Spowolnić chorobę Alzheimera

Moja żona, jej tata oraz mój własny ojciec wykazują oznaki spadku sprawności umysłowej. Sytuacja pogarsza się z każdym miesiącem. Czy mógłby Pan polecić jakieś domowe sposoby na zatrzymanie lub nawet odwrócenie okropnych skutków choroby Alzheimera?

12 styczeń 2018
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Alzheimer to schorzenie neurodegeneracyjne, charakteryzujące się stopniowym zanikiem zdolności intelektualnych. Na szczęście medycyna naturalna ma w zanadrzu kilka nietypowych, a skutecznych metod walki z zaburzeniami poznawczymi.

Grzyby

Aż nie chce się wierzyć, ile grzybów jadalnych poprawia stan zdrowia komórek nerwowych.

Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus) wykazuje szeroko udokumentowaną zdolność leczenia i rekonstrukcji nerwów ruchowych i czuciowych, jakie łączą mózg oraz rdzeń kręgowy z resztą ciała. Wyciąg z soplówki zawiera składniki pobudzające syntezę substancji zwanej czynnikiem wzrostu nerwów, niezbędnej dla zdrowia komórek mózgowych. Co więcej, ekstrakt ten potęguje wzrost aksonów i dendrytów, które wysyłają i odbierają sygnały komórkowe pomiędzy nerwami a resztą ciała1.

Lignosus rhinocerotis z rodziny żagwiowatych to kolejny grzyb jadalny, który stosuje się w zielarstwie tradycyjnym. Podobnie jak soplówkę przebadano go w laboratorium. Okazało się, że również wzmaga on produkcję wypustek nerwowych: o 21% w obrębie mózgu, 25% w rdzeniu kręgowym i 21% w komórkach siatkówki oka2. Zalecam więc wprowadzenie tych grzybów do jadłospisu Pana bliskich.

Bibliografia

  1. Int J Med Mushrooms, 2013; 15: 539–54
  2. Int J Med Mushrooms, 2015; 17: 1047–54
  3. J Ethnopharmacol, 2014; 151: 528–35
  4. https://goo.gl/gG4xka
  5. Ann Med Health Sci Res, 2014; 4: 654–61
  6. Clin Ther, 2003; 25: 178–93
  7. J Alzheimers Dis, 2016; 51: 979–84

Preparaty zawierające w składzie wyciągi z soplówki jeżowatej i Lignosus rhinocerotis można kupić w wielu aptekach internetowych w formie proszku lub kapsułek. Grzyby suszone w całości można zaś przyrządzać wedle różnych przepisów, również łatwo dostępnych w internecie.

Bacopa monnieri

Ta roślina wieloletnia, rosnąca w pobliżu zbiorników wodnych na niemal wszystkich kontynentach, ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. W Indiach wykorzystuje się ją już od co najmniej VI w. n.e. jako powszechny lek w Ajurwedzie. Ma ona potęgować intelekt i spowalniać utratę zdolności poznawczych. Z tego powodu nawet uczeni wedyjscy stosowali ją jako środek ułatwiający zapamiętywanie świętych tekstów i hymnów.

W 2014 r. przeprowadzono analizę zbiorczą 9 randomizowanych badań kontrolnych, w których wzięło udział łącznie 518 mężczyzn i kobiet. Skuteczność wyciągu z B. monnieri przeanalizowano pod kątem wspomagania pamięci oraz zdolności poznawczych. Jak się okazało, ten ziołowy lek wykazuje "potencjalną zdolność do usprawniania funkcji kognitywnych, zwłaszcza prędkości koncentrowania uwagi"3. Sugerowałbym, aby Pana rodzina wyrobiła sobie nawyk picia naparu z liści suszonego B. monnieri do każdego posiłku (3 razy dziennie) w celu usprawnienia procesów poznawczych4.

Winpocetyna

Wyciągi z barwinka pospolitego (Vinca minor), popularnej rośliny ozdobnej, od dawna stosuje się jako środek usprawniający przepływ krwi do mózgu. Z tego powodu mogą być wykorzystywane do poprawy pamięci i w profilaktyce choroby Alzheimera oraz innych schorzeń wieku podeszłego. Winpocetyna zmniejsza też ryzyko zgonu i niepełnosprawności w wyniku udaru niedokrwiennego. Substancję tę podaje się również pacjentom tuż po udarze. Jak wykazało pewne niewielkie badanie wstępne, przeprowadzone na 56 pacjentach z zaburzeniami funkcji poznawczych wynikającymi z epilepsji lub demencji, winpocetyna wywołała u nich znaczną poprawę pamięci i koncentracji5.

Proponuję przyjmować ją w postaci suplementu, najlepiej z dodatkiem choliny, będącej formą wyjściową dla acetylocholiny - neuroprzekaźnika kluczowego w procesach zapamiętywania i uczenia się. Cholina nie tylko wspomaga koncentrację, ale też dba o zdrowie błon komórkowych neuronów, a podawana w wysokich dawkach (400 mg 3 razy dziennie) pomaga pacjentom w łagodnych i umiarkowanych stadiach Alzheimera poprzez spowalnianie degeneracji zdolności poznawczych6.

Alzheimer a infekcje

Jak czytamy w artykule sygnowanym przez 33 szanowanych naukowców z różnych ośrodków naukowych w Wielkiej Brytanii, USA i Europie, obecność specyficznych mikrobów w mózgu osób starszych, zwłaszcza wirusa opryszczki pospolitej typu 1 (HSV1), Chlamydia pneumoniae i kilku rodzajów krętek, może odpowiadać za rozwój choroby Alzheimera na późniejszych etapach życia.

Naukowcy przytoczyli w artykule listę 79 opublikowanych raportów, sugerujących, że owe czynniki zakaźne pozostają w stanie uśpienia w mózgu, po czym aktywują się wraz z wiekiem pacjenta, gdy układ odpornościowy słabnie lub podczas stresujących momentów w życiu. Powstający wówczas stan zapalny prowadzi lub przyczynia się do zaburzeń synaptycznych, utraty tkanki nerwowej i w efekcie - do rozwoju choroby Alzheimera7.

Temat ten należy bez wątpienia zgłębić w toku dalszych badań, jednak ja skłaniam się do stwierdzenia, że strzeżonego Pan Bóg strzeże. Zakażenie którymkolwiek z wymienionych patogenów - opryszczką, chlamydią bądź boreliozą (przenoszoną przez kleszcze) - wymaga podjęcia natychmiastowej terapii. Jeśli chodzi o opryszczkę, w mojej praktyce uzyskałem doskonałe rezultaty, lecząc pacjentów preparatami zawierającymi wyciąg z bzu czarnego, łatwo dostępnymi w internecie oraz w aptekach.

Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów medycyny alternatywnej, zarejestrowany osteopata, naturopata, akupunkturzysta, homeopata i zielarz. Pracuje w Klinice Żywienia i Alergii w Londynie. Więcej dowiesz się tutaj.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny