Sprawdzone domowe sposoby na migrenę

Od wielu lat cierpię na migrenę. Pierwsze napady zaczęły się po ukończeniu 30. r.ż., teraz mam 35 lat. Próbowałam zalecanych przez lekarzy środków, ale po przyjęciu tabletek bardzo źle się czuję, a bóle głowy nie ustępują. Czy mogę zwalczyć migre­nę naturalnymi sposoba­mi? Jeśli tak, to jakimi?

Artykuł na: 23-28 minut
Zdrowe zakupy

Migrena to choroba powszechna, której charakterystycznym podstawowym objawem jest ból głowy trwający od 4 do nawet 72 godz. Jest on zwykle jednostron­ny, pacjenci uskarżają się na ucisk za gałką oczną, w czole i skroni, choć bywa również obustronny lub naprzemienny. Nie­raz po ustąpieniu tych syndromów pojawia się następny napad, ale przerwa między nimi może trwać przez kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy1. Bólowi temu często towarzyszą nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy, a także nudności i wymioty. Migre­na częściej występuje u kobiet – 15-18% populacji w porównaniu z 6-8% męż­czyzn i dotyczy młodych, bo u 90% pacjentów pierw­szy napad pojawia się przed 40. r.ż. Niestety, trwa przez całe życie i przeważnie słabnie w wieku dojrzałym i starszym2.

Migrena - przyczyny i objawy

Wśród najczęst­szych przyczyn migreny wymienia się:

 • infekcje,
 • stres,
 • napięcie oczu lub pleców, wywołane m.in. długotrwałą pracą przy komputerze czy skrzywieniem kręgosłupa,
 • czynniki środowiskowe (np. zapachy perfum lub chemikaliów),
 • czynniki dzie­dziczne,
 • alergie pokarmowe,
 • zakłóconą równo­wagę hormonalną

Często towarzyszy im strach przed kolejnym atakiem, który znacząco zakłóca normalne funkcjonowanie, co prowa­dzi do frustracji i znacząco wpływa na jakość ich życia. Mimo postępów farmakote­rapii ok. 30% chorych nie uzyskuje zadowalających efektów leczenia napadów bólu głowy lub zapobiegania częstym nawrotom, dlatego wciąż trwają badania nad nowymi lekami wpływa­jącymi na mechanizmy patogenetyczne związane z zaburzeniami układu trój­dzielno-naczyniowego i nad­miernym uwalnianiem neu­ropeptydów, które mogłyby przynieść znaczną ulgę oso­bom cierpiącym na migrenę3.

Nadmiar soli może powodować ataki migreny

Czy ataki migreny mogą być związane z poziomem sodu w organizmie? Zagadnieniu temu postanowili przyjrzeć się naukowcy, którzy prze­prowadzili kliniczne badania przekrojowe. Wzięło w nim udział 262 uczestników ze zdiagnozowaną migreną: 224 kobiet, a 38 mężczyzn, w wieku 20-50 lat. Po zba­daniu stężenia sodu i potasu w ich moczu stwierdzono, że elektrolit ten pozytywnie korelował z długością trwa­nia napadu migreny. Badani, u których stężenie sodu było wysokie, uskarżali się na dłuższy i bardziej uciążli­wy ból, z kolei u pacjentów, którzy ograniczyli sól w die­cie lub zastąpili ją mieszanką ziół, napady były krótsze i znośniejsze4.

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ok. 1,5 g sodu dostarczanego każdego dnia. Światowa Or­ganizacja Zdrowia (WHO) za­leca, aby spożycie sodu ogra­niczyć do 2 g, co odpowiada łyżeczce od herbaty soli. Skutki takiego odstawie­nia mogą wyjść Ci tylko na zdrowie, bo spożywanie zbyt dużych ilości soli może przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, nowotworów żołądka, ka­micy nerkowej, udarów mózgu, osteoporozy i astmy. Jeśli musisz sięgać po sól, wybierz himalajską, która jest źródłem wielu mikroele­mentów. Możesz z niej przy­gotować roztwór działający jak eletrolity. Do szklanki z ciepłą wodą wsyp dwie łyżeczki soli i dodaj sok z 2 cytryn. Taką miksturę pij nie więcej niż raz dziennie.

Jakie zioła stosować na migrenę?

Fitoterapia może pomóc nie tylko wtedy, gdy ból staje się nie do zniesienia, ale przede wszystkim nim się zacznie. Z całej skarbnicy Matki Natury warto wybrać te rośliny, które działają głównie uspokajająco, roz­kurczowo, przeciwzapal­nie i obniżają ciśnienie.

 • Złocień maruna (Tanacetum parthenium) nazywany jest roślinną aspiryną. To zioło o właściwościach prze­ciwbólowych przyczynia się do hamowania agregacji płytek krwi i uwalniania serotoniny. Zmniejsza czę­stotliwość ataków migreny i łagodzi dolegliwości bólowe.
 • Rumianek pospolity (Matrica­ria chamomilla) przygotowana z niego herbata zwalcza stres i pobudzenie. Działa prze­ciwzapalnie, zwężając rozsze­rzone naczynia krwionośne.
 • Melisa lekarska (Melissa officinalis) wykazuje do­bre działanie uspokajające przy nerwicach wegetatyw­nych, stanach lękowych i pobudzenia nerwowego, stresu i rozdrażnienia.
ziołowa herbatka
Fitoterapia może pomóc nie tylko wtedy, gdy ból staje się nie do zniesienia, ale przede wszystkim nim się zacznie. Z całej skarbnicy Matki Natury warto wybrać te rośliny, które działają głównie uspokajająco, roz­kurczowo, przeciwzapal­nie i obniżają ciśnienie.
 • Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) przynosi ulgę w bólach głowy typu migre­nowego, ułatwia zasypianie i wspiera spokojny sen.
 • Kora wierzby obfituje w sa­licynę, związek aktywny działający przeciwbólowo jak aspiryna. Sprzyja odprę­żeniu i ułatwia zasypianie.
 • Czarny bez (Sambucus nigra) jego kwiaty zawiera­jące kwasy organiczne, sole mineralne, flawonoidy, garb­niki i olejki eteryczne obni­żają poziom cukru we krwi i łagodzą bóle migrenowe5.
 • Imbir To roślina, której podziem­na łodyga (kłącze) jest szeroko stosowana jako ostra przyprawa w kuchni, zwłaszcza południowoazja­tyckiej. Imbir ma działanie przeciwutleniające i prze­ciwzapalne, obniża poziom prostaglandyn i działa ochronnie na naczynia krwionośne6. Stanowi nie tylko znakomite remedium na przeziębienie czy nud­ności, ale także na bóle głowy. W jednym z badań porównano działanie su­matryptanu, popularnego leku na migrenę, i imbiru podczas ataków. Połowa pacjentów przyjmowała imbir w proszku, a pozo­stali sumatryptan w celu uśmierzenia bólu. Już 2 godz. po zażyciu imbiru lub leku średnie nasile­nie bólu głowy znacząco się zmniejszyło, co dało jednoznaczny wynik: sku­teczność sproszkowanego kłącza w leczeniu napadów migreny jest porównywalna do sumatryptanu, który w przeciwieństwie do natu­ralnego preparatu wykazuje szereg działań ubocznych7.

Akupunktura w leczeniu bólu głowy i migreny

Akupunktura to oparta na wieloletnich chińskich tradycjach metoda nakłu­wania ciała igłami. W prze­ciwieństwie do stosowania silnych leków przeciwbólo­wych nie uszkadza organów wewnętrznych czy układu nerwowego, więc można uznać, że nie ma żadnych skutków ubocznych. Do za­biegów używa się sterylnych igieł jednorazowych o gru­bości 0,25 mm i długości 4-10 cm. Przeciętnie stosuje się od kilku do nawet 30 igieł podczas jednego zabiegu.

W badaniach naukowych wy­konanych na reprezentatyw­nej grupie pacjentów udo­wodniono, że akupunktura wpływa na mechanizmy bólu poprzez działanie rozszerza­jące naczynia krwionośne, ponadto pobudza aktywność noradrenaliny, serotoniny, enkefaliny, beta-endorfiny i glutaminianu. Poddanie się serii zabiegów akupunkturo­wych pozwala na utrzymanie pozytywnych skutków le­czenia nawet przez pół roku. W większości przypadków również częstość pojawiania się migrenowego bólu gło­wy zmalała aż o połowę8.

kompres na głowie
Gdy migrena zaatakuje, ko­rzystnie działają zimne lub ciepłe okłady stosowane na okolice głowy i szyi. Pa­miętaj o tym, by kompresy nie były lodowate, bo może to zwiększać ból. Jeśli nie wiesz, jak przygotować taki okład, kup w aptece kompres żelowy, który pozwala leczyć zarówno zimnem (wystar­czy przed zastosowaniem włożyć go na kilkanaście minut do zamrażarki), jak i ciepłem (przedtem włóż go na kwadrans do miski wypełnionej ciepłą wodą)

Aromaterapia - najlepsze olejki eteryczne na migrenę

Na intensywny, często pul­sujący ból, któremu towa­rzyszą nudności, wrażliwość na światło i utrata apetytu, niezastąpione są olejki eteryczne. Pozyskuje się je z kwiatów, pąków, liści, igieł, owoców, nasion, ziół, kłączy, korzeni, kory i drew­na, a także z korzeni i li­ści niektórych gatunków traw egzotycznych9.

 • Olejek lawendowy zmniej­sza stres, który może po­wodować ból głowy. Działa z ośrodkowym układem nerwowym i reguluje po­ziom serotoniny w mózgu. Badania wykazały również, że olejek ten stosowany jest w leczeniu depresji (ła­godnej do umiarkowanej), w tym poporodowej10.
 • Olejek z rozmarynu zmniej­sza poziom hormonów stresu, które uwalniane są podczas ataków migreny. Ma właściwości przeciwbólo­we i przeciwzapalne, łagodzi również nudności towarzy­szące przewlekłym bólom głowy. Badacze zwracają też uwagę na jego właściwości przeciwzapalne, przeciwu­tleniające, przeciwnowotwo­rowe i neuroprotekcyjne11.
 • Olejek miętowy zawiera mentol, który rozluźnia mięśnie i łagodzi ból, dlate­go doskonale sprawdza się przy migrenowych bólach głowy. Ponadto przyczy­nia się do pozbywania się stanów napięcia nerwowe­go. Substancje znajdujące się w olejku eterycznym są szczególnie skuteczne w zwalczaniu tych szczepów bakterii, które są oporne na działanie antybiotyków.
 • Olejek rumiankowy pomaga w zasypianiu i walce z bez­sennością, pomaga odprężyć się i działa kojąco na zszar­gane nerwy. Powinny go sto­sować także osoby cierpiące na uczucie niepokoju i lęku.
 • Olejek eukaliptusowy ma silne działanie prze­ciwzapalne i przeciwbólowe. Udowodniono również, że wykazuje właściwości przeciwbólowe i hipoten­syjne po dużych zabiegach operacyjnych, np. implan­tacji stawu kolanowego12.

Należy pamiętać o tym, aby olejki były pochodze­nia jedynie roślinnego, nie zawierały syntetyków i by były odpowiednio przecho­wywane – najlepiej w chłod­nym i zacienionym miejscu. Możesz je wykorzystać, używając dyfuzora nebuli­zującego. Urządzenie to do­starcza czystych olejków eterycznych do powietrza bez rozcieńczania wodą.

Właściwa higiena snu a migrena

Wielu cierpiących na mi­grenę często nie zdaje sobie sprawy, jak wielki wpływ na przewlekłe bóle głowy ma niedosypianie. A przecież nocny odpoczynek powi­nien trwać 7-8 godz. dzien­nie i nie może być niczym przerywany. Podczas snu w naszym organizmie wy­dzielają się hormony, nastę­puje reorganizacja połączeń nerwowych w mózgu, a wy­datek energetyczny reguluje się13.

Przed snem dokładnie przewietrz pokój, zadbaj o to, by panowała w nim cisza i odpowiednie zaciemnienie. Utrzymuj sypialnię w chło­dzie – idealna temperatura dla snu to ok. 18°C. Nie korzystaj z telefonu i kom­putera, nie oglądaj również telewizji, najlepiej na 30 do 60 min przed snem. Spró­buj się wyciszyć. W dbaniu o właściwą higienę nocnego odpoczynku niezwykle waż­na jest regularność. Staraj się kłaść do łóżka i budzić o tej samej porze każdego dnia. Rozważ również sypianie w samotności. Nocny odpo­czynek z chrapiącym part­nerem u boku zwiększa stres i zmęczenie, a także obniża Twoją własną jakość snu.

notatnik
Prowadzenie dziennika migreny pozwoli lepiej zrozumieć tę chorobę. War­to na bieżąco zapisywać, co w dniu poprzedzającym napad bólu znalazło się w naszej diecie, jak wyglądy objawy, ile trwał atak i co od­czuwaliśmy po jego ustąpie­niu. Takie notatki pozwolą Ci w przyszłości na szybszą reakcję i zmniejszenie do­legliwości. Przede wszyst­kim nie wstydź się mówić o swoim problemie. Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże Ci wybrać właściwą terapię

Dieta przy migrenie - czego unikać?

