Odpowiednio zbilansowany jadłospis może częściowo zapobiegać występowaniu zespołu suchego oka i dyskomfortu podczas noszenia soczewek oraz hamować starzenie się oczu. Co więcej, zrównoważona dieta uboga w cukry proste, ograniczenie rafinowanych węglowodanów, zmniejszenie ilości spożywanego sodu i tłuszczów nasyconych na rzecz kwasów tłuszczowych omega-3 oraz warzyw i owoców pozytywnie wpływa na ograniczenie rozwoju i progresji krótkowzroczności, a także ogólnej kondycji oczu1.
Czy cukier szkodzi na wzrok?
Spożywanie pokarmów zawierających łatwo przyswajalny cukier nie tylko negatywnie wpływa na obwód pasa, lecz także może przyczyniać się do pogorszenia widzenia. Najważniejszy wydaje się tu indeks glikemiczny (IG), klasyfikujący węglowodany według szybkości ich trawienia i tempa, z jakim podnoszą poziom glukozy we krwi.
Po 14 latach obserwacji naukowcy odkryli przykładowo, że u kobiet w wieku 53-73 lata spożywających najwięcej tego składnika pokarmowego (powyżej 200 g dziennie) prawdopodobieństwo wystąpienia zmętnienia soczewki było 2,5 razy większe niż w przypadku tych, wśród których jego spożycie było najniższe.
W tym przypadku jakość węglowodanów nie miała znaczenia. Głównym czynnikiem warunkującym wczesne zmętnienia obwodowej części soczewki (zaćma korowa) była suma spożywanych cukrów oraz mniejsza ilość innych dostarczanych do organizmu białek i tłuszczów2.
Podobne wnioski przyniosło australijskie badanie, w ramach którego naukowcy przeanalizowali nawyki żywieniowe ok. 1 000 niechorujących na zaćmę pacjentów w wieku co najmniej 49 lat. Po 5 i 10 latach oczy uczestników eksperymentu sfotografowano i oceniono ich kondycję.
Prawdopodobieństwo rozwoju zaćmy u osób będących na diecie złożonej z produktów o najwyższym IG oraz najniższej jakości węglowodanów było wyższe o 77%, i to po uwzględnieniu takich czynników jak wiek i cukrzyca3.
W kolejnych badaniach, z udziałem ponad 4 tys. kobiet i mężczyzn, u osób, których dieta miała ponadprzeciętną glikemiczność, wykazano wzrost ryzyka rozwoju zaawansowanego zwyrodnienia plamki żółtej o 49%4.
Jak wyjaśniają naukowcy, hiperglikemia, czyli podwyższony poziom cukru we krwi, prowadzi do glikacji – przyłączania się cukrów do podatnych na uszkodzenia białek w soczewce oka, co powoduje zmianę ich struktury5. W wyniku procesu glikacji soczewka staje się mętna, a widzenie niewyraźne.
To dlatego większa podatność na tę chorobę dotyczy diabetyków oraz osób spożywających produkty o wysokim IG – nawet jeśli nie chorują na cukrzycę.
Hiperglikemia może bowiem powodować u nich stres oksydacyjny oraz glikację w całym organizmie. W jednym z badań odkryto, że w przypadku uczestników powyżej 49. r.ż., u których poziom glukozy na czczo przekraczał 108 mg/dl (6 mmol/l), ryzyko wystąpienia zaćmy w ciągu kolejnych 10 lat było o 79% wyższe. Z każdym kolejnym wzrostem o 18 mg/dl (1 mmol/l) prawdopodobieństwo rozwoju choroby zwiększało się nawet o 25%6.
Które tłuszcze są dobre dla zdrowia oczu?
By chronić wzrok, nie wystarczy jednak ograniczyć węglowodanów. Dużą rolę odgrywa odpowiedni dobór tłuszczów. Zbyt wysoki poziom kwasów omega-6, znajdujących się w dużych ilościach w przetworzonej żywności, może bowiem przyczyniać się do uszkodzenia oksydacyjnego obserwowanego w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej7.
