Obolałe, przekrwione, zmęczone. Jeśli Twoje oczy mają dość, pomóż im naturalnie

Wszyscy czasem na nie narzekamy, a i one nie mają z nami lekkiego życia. Wiele godzin przed ekranem komputera i smartfona, zbyt mało snu - to wszystko bardzo szkodzi oczom. Na szczęście wiele codziennych dolegli­wości oczu można leczyć naturalnie w domu. 

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Dbanie o swoje oczy najlepiej zacząć od diety. Jedz bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 ryby, takie jak łosoś, sar­dele, makrele i śledzie. Osoby regularnie spożywające ryby wytwarzają mniej kwasu ara­chidonowego – substancji, która może powodować przewlekły stan zapalny i uszkodzenie oczu. Należy dążyć do 2-3 posiłków rybnych tygodniowo. Jeśli ich nie lubisz, przyjmuj suplement z olejem rybim. To najlepszy sposób, by chronić oczy. Gdy jednak  powszechne problemy z oczami już się pojawią, wypróbuj skuteczne domowe kuracje. Nomen omen: zobaczysz, że to działa.

Zespół widzenia komputerowego - jak przeciwdziałać zmęczeniu oczu?

Światowa średnia spędzania czasu przed komputerem każdego dnia dochodzi do 7 godz. patrzenia na cyfrowe obrazy na ekranach komputerów, telewizorów itd. Skutkiem są podrażnione oczy. Badania wykazują, że podczas korzystania z komputera czy oglą­dania telewizji liczba mrugnięć jest o 2/3 mniejsza niż normalnie. To powoduje suchość oczu i zwięk­szenie napięcia mięśniowego. Długotrwałe siedzenie osłabia również oddychanie i zmniejsza nasycenie tlenem tkanek oczu.

Stosuj naturalną gimnastykę - mru­gaj częściej, bierz głębokie wde­chy co 1-2 min, aby odprężyć oczy i ciało oraz rób sobie prze­rwę co 20 min. Odwracaj wzrok od ekranu telewizora lub kom­putera i przez ok. 20 s skupiaj się na różnych obiektach w różnych odległościach – najlepiej na stojąco, aby oczy poruszały się płynniej.

Zespół suchego oka - jak sobie z nim poradzić?

Dolegliwość ta jest zazwyczaj skutkiem obniżenia jakości i ilości filmu łzowego – oleistej cieczy pow­lekającej oczy podczas mrugania. Praktykuj opisane wcześniej kombo – oddy­chanie, mruganie i przerwy. Również pomocne jest stosowanie ziół. Możesz zastosować doustne suplementy, które poprawiają jakość filmu łzowego. Dobrze, by zawierały mieszankę kwasów tłusz­czowych omega-3 i -6 oraz innych naturalnych składników, takich jak witamina E i kurkumina. Ważne - nie pal. Dym papie­rosowy to główna przyczyna zespołu suchego oka.

jajka sadzone
Dobra dieta dla zdrowia oczu powinna obejmować źródła składników odżywczych, takich jak witamina A, C i E, luteina, zeaksantyna oraz kwasy omega-3. Spożywanie warzyw liściastych, ryb morskich, orzechów i nasion może wspomóc utrzymanie prawidłowej funkcji oczu, poprawić ostrość wzroku i chronić przed schorzeniami oczu, takimi jak zwyrodnienie plamki żółtej.

Przekrwienie oczu - witaminy, które wspierają naczynia krwionośne

Zaczerwienienie występuje zazwy­czaj, kiedy rozszerzają się naczynia krwionośne przezroczystej warstwy twardówki, białej części oka. Podrażnienie następuje także w wyniku w wyniku alergii, kurzu i/lub nad­miaru światła słonecznego. Można sobie jednak z tym poradzić.

  • Naturalna pielęgnacja Przyjmuj 250 mg witaminy C 4 razy dziennie. Wzmacnia ona naczynia krwionośne i wspomaga tworzenie oraz utrzy­manie kolagenu w rogówce, prze­zroczystej warstwie pokrywającej tęczówkę i źrenicę. Pacjentom zale­ca się również przyjmowanie suple­mentu zawierającego kompleks wita­min z grupy B, których niedobory powiązano z przekrwieniem oczu.
  • Ważne! Nie stosuj dostępnych bez recepty wybielających kro­pli do oczu. Produkty te redukują zaczerwie­nie przez chwilowe obkurczenie naczyń krwionośnych. Następ­nego dnia większość pacjentów doświadcza zespołu odstawienia, w przebiegu którego rozsze­rzają się one jeszcze bardziej.
okulary blokujące niebieskie światło
Okulary blokujące niebieskie światło zawierają specjalne powłoki, które redukują emisję światła o krótkich długościach fal, co może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oczu i poprawie jakości snu. Te okulary chronią przed szkodliwym promieniowaniem niebieskim emitowanym przez ekrany elektroniczne, wspierając komfort widzenia.

Męty w ciele szklistym - dieta dla zdrowych oczu

Są to pozostałości starych, rozłożonych naczyń krwiono­śnych, które unoszą się w ciele szklistym, przezroczystym żelu ocznym. Mają postać zawija­sów, kropek, strzępków, które pojawiają się i znikają w polu widzenia. Męty w ciele szkli­stym mogą również wystą­pić, kiedy w żelu zlepiają się ze sobą włókna białkowe. Męty w ciele szklistym czę­sto nasilają się wraz z wiekiem – nie dlatego, że ich przybywa, lecz dlatego, że ciało szkliste staje się bardziej płynne, a mniej żelowe. To umożliwia im bar­dziej swobodne poruszanie.