Liczne badania udowod­niły, że migrena związana może być z zaburzeniami endokrynologicznymi lub metabolicznymi, a niektóre składniki obecne w diecie wywołują napady migreny. Osoby zmagające się z nią z codziennego jadłospisu powinny wyeliminować m.in. przetworzone mięso, ryby wędzone, herbatę, lody, pomidory, cebulę, produkty mleczne, a także niektóre owoce cytrusowe. Objawy bólowe mogą również nasilać sery pleśniowe, bo występu­jąca w nich tyramina przy­czynia się do zwiększonej częstotliwości epizodów migrenowych. Ten organicz­ny związek chemiczny może­my znaleźć również w bobie, winie i piwie.

 • Groźna jest także czekolada – zawarte w niej związki fenolowe, metyloksantyny i aminy biogenne mogą modyfikować przepływ krwi w mózgu i na­silać sekrecję noradrenali­ny14. Należy jednak pamiętać o tym, że całkowite unikanie niektórych produktów może powodować niedożywienie. Dlatego zaleca się uzyskanie prawidłowego poradnictwa od lekarzy i dietetyków, by uniknąć stresu i pogorsze­nia jakości życia15. Obiecu­jące wyniki wykazuje dieta ketogeniczna (wysokotłusz­czowa, niskowęglowodano­wa), potencjalnie wpływa­jąca na kilka mechanizmów patofizjologicznych, np. mi­krobiom jelitowy16. Włoska grupa badaczy opublikowała wyniki badania omawiające grupę 96 kobiet cierpiących na migrenę, spośród których 45 przeszło na dietę keto­geniczną. Po 4 tygodniach jej stosowania zaobser­wowano spadek średniej częstotliwości bólu głowy z 5,11 na miesiąc do 0,9117.
 • Kawa – za i przeciw Kofeina użyta w początkowej fazie bólu może zmniejszać dolegliwości. Za jej prze­ciwbólowym działaniem przemawia również fakt, że ogranicza ona syntezę leukotrienów i prostaglan­dyn, które biorą udział w patogenezie bólu migre­nowego18. Należy jednak pamiętać o tym, by kofeina była przyjmowana w małych ilościach, by nie doprowa­dzić do zespołu odstawien­nego. W świetle aktualnych badań naukowych, u osób zdrowych bezpieczne jest spożycie do 400 mg kofe­iny dziennie – co oznacza ok. 4 filiżanek kawy. Staraj się wybierać ziarna kawy o dużej zawartości kwa­su chlorogenowego, który znany jest z hamowania w organizmie szkodliwych procesów utleniania. Znaj­dziesz je w popularnej arabice lub robuście.
 • Odstaw trunki Alkohol wywołuje na­pady bólu migrenowego u co 3. osoby cierpiącej na regularne bóle głowy. Procentowe napoje rozsze­rzają naczynia krwionośne i działają moczopędnie, co powoduje utratę płynów i elektrolitów w organi­zmie, a w konsekwencji odwodnienie i ból głowy. Naukowcy dowiedli, że naj­silniejszym wyzwalaczem migreny jest czerwone wino. Na drugim miej­scu uplasowały się wina musujące, wina jabłkowe (tzw. cydry), alkohole domowej roboty, smako­we piwa, a także kolo­rowa wódka i drinki19.

Czy magnez pomaga na migrenę?

Niekiedy przewlekłe bóle głowy są następstwem nie­doboru tego pierwiastka. Jest on niezbędny do regulacji skurczów mięśni, ciśnienia krwi, metabolizmu insuliny, przewodnictwa nerwowego i nerwowo-mięśniowego. Jego niedobór może skutkować m.in. chorobą Alzheimera, insulinoopornością i cukrzycą typu drugiego, nadciśnie­niem, chorobami sercowo­-naczyniowymi (np. udarem), migrenowymi bólami głowy, a nawet zespołem nadpobu­dliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Już 500 mg magnezu dziennie przyczynia się do zmniejsze­nia częstotliwości występo­wania migren u osób, które zmagają się z niedoborem tego pierwiastka. Przebada­no 81 pacjentów w wieku 18-65 lat z migreną ze średnią częstością napadów 3,6 na miesiąc. Przyjmowali oni doustnie 600 mg magnezu codziennie przez 12 tygo­dni. Po tym czasie wyka­zano, że częstość napadów zmniejszyła się o 41,6%20. Zalecane dzienne spo­życie magnezu dla osoby dorosłej powinno wynosić 290-450 mg na dobę. Z kolei osoby w wieku dorastania, kobiety ciężarne i karmiące piersią muszą przyjmować dziennie 400-700 mg.

Naturalne produkty bogate w magnez to m.in. kakao, migdały, orzechy brazylij­skie i włoskie, soja, rośliny strączkowe, szpinak, kuku­rydza, kasza gryczana i ryż. Dobrym źródłem tego pier­wiastka jest również woda mineralna, która zawiera przynajmniej 50 mg magne­zu na litr. Przyswajalność z pożywienia szacuje się na 30-50%. Wchłanianie tego pierwiastka odbywa się w je­licie cienkim, a wydalanie następuje wraz z moczem.

Ćwiczenia fizyczne zmniejszają liczbę ataków migreny

Trening interwałowy w któ­rym intensywne ćwiczenia fizyczne przeplata się odpo­czynkiem cieszy się coraz większą popularnością. Średnia częstotliwość tre­ningów wynosi 10-25 min i należy je wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Zwykle są to ćwiczenia typu car­dio (np. bieganie, stepper, pływanie) wykonywane na maksymalnym poziomie intensywności. Niedawne badania udowodniły, że już 2 sesje HIIT w tygodniu znacząco pomagają w terapii migreny, przyczyniając się do zmniejszenia częstości napadów bólowych21.

Nie­stety, HIIT przeznaczony jest dla osób o wypracowanej wcześniej bazie kondycyjnej, ale nic nie stoi na przeszko­dzie, by spróbować swoich sił w innych ćwiczeniach fizycznych, np. jodze, która przy okazji pomaga pozbyć się stresu często towarzyszą­cemu chorym na migrenę. Ponadto joga uczy prawi­dłowego oddychania, co jest bardzo istotne dla utrzyma­nia zdrowia i sprawności fizycznej. Przyjęcie prawidło­wej postawy i skupienie się na właściwym oddychaniu pozwala lepiej dotlenić or­ganizm, pobudza krążenie i reguluje ciśnienie krwi, ułatwia trawienie i zwiększa intensywność przemiany materii, pobudza aktywność erytrocytów, oczyszcza or­ganizm i usuwa toksyny22.

Bibliografia
 • Mc Crory D.C., Matchar D.B., Gray R.N. i wsp., „Rozpoznawanie i lecze­nie migreny w podstawowej opiece zdrowotnej”. Medycyna Praktyczna 2000; 11: 1-23. Prusiński A. (red.), „Bóle głowy dla lekarzy praktyków”. Alfa-medica Press, Bielsko-Biała 1996; 9-40.
 • Headache 1999; 39: 181-9
 • British Journal of Nutrition, 2021, 1-10
 • J Clin Med. 2019 May 10;8(5): 652
 • J Clin Psychiatry. 2021 Nov 30; 82(6):21f14325
 • Phytother Res. 2014 Mar;28(3):412-5
 • Glob Adv Health Med. 2014 Jan;3(1):71-4
 • Jabłońska-Trypuć A, Farbiszewski R., „Sensoryka i podstawy perfu­merii”. MedPharm Polska, Wrocław 2008
 • Cent Asian J Glob Health. 2020 Mar 31;9(1): e442
 • Iran J Basic Med Sci. 2020 Sep;23(9):1100-12
 • Romer M., „Aromaterapia. Leksy­kon roślin leczniczych”. MedPharm Polska, Wrocław 2009
 • Int J Mol Sci. 2021 May 24;22(11): 5539
 • Br J Ophthalmol. 2003 Oct; 87(10): 1247-51 Med Clin N Am 2001;85: 1 -20
 • Nutrients. 2020 Jun 3;12(6): 1658
 • Brain Sci. 2018, 8, 148
 • Eur J Neurol Jan;22(1):170-7
 • Opin Neurol. 2013; 26(3): 269-75
 • J Headache Pain. 2008 Feb;9(1): 19-27.
 • Nutrients. 2015 Sep 23;7(9):8199- 226.
 • Scand J Med Sci Sports, 2018; 28: 1103-12.
 • The Journal Of Alternative And Complementary Medicine, 2002, 8(6): 797-812.
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny