Kiedy w latach 90. XX wieku wśród dzieci i młodzieży zaczął rozprzestrzeniać się nieznany wcześniej zespół objawów chorobowych, nikt nie wiedział jeszcze, że to początek prawdziwej epidemii. Młode osoby miały problemy z utrzymaniem moczu i stolca, doświadczały bólu ścięgien, a nawet niekiedy drgawek.
Wielu małych pacjentów skarżyło się na wrzody po wewnętrznej stronie dłoni, które nie chciały się goić. Mijały lata, ale nikt nie był w stanie powiedzieć, co dokładnie dolegało pacjentom, wśród których zaczęli pojawiać się także dorośli, a objawy tymczasem stawały się coraz poważniejsze i obejmowały np. pęknięcia ścięgien w kciuku, a nawet urazy kości.
Chociaż na początku trudno było znaleźć źródło problemu u, skądinąd, zdrowych osób, wkrótce prawda wyszła na jaw. Okazało się, że winę ponosiły komputery, a w zasadzie zbyt wiele czasu im poświęcanego.
Skutki długiego siedzenia przed komputerem
Zespół palców atari
Gracze zapominali o wizytach w toalecie, przemęczali swoje dłonie (zwłaszcza kciuki, którymi wciska się guziki w konsolach Nintendo), a z powodu szybkiego ruchu przedmiotów lub postaci na ekranie niektórzy z nich dostawali drgawek.
Na szczęście skutki nintendonicy szybko ustępowały po wprowadzeniu limitu czasu korzystania z komputerów i konsol, a przede wszystkim – dzięki klawiszowi pauzy1. Zjawisko to, znane również jako zespół palców atari, wciąż jest obecne w społeczeństwie i nic nie wskazuje na to, żeby kiedykolwiek zanikło.
Wydaje się jednak ono mało groźne w porównaniu z innymi problemami zdrowotnymi, za które odpowiada częste i długotrwałe siedzenie przed komputerem. Na szczęście z mroczną stroną postępu można walczyć, a pomoc niosą nie tylko najnowsze zdobycze techniki, ale też tradycyjne metody leczenia. Z takim wsparciem i przy odpowiedzialnym podejściu do korzystania z maszyn, można bezpiecznie używać tabletów, laptopów i innych urządzeń elektronicznych.
Zmęczenie oczu
To nie wszystko. Przesuwanie ekranu ogranicza ruch gałek ocznych, a skupienie na treści zmniejsza liczbę mrugnięć z 15–20 do nawet 1 na minutę2! Oba te czynniki utrudniają prawidłowe nawilżenie narządu wzroku, prowadząc do zespołu suchego oka, zapalenia spojówek czy zespołu widzenia komputerowego (cyfrowego zmęczenia oczu)3.
Długotrwale odczuwane objawy to powód do wizyty u okulisty, a potem optyka i korekcji wady wzroku okularami. Zanim jednak do tego dojdzie, warto spróbować wprowadzić kilka zmian w sposobie korzystania z komputera oraz zastosować naturalne metody wspomagania pracy oczu.
Metoda 3 razy 30 to najprostszy sposób na odciążenie wzroku. Ta zasada nakazuje co 30 minut oderwać się od komputera i patrzeć przez 30 sekund na obiekt oddalony od nas o co najmniej 30 m. Zmień rozmiar i rodzaj czcionki na komputerze, a także jasność ekranu. Znajdując tę najbardziej komfortową dla siebie, sprawisz, że czytanie będzie łatwiejsze: mózg przestanie męczyć się z poszczególnymi literami, a Ty nie będziesz wytężać wzroku. Przyciemniając ekran, ochronisz natomiast oczy przed bólem, wynikającym ze zbyt silnego kontrastu, pamiętaj jednak, że zbyt mała ilość światła również będzie je męczyć. Równie ważna jest odległość od ekranu komputera. Ta, zgodnie z zaleceniami sanepidu, powinna wynosić 40–75 cm. Zadbaj także o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, by zapobiegać przesuszeniu spojówek. Wietrz je często, a jeśli problemem jest suche powietrze, zaopatrz się w nawilżacz2. Pamiętaj też, że w aptece dostępne są tzw. sztuczne łzy, ale już zwykła sól fizjologiczna zakraplana co jakiś czas powinna przynieść Ci ulgę. Dobrze sprawdzają się także krople do zmęczonych oczu, zawierające działające ściągająco i łagodząco ekstrakty z rumianku, oczaru wirginijskiego, bławatka lub świetlika.
Nieprawidłowa postawa
Wystarczy jednak, że poprawisz warunki przed komputerem, a prawdopodobnie odsuniesz w czasie wizytę u ortopedy, osteopaty czy kręgarza.
Oprócz wspomnianej wcześniej odległości, umieść ekran komputera na odpowiedniej wysokości względem oczu. Powinien on znajdować się około 2–4 cm poniżej linii wzroku. To pozwala odciążyć mięśnie karku i rozluźnić ramiona.
Zadbaj także o odpowiedni sposób siedzenia. Trzymaj nadgarstki wyprostowane, a łokcie zgięte pod kątem prostym. Kolana powinny znajdować się w tej samej linii co biodra i stopy4. Jeśli masz trudności z utrzymaniem tej postawy, sięgnij po pomoce, takie jak podkładka pod nadgarstek czy ergonomiczny fotel.
Pamiętaj o ćwiczeniach. Wstawaj co jakiś czas, rozciągaj się. Oprzyj ręce o ścianę i staraj się ją odepchnąć lub też odwróć się do niej tyłem i wykonaj kilka skrętów. Jeśli zaś zauważysz u siebie drętwienie palców dłoni lub łokcia, zawroty głowy bądź problemy ze wzrokiem, skieruj się do neurologa. Długotrwały ucisk na stawy i nerwy, wynikający z siedzenia przed komputerem, może prowadzić do poważnych schorzeń, w przypadku których niezbędna jest czasem nawet operacja.
Zastój krwi w żyłach
Jesteśmy stworzeni do ruchu. Kiedy poruszamy się, mięśnie masują nasze naczynia krwionośne, poprawiając ich elastyczność i wspomagając przepływ krwi. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest więc dla naszego organizmu i układu krążenia nienaturalne i utrudnia prawidłową pracę krwiobiegu.
Efekt? Wzrost ciśnienia w żyłach i zmniejszenie ich giętkości, a także zastój krwi. To prosty przepis na żylaki, a nawet zakrzepicę, która stanowi zagrożenie dla życia. Istnieją całe szczęście naturalne sposoby, które mogą spowolnić rozwój choroby, nie zastąpią jednak wizyty u chirurga naczyniowego i farmakoterapii. Jak wspomóc krążenie w nogach po długim dni przy biurku?

Jeśli lubisz smak ziół, sięgnij po napary i odwary. Mogą to być np. pędy i kora kasztanowca, ziele ruty – źródło wzmacniającej naczynia krwionośne rutyny, liście miłorzębu, kwiaty i liście fiołka trójbarwnego oraz liście winorośli pospolitej. Możesz też przygotować nalewkę z kwiatów arniki lub wyciąg na winie z winobluszczu pięciolistkowego5. Również medycyna Dalekiego Wschodu może przynieść Ci ulgę.
Obecny w natto (japońskie danie ze sfermentowanej soi) enzym – nattokinaza – udowodnił swoje właściwości profilaktyczne i wspomagające leczenie żylaków i zakrzepicy żył głębokich6. Nattokinaza jest dostępna w postaci suplementów. Zaopatrz się także w rajstopy lub pończochy uciskowe. Masują one naczynia krwionośne podobnie do mięśni podczas chodzenia.
Choroba hemoroidalna i żylaki
W guzkach odbytniczych również wzrasta ciśnienie krwi, co może prowadzić do ich opuchnięcia, a w związku z tym uczucia świądu, bólu i problemów z siedzeniem. Tzw. hemoroidy powoli przestają być wstydliwym problemem – to dobrze, ponieważ zastój krwi w guzkach można skutecznie leczyć już w domowym zaciszu, ale trzeba zadbać o to na wczesnym etapie choroby. Oto, jak w domowych warunkach możesz złagodzić objawy choroby hemoroidalnej.
Rób zimne okłady, ponieważ niska temperatura sprawia, że naczynia krwionośne obkurczają się, w związku z czym mniej krwi napływa do hemoroidów, co łagodzi ból i świąd oraz zmniejsza objętość guzków. Wystarczy, że po wypróżnieniu się przyłożysz na dłuższą chwilę do odbytu nasączony zimną wodą papier toaletowy lub ręcznik.
W aptece znajdziesz natomiast maści i czopki, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwświądowo oraz wzmacniająco na naczynia krwionośne. Możesz też zaopatrzyć się w chłodzące sztyfty doodbytnicze. To wyroby medyczne wielokrotnego użytku, które należy przed użyciem schłodzić w zamrażarce, a następnie umieścić w odbycie na kilka minut.
Nasiadówki, czyli siedzenie w misce lub wannie z ciepłą wodą, zawierającą ekstrakty ziołowe, skutecznie łagodzą objawy choroby hemoroidalnej. Do przygotowania nasiadówki możesz wykorzystać młode owoce kasztanowca, korę dębu, liście i korę oczaru wirginijskiego, kwiaty rumianku, liście szałwii lekarskiej, ziele i kwiat krwawnika oraz skrzyp polny5.
Zioła te działają przeciwzapalnie, przeciwświądowo i ściągająco, łagodzą ból, hamują krwawienia i zmniejszają obrzęk hemoroidów. Dobrze jest także wzmacniać naczynia krwionośne od środka, przygotowując napary i wyciągi do picia.
Wspomniany już kasztanowiec (nasiona), jemioła (macerat z młodych liści), krwawnik pospolity (ziele i kwiat), winorośl pospolita (liście), sosna nadmorska (kora) to niektóre z długiej listy ziół, przynoszących ulgę w chorobie hemoroidalnej.
Możesz też przygotować wodny wyciąg z liści fiołka trójbarwnego lub z korzenia prawoślazu – przyjmą one postać śluzu ułatwiającego wypróżnianie się, łagodząc tym samym zaparcia często towarzyszące i zaostrzające objawy choroby hemoroidalnej5.
Wypróbuj także oleje i olejki:
- rutowy wzmacnia kruche naczynia krwionośne,
- sezamowy łagodzi stany zapalne,
- łubinowy białego wspiera aktywność enzymów naprawczych,
- olejek z mięty pieprzowej łagodzi świąd,
- oliwa z oliwek działa antyoksydacyjnie, chroniąc w ten sposób naczynia krwionośne przed mikrourazami i tym samym zapobiega krwawieniu hemoroidów.
Zaopatrz się również w poduszkę do siedzenia. Zmniejsza ona nacisk całego ciała na odbyt i w ten sposób poprawia krążenie w hemoroidach. Kup też niski podnóżek lub schodek dla dzieci – przyda się do wizyt w toalecie. Aby ułatwić wypróżnienie i zmniejszyć ryzyko rozwoju hemoroidów oraz łagodzić objawy choroby hemoroidalnej wystarczy podstawić go pod nogi, gdy siedzimy na sedesie.
Warto także sięgnąć po metody znane od tysiącleci, np. w Indiach stosuje się wiele naturalnych metod leczenia hemoroidów, a jedną z nich jest mikstura na bazie pestek granatu. Jak ją przygotować? Zalej je wodą i gotuj, po czym zdejmij z ognia, przecedź i ostudź napój, a następnie pij go 2 razy dziennie. Możesz też zapisać się na kurs jogi: niektóre asany, w tym pozycja kobry, usprawniają krążenie krwi w guzkach odbytniczych7.
Niezależnie od tego, czy męczą Cię hemoroidy, czy żylaki, zapytaj w aptece o preparat z diosminą i hesperydyną. To substancje pochodzenia roślinnego, flawonoidy wyodrębione z owoców cytrusowych. Wśród licznych właściwości odnotowanych przez specjalistów warto tutaj wspomnieć o łagodzeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej i hemoroidów lub nawet ich odwracaniu.
Co wiecej, w badaniach klinicznych diosmina okazała się skuteczniejsza w leczeniu żylaków niż pończochy uciskowe. Natomiast w przypadku choroby hemoroidalnej kombinacja obu substancji pozwalała skrócić czas występowania uciążliwych objawów8. Jak zwykle jednak najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli chcesz uniknąć żylaków nóg i choroby hemoroidalnej, jedz dużo błonnika, nawadniaj się i podejmij aktywność fizyczną.
Codziennie wychodź na spacery, co najmniej 5 km, staraj się biegać lub pływać nawet kilka razy w tygodniu, unikaj natomiast jazdy konno i na rowerze ze względu na powrót do siedzącej postawy. Wstawaj od biurka co jakiś czas, żeby się rozciągnąć i zrobić kilka kroków. Jeśli to możliwe, poświęcaj codziennie pół godziny na gimnastykę.
Tylko tyle wystarczy? Czasem to te najmniejsze kroki są najtrudniejsze do wykonania. Pamiętaj jednak, że jeśli mimo wdrożenia powyższych zmian objawy nie ustępują lub też wypróżnianiu się towarzyszy krew, konieczna będzie wizyta u proktologa.
Jak ograniczyć niebieskie światło emitowane przez komputer?
Czy zatem domyślasz się już, jak ekran komputera wpływa na Twój organizm? Przesiadywanie przed telewizorem, telefonem czy właśnie komputerem do późnych godzin wieczornych utrudnia zasypianie, zakłóca sen, obniża jego jakość i utrudnia organizmowi regenerację. Do tego dochodzi jeszcze ryzyko uszkodzenia siatkówki oka i rozwoju przedwczesnych zmian, powiązanych ze starzeniem się narządu wzroku, a nawet wyższe prawdopodobieństwo jego nowotworu.
Aby zmniejszyć negatywny wpływ niebieskiego światła na organizm, zaopatrz się w okulary z filtrem światła niebieskiego – zmniejszają one pobudzający wpływ tych fal i ułatwiają zasypianie, zaś okulary z żółtymi szkłami pozwalają dłużej korzystać z komputera przy mniejszym obciążeniu organizmu9. Takie pomoce są dostępne w salonach optycznych, mają zwykłe szkła (tzw. zerówki), niewpływające na akomodację soczewki oka.
Filtr na monitor komputera to natomiast wygodniejsze rozwiązanie, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do noszenia okularów. Może on dodatkowo ograniczać promieniowanie ultrafioletowe, które również uszkadza oczy.

Elektrosmog - co to jest i jak wpływa na nasz organizm?
Jeśli zatem elektrosmog jest potencjalnie szkodliwy, czy producenci urządzeń elektronicznych zdają sobie z tego sprawę? Oczywiście. Wszystkie sprzęty podłączane do prądu muszą spełniać pewne wymogi, również co do emisji fal elektromagnetycznych.
Tym, co nam szkodzi, jest przebywanie w pomieszczeniu z kilkoma włączonymi urządzeniami, co sprawia, że wytwarzane przez nie fale kumulują się – a normy dotyczą pojedynczych urządzeń. Niektóre osoby nawet tego nie zauważają, u innych natomiast wskutek ekspozycji na pole elektromagnetyczne pojawiają się bóle głowy, szumy uszne, nadwrażliwość słuchowa, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, fibromialgia, zaburzenia poznawcze, bezsenność, przewlekłe zmęczenie i huśtawki emocjonalne, a nawet depresja.
Objawy dermatologiczne obejmują natomiast m.in. zaczerwienienie i pieczenie skóry. Wiele z tych symptomów wiąże się również z przewlekłym stresem, a ten prowadzi do kolejnych problemów zdrowotnych10. Emitowane przez urządzenia pole elektromagnetyczne, niczym kamyczek na stoku górskim, porusza zatem całą lawinę negatywnych skutków dla organizmu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrożnie podchodzi do kwestii nadwrażliwości na pole elektromagnetyczne, jednak nawet jej eksperci zwracają uwagę, że należy przyjrzeć się sprawie dokładniej11. Ostatnie badania wskazują, że nadwrażliwość ta jest powiązana z wieloczynnikową nadwrażliwością chemiczną, a u doświadczających jej osób odnotowano w moczu i we krwi podwyższony poziom markerów stresu.
Natomiast wymienione wyżej objawy powiązane z nadwrażliwością na promieniowanie elektromagnetyczne występowały u badanych częściej niż w grupie kontrolnej. Specjaliści apelują zatem do WHO o uwzględnienie nadwrażliwości na pole elektromagnetyczne jako zaburzenia neurologicznego, które można leczyć, a co ważniejsze – zapobiegać mu. Co zatem możesz zrobić, żeby ograniczyć wpływ elektrosmogu na swoje życie?

Zgodnie z ustaleniami naukowców, osoby doświadczające nadwrażliwości na promieniowanie elektromagnetyczne często cierpią na niedobory witaminy D i cynku, dlatego rozważ ich suplementację. Uwzględnij też glutation (mięso, jabłka, szparagi, ziemniaki) lub inny silny antyoksydant, w związku z towarzyszącym nadwrażliwości przewlekłym stresem. Kolejnym produktem, który warto przyjmować, jest wyciąg z liści miłorzębu dwuklapowego, który wspomaga krążenie i wspomaga pracę mózgu.
Zastosuj także rozwiązania, ograniczające wpływ elektrosmogu na nasz organizm. Może to być antyradiator, czyli odpromiennik, chroniący organizm przed elektrosmogiem. Ma on najczęściej postać krążka, który uwalnia cząsteczki mające ładunek elektryczny, co chroni użytkownika komputera czy telefonu przed skutkami promieniowania.
Zaopatrz się też w matę na fotel lub podkładkę pod laptop albo etui na telefon komórkowy, które pochłaniają szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne. Ogranicz korzystanie z komputera do minimum.
Zamiast odpoczywać przy nim, udaj się na spacer lub spotkaj z przyjaciółmi, wypożycz książkę, zapisz się do klubu hobbystycznego bądź też zacznij uprawiać sport. Zaskoczy cię szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu. Być może odkryjesz przy tym pasję, która pochłonie cię bez reszty.
Męskie gonady dobrze się czują w nieco chłodniejszym środowisku, a przegrzanie jąder może być przyczyną niepłodności. Dlatego panowie szczególnie powinni unikać siedzenia z laptopem lub tabletem na kolanach. Z kolei panie powinny chronić podbrzusze, zwłaszcza jeżeli są w ciąży, przed elektrosmogiem, za pomocą specjalnych podkładek pod laptopa lub koców ekranujących.
TEKST NATALIA KOWALSKA
- Martina Frei, Zagadki medyczne, Carta Blanca Sp. z o.o. (Grupa wydawnicza PWN), wyd. I, 2011
- https://www.prawo.pl/kadry/dlugotrwala-praca-przed-komputerem-powoduje-problemy-ze-wzrokiem,193178.html
- https://podyplomie.pl/okulistyka/35556,suche-oko-a-cyfrowe-zmeczenie-oczu-metody-diagnostyczne-i-terapeutyczne-oraz-wytyczne-postepowania
- https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/tech-neck-is-a-pain-in-more-than-just-the-neck/
- https://rozanski.li/
- Gallelli G, Di Mizio G, Palleria C, Siniscalchi A, Rubino P, Muraca L, Cione E, Salerno M, De Sarro G, Gallelli L. Data Recorded in Real Life Support the Safety of Nattokinase in Patients with Vascular Diseases. Nutrients. 2021 Jun 13;13(6):2031. doi: 10.3390/nu13062031. PMID: 34199189; PMCID: PMC8231931.
- Hindustan Abdul Ahad et al. /JITPS 2010, Vol.1 (5)
- http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2021/11/pf_2021_196-207.pdf
- https://health.ucdavis.edu/blog/cultivating-health/blue-light-effects-on-your-eyes-sleep-and-health/2022/08
- Belpomme D, Irigaray P. Electrohypersensitivity as a Newly Identified and Characterized Neurologic Pathological Disorder: How to Diagnose, Treat, and Prevent It. Int J Mol Sci. 2020 Mar 11;21(6):1915. doi: 10.3390/ijms21061915. PMID: 32168876; PMCID: PMC7139347.
- https://www.who.int/teams/environment-climate-change-and-health/radiation-and-health/non-ionizing/hypersensitivity