Jaki jest związek między zdrowiem oczu a funkcjonowaniem mózgu?
Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że luteina i zeaksantyna, dobrze znane z ochrony wzroku, zwiększają również aktywność czynników powiązanych z funkcjonowaniem mózgu i z zdolnościami poznawczymi. Pozytywne efekty przyjmowania tych roślinnych składników odżywczych zaobserwowano zarówno u młodych ludzi, jak i u osób starszych – nawet tych z wczesnymi zaburzeniami funkcji poznawczych.
Dlatego też wydaje się logiczne, że składniki odżywcze, takie jak luteina i zeaksantyna, odżywiając narząd wzroku, oddziałują jednocześnie także na mózg. Wykazano, że poziom luteiny i zeaksantyny w siatkówce oka koreluje z ich stężeniem w tkance mózgowej.
Liczne badania dowiodły także, że u osób z wyższym poziomem luteiny i zeaksantyny w plamce żółtej (centralna część siatkówki) mózg funkcjonuje lepiej, wyższa jest także wydajność poznawcza, niż u osób z niższym poziomem tych karotenoidów.
Luteina i zeaksantyna wykazują ponadto korzystny wpływ na szybkość przetwarzania informacji w mózgu, pamięć wzrokową, elastyczność poznawczą i przepływ krwi w centralnym układzie nerwowym.
Wydajność mózgu a poziom luteiny i zeaksantyny
Wydajność funkcji neurologicznych zależna jest od zdolności mózgu do dokładnego przetwarzania sygnałów i wykonywania na ich podstawie zadań. Funkcjonowanie mózgu można zmierzyć za pomocą funkcjonalnych skanów =MRI (fMRI), które ujawniają, które obszary mózgu są aktywne podczas wykonywania określonych zadań poznawczych.
Badanie z 2017 roku, przeprowadzone z wykorzystaniem fMRI wykazało, że osoby z wyższym poziomem luteiny i zeaksantyny w plamce żółtej miały większą wydajność neuronalną w teście uczenia się i zapamiętywania.
Z kolei badanie uzupełniające z 2019 roku dowiodło, że poprawa wydajności mózgu nastąpiła w szczególności w obszarach związanych z:
- percepcją wzrokowo-przestrzenną (gdzie jest obiekt, na który patrzę?),
- przetwarzaniem (co to za obiekt?), podejmowaniem decyzji (powinienem podejść do obiektu czy go unikać?),
- koordynacją ruchową (chwyć przedmiot lub uciekaj od niego).
Odkrycia te sugerują, że u osób z wysokim poziomem luteiny i zeaksantyny mózg lepiej radzi sobie z odróżnianiem ważnych sygnałów od nieistotnego lub niepowiązanego z tematem „szumu” tła. Zostało to dodatkowo poparte badaniem sygnalizacji słuchowej, które wykazało, że im wyższy jest poziom tych roślinnych pigmentów, tym skuteczniej możemy wykrywać prawdziwe sygnały dźwiękowe.
Wpływ luteiny i zeaksantyny na funkcje neurologiczne
Dwa niedawne badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Georgii (USA) wykazały, że codzienna suplementacja 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny poprawia funkcjonowanie mózgu.
W pierwszym badaniu zdrowi seniorzy (w średnim wieku 72 lat) zostali losowo przydzieleni do grupy przyjmującej suplementy zawierające luteinę i zeaksantynę lub do grupy placebo.
W ciągu roku zdolność do uczenia się i przypominania sobie par słów pogorszyła się w grupie placebo, ale nie u uczestników otrzymujących suplementy.
Skany fMRI wykonane podczas eksperymentu wykazały natomiast, że korzyść ta była spowodowana zwiększonym przepływem krwi w mózgu w grupie suplementowanej luteiną i zeaksantyną.
W drugim badaniu obserwowano aktywność komórek mózgowych u osób otrzymujących placebo bądź luteinę i zeaksantynę w dawkach odpowiednio 10 mg i 2 mg dziennie.
Na początku u osób z niższym poziomem pigmentów plamki żółtej (luteiny i zeaksantyny) odnotowano słabsze sygnały wzrokowe z komórek mózgowych, w porównaniu do osób z wyższym poziomem tych karotenoidów.
Po roku suplementacji moc sygnału uległa znacznej poprawie, zapewniając mózgom badanych silniejszy kontrast względem nieistotnych informacji.
Suplementacja karotenoidami a lepsza pamięć i uwaga
Wydajność poznawcza odnosi się do bardziej zaawansowanych zadań obejmujących pamięć, rozumowanie i myślenie, a mierzy się ją za pomocą testów poznawczych. Okazuje się, że im wyższy poziom luteiny i zeaksantyny w plamce żółtej, tym większa poprawa widzenia, a co za tym idzie:
- ogólne zdolności poznawcze,
- uczenie się i płynność werbalna,
- zapamiętywanie,
- szybkość przetwarzania i percepcji,
- pamięć,
- funkcje wykonawcze (sortowanie informacji, ustalanie priorytetów i podejmowanie działań).
Dwa dodatkowe badania, przeprowadzone przez University of Georgia (USA) pokazują, że suplementacja luteiną i zeaksantyną może wspierać funkcjonowanie poznawcze zarówno u osób młodych, jak i u starszych.
W grupie zdrowych młodych dorosłych (w wieku 18-30 lat) uczestnicy otrzymywali dzienne 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny lub placebo. Pomiary zawartości pigmentów plamki żółtej i testy poznawcze przeprowadzono na początku badania, a następnie powtarzano co cztery miesiące przez rok. Suplementacja znacznie zwiększyła poziom pigmentów w plamce żółtej, a wzrost ten spowodował znaczną poprawę:
- pamięci przestrzennej (gdzie zostawiłem tę książkę?),
- zdolności rozumowania (gdzie mogłem zostawić książkę?)
- całościowej uwagi (dlaczego w ogóle czytam tę książkę?).
Stosując ten sam projekt i te same dawki barwników, w drugim badaniu oceniano suplementację luteiną i zeaksantyną u starszych pacjentów (średnia wieku 73 lata).
Poziomy luteiny i zeaksantyny w plamce żółtej znacząco wzrosły u osób przyjmujących karotenoidy, a zmianie tej towarzyszyła poprawa złożonej uwagi i elastyczności poznawczej (zdolność do utrzymywania w umyśle sprzecznych faktów w tym samym czasie, co ma kluczowe znaczenie przy podejmowaniu skomplikowanych decyzji). Mężczyźni biorący udział w badaniu wykazali również poprawę pamięci złożonej (werbalnej i wzrokowej) po suplementacji.
Luteina i zeaksantyna to pigmenty karotenoidowe, o których od dawna wiadomo, że pomagają poprawić zdrowie siatkówki i zachować dobry wzrok na długo. Nowe badania wykazały, że osoby suplementujące luteinę w dawce 10 mg/dzień i zeaksantynę w dawce 2 mg/dzień odnotowują znaczną poprawę funkcjonowania mózgu, w tym zwiększony przepływ krwi w mózgu i wydajność neuronów względem osób nieprzyjmujących suplementów. Przekłada się to na lepszą wydajność poznawczą w zadaniach związanych z myśleniem, uczeniem się, rozróżnianiem i ocenianiem – czyli wszystkim, co pozwala zachować młodość mózgu.
Copyright 2023. All rights reserved.
Reprinted with exclusive permission of Life Extension®
https://www.lifeextension.com/magazine/2019/8/ lutein-and-zeaxanthin-improve-cognition
- https://www.lifeextension.com/magazine/2019/8/lutein-and-zeaxanthin-improve-cognition