Z kolei inne rodzaje tłuszczów, jak te pochodzące z ryb (tuńczyk, łosoś, pstrąg, makrela i dorsz), siemienia lnianego, oleju rzepakowego i lnianego czy orzechów włoskich, są bogate w kwasy omega-3 i mogą chronić przed rozwojem schorzeń oczu.
W jednym z badań zaobserwowano nawet, że spożywanie ryb co najmniej raz w tygodniu u osób powyżej 49. r.ż. powodowało redukcję ryzyka wystąpienia wczesnego stadium zwyrodnienia plamki żółtej o 40%.
Uczestnicy, którzy jedli ryby 3 razy w tygodniu lub częściej, obniżali prawdopodobieństwo wystąpienia u siebie późnego stadium tej choroby aż o 75%8.
Większość badań wykazuje, że największe działanie protekcyjne mają omega-3 znajdujące się w rybach, które zawierają duże ilości kwasów dokozaheksaenowego (DHA) i eikozapentaenowego (EPA). Dodatkowo ryby i owoce morza zawierają cenny dla oczu selen.
Zielone (i fioletowe) na talerzu dla zdrowia oczu
Jak wskazują badania, przynajmniej 3 porcje owoców dziennie mogą zredukować prawdopodobieństwo rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy o ok. 1/3, a retinopatii cukrzycowej – o ponad połowę9.
Szczególnie przydatne będą w tym przypadku antocyjaniny znajdujące się w niebieskich i fioletowych owocach (takich jak czarne jagody, fioletowe winogrona czy jeżyny), które mogą wspomagać widzenie w nocy10. Z kolei specjaliści, którzy przez 15 lat przyglądali się nawykom żywieniowym 2 tys. ochotników w wieku co najmniej 50 lat, odkryli, że ci, którzy jedli 1 owoc pomarańczy dziennie, wykazywali o 60% niższe ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej11.
Jakie witaminy są dobre dla poprawy wzroku?
Warzywa i owoce są również cennym źródłem innych przeciwutleniaczy stanowiących ochronę oczu przed stresem oksydacyjnym, czyli witamin C i E, które zapobiegają uzkodzeniom jądrowego DNA komórek i fotoreceptorów. Te potężne witaminy wspomagają również łagodzenie stanów zapalnych plamki żółtej, do której degeneracji dochodzi w miarę starzenia się.
Wydaje się, że w tym zakresie mają one działanie synergistyczne14. Ponadto inne badania sugerują, że dieta, która dostarcza witaminę E (oprócz warzyw także nasiona i orzechy – włoskie, laskowe, migdały) zapobiega zaćmie związanej z wiekiem oraz poprawia agregację płytek krwi i rozszerzenie naczyń, co może pomagać w zapobieganiu jaskrze15.
Nie można też zapominać o witaminie A, która odgrywa kluczową rolę w widzeniu. Badania wskazują, że dieta bogata w produkty zawierające ten składnik (głównie oleje z wątroby ryb, np. dorsza lub rekina – tran, ale też koper włoski i jajka) oraz suplementacja chronią przed ryzkiem zaćmy i związanego z wiekem zwyrodnienia plamki żółtej18.
Witamina B6 i B12
Do istotnych witamin należą również witaminy B6 (obecna w rybach, drobiu, jajach, soi, orzechach i bananach), B9 (zielone warzywa liściaste, sezam, kiełki pszenicy, drożdże piwne, soczewica, orzechy, nasiona, produkty mleczne, pełne ziarna) i B12 (z drożdży piwnych, śledzi, makreli, owoców morza, sardynek, kiszonek, grochu czy mlecznych produktów fermentowanych). Ich kombinacja obniża poziom homocysteiny – białka w organizmie, które związane jest ze stanem zapalnym oraz zwiększonym ryzykiem rozwoju AMD i jaskry16. Z kolei inne badanie wykazało zmniejszenie ryzyka rozwoju zaćmy o 31-51%, gdy diety uczestników zawierały 1,6-2,2 mg ryboflawiny (B2) dziennie17. Znajdziesz ją w strączkach i pełnych ziarnach, ale też serze i żółtku jaj.
Woda potrzebna dla zdrowia oczu
Wspomniane już tłuszcze – obok wody – odgrywają istotną rolę w kontekście nawilżenia struktur oka, które przekłada się na komfort widzenia, zwłaszcza przy zespole suchego oka czy noszeniu soczewek.
Według badań DEWS (International Dry Eye Workshop) 76% osób zauważa poprawę po 2 tygodniach kuracji nawadniającej. Zakłada ona picie minimum 6-8 szklanek dziennie wody średnio zmineralizowanej (a zawartości składników mineralnych co najmniej ok. 500 mg/l) i unikanie napojów o właściwościach odwadniających, czyli kawy, herbaty i przede wszystkim alkoholu, które wysuszają cały organizm, w tym powierzchnię oka19.
Wszystkie te obserwacje oznaczają, że jednym z najskuteczniejszych działań profilaktycznych, jeśli chodzi o schorzenia oczu, jest odpowiednie nawodnienie oraz stosowanie diety śródziemnomorskiej, zasobnej w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, ryby oraz oliwę z oliwek. Duże ilości błonnika zbożowego i ziarna ograniczają bowiem ryzyko nieprawidłowości w obrębie oczu, które mogą zapowiadać pojawienie się zwyrodnienia plamki żółtej20.
Wybieraj:
- dobrej jakości białko w ilości 70-80 g na dobę: drób, cielęcina, ryby i owoce morza (tuńczyk, łosoś, pstrąg, makrela, dorsz, kraby, homary, krewetki);
- jarmuż, szpinak, kapustę włoską, natkę pietruszki, brokuły, kukurydzę, groszek zielony, brukselkę, marchew i paprykę – kilka razy dziennie ze względu na zawartość luteiny i zeaksantyny;
- warzywa bogate w inne składniki: pomidory, dynię, kabaczek, bataty,
- koper włoski i jajka (źródła witaminy A);
- niebieskie i fioletowe owoce, bogate w antocyjaniny (jagody, czerwone i fioletowe winogrona, aronia, borówki, jeżyny);
- pomarańcze, truskawki, kiwi i jabłka;
- oleje rybne (codziennie co najmniej 1,4 g kwasu EPA i 1 g DHA);
- awokado, orzechy, pestki dyni – źródła dobrego tłuszczu, witamin i mikroelementów;
- pieczywo pełnoziarniste i błonnik;
- mleko i naturalne białe sery;
- kurkumę, szafran i pieprz cayenne jako przyprawy.
Unikaj:
- przetworzonej żywności i półproduktów, obfitujących w cukry dodane, tłuszcze trans i kwasy tłuszczowe omega-6;
- produktów z wysokim indeksem glikemicznym (piwo, skrobia modyfikowana, mąka ziemniaczana i pszenna, chleby i makarony z białej mąki, płatki kukurydziane, ryż krótkoziarnisty);
- cukrów prostych, zwłaszcza słodyczy, napojów gazowanych oraz syropów słodzących.
- Environmental Medicine 2022; 25(3-4):77-81
- Am J Clin Nutr 2005; 81:1411-6
- Am J Clin Nutr 2007; 86:1502-8
- Am J Clin Nutr 2007; 86:180-8
- J Diabetes Complications 2009; 23: 343-8; Korean J Physiol Pharmacol 2014; 18: 1-14
- Acta Ophthalmologica 2011; 89: e434-438
- Arch Ophthalmol 2003; 121: 1728-37
- Arch Ophthalmol 2006; 124: 981-62 2 Mol Aspects Med 2012; 33: 318-75
- Epidemiology 2013; 24: 204-11
- Photochem Photobiol 2005; 81:529-36
- Am J Clin Nutr 2018; 108:381-7
- J Nutr. 2002; 132: 540S-542S
- Nutr Clin Care 2002; 5(2):56-65
- Br J Nutr 2004; 91:809-29
- Public Health Nutr. 2015 Oct; 18(15):2804-14; Mol Aspects Med. 2005; 26:459-516
- Sci Rep. 2015; 5:10585
- Am J Epidemiol. 1995 Feb 15; 141(4):322-34
- Nutrition. 2014 Oct; 30(10):1113-21
- Ocul Surf 2007; 5(2): 163-178
- Am J Clin Nutr 2008; 88:1104-10