  • Naturalna pielęgnacja Dieta zasobna w antyoksydanty, zawierająca owoce, warzywa (w szczególności zielone liściaste) i produkty pełnoziarniste. Prze­ciwutleniacze sprawiają, że ciało szkliste staje się mniej wodniste.
  • Ważne Jeśli zauważysz nagłe nasi­lenie mętów w ciele szklistym lub jeśli towarzyszą im błyski światła, idź do okulisty. Te dodatkowe objawy mogą wskazywać na stan zapalny siatkówki lub jej odwarstwienie.

Chroniczne zapalenie powiek - domowe metody na łagodzenie świądu

To stan zapalny małych gruczo­łów i/lub mieszków rzęsowych na powierzchni powiek. Oprócz opuchlizny u niektórych pacjentów mogą wystąpić niewielkie rany. Ponadto może wypaść kilka rzęs. Chronicznemu zapaleniu powiek towarzyszy świąd. Zda­rza się, że łojotokowe zapalenie skóry wywołuje rodzaj łupieżu, który może również obejmować powieki i brwi oraz uszy i obszar wokół nosa oraz ust. Mogą je również powodować środo­wiskowe czynniki drażniące, takie jak alergeny i smog.

  • Naturalna pielęgnacja Przyłóż do oka ciepłą wilgotną myjkę i trzy­maj, aż stanie się chłodna.
  • Również pomocne Do nawilże­nia myjki użyj zielonej lub czarnej herbaty. Zawarte w niej polifenole obkurczają opuchnięte tkanki i redukują stan zapalny. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu 2-3 dni, idź do lekarza. Bakteryjne chroniczne zapalenie powiek można leczyć dostępną bez recepty maścią z antybiotykiem.
Okłady na oczy
Okłady na oczy możesz stosować 3-4 razy dziennie do czasu ustąpienia stanu zapal­nego. Ciepło i wilgoć pobudzają krążenie oraz napływ składników odżywczych do oka, a także wypłu­kują substancje prozapalne.

Jęczmień - naturalne leczenie bez konieczności przekłuwania

Spowodowany przez infekcję bakteryjną jednego z niewielkich gruczołów na brzegach powiek mały wyprysk, który może być bolesny i nieestetyczny. Jęczmienie prawie zawsze znikają samoistnie w ciągu tygodnia. Te, które utrzy­mują się dłużej (lub są bardzo bolesne), mogą wymagać wydre­nowania przez lekarza, który może również przepisać antybiotyki.

  • Naturalna pielęgnacja Parówki. Zagotuj nieco wody i wlej ją do szklanki. Zamknij oko z jęczmieniem i zbliż je do niej, tak aby para wznio­sła się ku zmianie na powiece. Uwa­żaj, by się nie poparzyć. Powtarzaj to 3-4 razy dziennie. Możesz również przykładać do oka ciepłe mokre waciki. Pomaga to doprowadzić jęczmień do punktu krytycznego.
  • Uwaga! Nie wyciskaj ani nie przekłuwaj jęczmienia. Może to przenieść bakterie na oko.
kobieta robi inhalację parową
Inhalacja parowa może pomóc w łagodzeniu objawów suchych lub zaczerwienionych oczu poprzez dostarczanie wilgoci i złagodzenie podrażnień. Para może również wspomagać rozszerzanie naczyń krwionośnych wokół oczu, co może przynieść ulgę osobom cierpiącym na napięcie oczu lub bóle głowy związane z nadmiernym wysiłkiem wzrokowym.

Otarcie rogówki - naturalne sposoby

Zwykle spowodowane kurzem lub jakimś odłamkiem – może wywołać poczucie drapania oka. Pacjenci często mają uczucie, jakby coś utknęło pod powieką, nawet po usunięciu ciała obcego. Większość otarć rogówki leczy się w ciągu kilku dni. W celu uśmierzenia bólu można przyjmo­wać aspirynę (nie acetaminofen, który nie pomaga w przypadku stanu zapalnego). Jeśli dolegli­wość jest poważna lub objawy nie ustępują w ciągu 24-48 godz., należy udać się do lekarza.

  • Naturalna pielęgnacja Pomocny może być dowolny sterylny roz­twór soli fizjologicznej, jak również sen. Ponadto należy utrzymywać w czystości obszar wokół powiek, aby zredukować prawdopodobień­stwo wniknięcia do oka bakterii.

Skrzydlik - domowa pielęgnacja

To trójkątny guz, który tworzy się na białku oka – zwykle jest płaski i żółtawy z przechodzącymi przez niego naczyniami krwionośnymi. Często rozwija się on u osób spę­dzających dużo czasu na słońcu, np. rolników lub surfingowców. Inny czynniki ryzyka to m.in. kurz i życie w gorącym oraz suchym klimacie. Skrzydlik nie wymaga usuwania, chyba że rozprzestrzenia się na rogówkę i zaburza widzenie.

Latem może pomóc kapelusz z rondem, kiedy jesteś na dworze w słoneczne dni. Gdy świeci słońce o każdej porze roku zakładaj również okulary przeciwsłoneczne blokujące 100% promieniowa­nia UV – najlepsze są dopasowane modele w stylu panoramicznym.
  • Naturalna pielęgnacja Postaraj się nie wychodzić na zewnątrz, kiedy wieje wiatr. Unikaj zady­mionych pomieszczeń. Ogranicze­nie środowiskowych czynników drażniących może spowolnić lub zatrzymać dalszy rozrost guza.
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny