Dbanie o swoje oczy najlepiej zacząć od diety. Jedz bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 ryby, takie jak łosoś, sardele, makrele i śledzie. Osoby regularnie spożywające ryby wytwarzają mniej kwasu arachidonowego – substancji, która może powodować przewlekły stan zapalny i uszkodzenie oczu. Należy dążyć do 2-3 posiłków rybnych tygodniowo. Jeśli ich nie lubisz, przyjmuj suplement z olejem rybim. To najlepszy sposób, by chronić oczy. Gdy jednak powszechne problemy z oczami już się pojawią, wypróbuj skuteczne domowe kuracje. Nomen omen: zobaczysz, że to działa.
Zespół widzenia komputerowego - jak przeciwdziałać zmęczeniu oczu?
Światowa średnia spędzania czasu przed komputerem każdego dnia dochodzi do 7 godz. patrzenia na cyfrowe obrazy na ekranach komputerów, telewizorów itd. Skutkiem są podrażnione oczy. Badania wykazują, że podczas korzystania z komputera czy oglądania telewizji liczba mrugnięć jest o 2/3 mniejsza niż normalnie. To powoduje suchość oczu i zwiększenie napięcia mięśniowego. Długotrwałe siedzenie osłabia również oddychanie i zmniejsza nasycenie tlenem tkanek oczu.
Stosuj naturalną gimnastykę - mrugaj częściej, bierz głębokie wdechy co 1-2 min, aby odprężyć oczy i ciało oraz rób sobie przerwę co 20 min. Odwracaj wzrok od ekranu telewizora lub komputera i przez ok. 20 s skupiaj się na różnych obiektach w różnych odległościach – najlepiej na stojąco, aby oczy poruszały się płynniej.
Zespół suchego oka - jak sobie z nim poradzić?
Dolegliwość ta jest zazwyczaj skutkiem obniżenia jakości i ilości filmu łzowego – oleistej cieczy powlekającej oczy podczas mrugania. Praktykuj opisane wcześniej kombo – oddychanie, mruganie i przerwy. Również pomocne jest stosowanie ziół. Możesz zastosować doustne suplementy, które poprawiają jakość filmu łzowego. Dobrze, by zawierały mieszankę kwasów tłuszczowych omega-3 i -6 oraz innych naturalnych składników, takich jak witamina E i kurkumina. Ważne - nie pal. Dym papierosowy to główna przyczyna zespołu suchego oka.
Przekrwienie oczu - witaminy, które wspierają naczynia krwionośne
Zaczerwienienie występuje zazwyczaj, kiedy rozszerzają się naczynia krwionośne przezroczystej warstwy twardówki, białej części oka. Podrażnienie następuje także w wyniku w wyniku alergii, kurzu i/lub nadmiaru światła słonecznego. Można sobie jednak z tym poradzić.
- Naturalna pielęgnacja Przyjmuj 250 mg witaminy C 4 razy dziennie. Wzmacnia ona naczynia krwionośne i wspomaga tworzenie oraz utrzymanie kolagenu w rogówce, przezroczystej warstwie pokrywającej tęczówkę i źrenicę. Pacjentom zaleca się również przyjmowanie suplementu zawierającego kompleks witamin z grupy B, których niedobory powiązano z przekrwieniem oczu.
- Ważne! Nie stosuj dostępnych bez recepty wybielających kropli do oczu. Produkty te redukują zaczerwienie przez chwilowe obkurczenie naczyń krwionośnych. Następnego dnia większość pacjentów doświadcza zespołu odstawienia, w przebiegu którego rozszerzają się one jeszcze bardziej.
Męty w ciele szklistym - dieta dla zdrowych oczu
Są to pozostałości starych, rozłożonych naczyń krwionośnych, które unoszą się w ciele szklistym, przezroczystym żelu ocznym. Mają postać zawijasów, kropek, strzępków, które pojawiają się i znikają w polu widzenia. Męty w ciele szklistym mogą również wystąpić, kiedy w żelu zlepiają się ze sobą włókna białkowe. Męty w ciele szklistym często nasilają się wraz z wiekiem – nie dlatego, że ich przybywa, lecz dlatego, że ciało szkliste staje się bardziej płynne, a mniej żelowe. To umożliwia im bardziej swobodne poruszanie.
- Naturalna pielęgnacja Dieta zasobna w antyoksydanty, zawierająca owoce, warzywa (w szczególności zielone liściaste) i produkty pełnoziarniste. Przeciwutleniacze sprawiają, że ciało szkliste staje się mniej wodniste.
- Ważne Jeśli zauważysz nagłe nasilenie mętów w ciele szklistym lub jeśli towarzyszą im błyski światła, idź do okulisty. Te dodatkowe objawy mogą wskazywać na stan zapalny siatkówki lub jej odwarstwienie.
Chroniczne zapalenie powiek - domowe metody na łagodzenie świądu
To stan zapalny małych gruczołów i/lub mieszków rzęsowych na powierzchni powiek. Oprócz opuchlizny u niektórych pacjentów mogą wystąpić niewielkie rany. Ponadto może wypaść kilka rzęs. Chronicznemu zapaleniu powiek towarzyszy świąd. Zdarza się, że łojotokowe zapalenie skóry wywołuje rodzaj łupieżu, który może również obejmować powieki i brwi oraz uszy i obszar wokół nosa oraz ust. Mogą je również powodować środowiskowe czynniki drażniące, takie jak alergeny i smog.
- Naturalna pielęgnacja Przyłóż do oka ciepłą wilgotną myjkę i trzymaj, aż stanie się chłodna.
- Również pomocne Do nawilżenia myjki użyj zielonej lub czarnej herbaty. Zawarte w niej polifenole obkurczają opuchnięte tkanki i redukują stan zapalny. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu 2-3 dni, idź do lekarza. Bakteryjne chroniczne zapalenie powiek można leczyć dostępną bez recepty maścią z antybiotykiem.
Jęczmień - naturalne leczenie bez konieczności przekłuwania
Spowodowany przez infekcję bakteryjną jednego z niewielkich gruczołów na brzegach powiek mały wyprysk, który może być bolesny i nieestetyczny. Jęczmienie prawie zawsze znikają samoistnie w ciągu tygodnia. Te, które utrzymują się dłużej (lub są bardzo bolesne), mogą wymagać wydrenowania przez lekarza, który może również przepisać antybiotyki.
- Naturalna pielęgnacja Parówki. Zagotuj nieco wody i wlej ją do szklanki. Zamknij oko z jęczmieniem i zbliż je do niej, tak aby para wzniosła się ku zmianie na powiece. Uważaj, by się nie poparzyć. Powtarzaj to 3-4 razy dziennie. Możesz również przykładać do oka ciepłe mokre waciki. Pomaga to doprowadzić jęczmień do punktu krytycznego.
- Uwaga! Nie wyciskaj ani nie przekłuwaj jęczmienia. Może to przenieść bakterie na oko.
Otarcie rogówki - naturalne sposoby
Zwykle spowodowane kurzem lub jakimś odłamkiem – może wywołać poczucie drapania oka. Pacjenci często mają uczucie, jakby coś utknęło pod powieką, nawet po usunięciu ciała obcego. Większość otarć rogówki leczy się w ciągu kilku dni. W celu uśmierzenia bólu można przyjmować aspirynę (nie acetaminofen, który nie pomaga w przypadku stanu zapalnego). Jeśli dolegliwość jest poważna lub objawy nie ustępują w ciągu 24-48 godz., należy udać się do lekarza.
- Naturalna pielęgnacja Pomocny może być dowolny sterylny roztwór soli fizjologicznej, jak również sen. Ponadto należy utrzymywać w czystości obszar wokół powiek, aby zredukować prawdopodobieństwo wniknięcia do oka bakterii.
Skrzydlik - domowa pielęgnacja
To trójkątny guz, który tworzy się na białku oka – zwykle jest płaski i żółtawy z przechodzącymi przez niego naczyniami krwionośnymi. Często rozwija się on u osób spędzających dużo czasu na słońcu, np. rolników lub surfingowców. Inny czynniki ryzyka to m.in. kurz i życie w gorącym oraz suchym klimacie. Skrzydlik nie wymaga usuwania, chyba że rozprzestrzenia się na rogówkę i zaburza widzenie.
- Naturalna pielęgnacja Postaraj się nie wychodzić na zewnątrz, kiedy wieje wiatr. Unikaj zadymionych pomieszczeń. Ograniczenie środowiskowych czynników drażniących może spowolnić lub zatrzymać dalszy rozrost guza.
- Zespół widzenia komputerowego - jak przeciwdziałać zmęczeniu oczu?
- Zespół suchego oka - jak sobie z nim poradzić?
- Przekrwienie oczu - witaminy, które wspierają naczynia krwionośne
- Męty w ciele szklistym - dieta dla zdrowych oczu
- Chroniczne zapalenie powiek - domowe metody na łagodzenie świądu
- Jęczmień - naturalne leczenie bez konieczności przekłuwania
- Otarcie rogówki - naturalne sposoby
- Skrzydlik - domowa pielęgnacja