Zapalenie wyrostka? Antybiotyki zamiast operacji

Po ponad 100 latach zalecania appendektomii, eksperci zwrócili się ku farmakoterapii zapalenia wyrostka robaczkowego. Co skłoniło ich do zmiany zdania?

29 październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Zalecenia co do leczenia zachowawczego w przebiegu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego pojawiają się już od pewnego czasu. 

Tym razem to fińscy naukowcy postanowili udowodnić, że leczenie antybiotykami jest lepszym rozwiązaniem niż usunięcie wyrostka robaczkowego. Przeprowadzili metaaanalizę opublikowanych dotychczas badań, z której wynika jasno, że wystarczy sama farmakoterapia, by pacjent powrócił do zdrowia. Dzięki niej udało się odpowiedzieć na ważne pytanie: czy stosowanie antybiotyków faktycznie leczy, czy jedynie łagodzi objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Według ustaleń ekspertów z Uniwersytetu w Turku, prawie 2/3 pacjentów leczonych antybiotykami nie potrzebowało później appendektomii - u pozostałych, mimo konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, do momentu operacji nie doszło do zaostrzenia objawów.

- Nasza metaanaliza sugeruje, że leczenie antybiotykami może być skuteczną alternatywą dla wycięcia wyrostka robaczkowego w przebiegu jego ostrego zapalenia - podsumowują autorzy pracy.

Eksperci zaczęli skłaniać się ku terapii zachowawczej wyrostka robaczkowego, kiedy odkryto, że jest on schroniskiem dla dobroczynnych bakterii jelitowych.

Bibliografia

  1. https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2703354
Wczytaj więcej
Nasze magazyny