Jak uspokoić jelito drażliwe?

Dr Jenny Goodman pisze, jak pomóc pacjentowi z zespołem jelita drażliwego, używając diety przyjaznej dla trzewi oraz leczniczych ziół i suplementów.

Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Gerald, lat 36, zjawił się u mnie strapiony i zakłopotany stanem swych jelit. Miał bolesne biegunki i zaparcia, zazwyczaj występujące naprzemiennie, ale czasem jednocześnie, co poważ­nie zakłócało tok jego życia. Jego lekarz zdiagnozował lęk, przepisał leki przeciwdepresyj­ne i zalecił taśmę z nagraniami relaksacyjnymi.

Po antydepre­santach Gerald czuł się okropnie (a depresji nie miał), natomiast taśma po prostu go zirytowała. Ani jedno, ani drugie nie przy­niosło ulgi jego jelitom. Jednak­że lęk istotnie odczuwał. Było to całkiem zrozumiałe – nigdy nie wiedział przecież, kiedy bę­dzie musiał popędzić do toalety. Prawdą jest, że lęk może zaostrzyć zespół jelita draż­liwego (IBS) i wyzwolić atak. Rzadko jednak jest jego pierwotną przyczyną.

Wszystko zaczyna się w jelitach

Quote icon
IBS to komunikat od organizmu, że nie wszystko jest w porządku z naszym mikrobiomem, czyli bilionami drobnoustrojów, które  powinny zasiedlać jelito gru­be w symbiotycznej harmonii z nami. Symbioza to proces, po­legający na tym, że „ja podrapię po plecach Ciebie, a Ty mnie”.

Te maleńkie istoty trawią błon­nik, zamieniając go we wszelkiego rodzaju pożyteczne dla nas sub­stancje: witaminy K i z grupy B (ta­kie jak biotyna), oraz niezwykle ważne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, np. kwas masłowy. Wspierają one nasz układ odporno­ściowy, jasność umysłu i trawienie, ogólnie zapewniając nam zdro­wie. Cóż w tym może być złego?

Niestety, coraz częściej obecnie zdarza się, że równowaga bakte­rii jelitowych zostaje zaburzona. Test stolca Geralda wykazał zbyt małą ilość bakterii przyjaznych i pożytecznych, a za to przerost wrogich bakterii i drożdżaków (jed­nokomórkowych grzybów), które powinny stanowić jedynie maleńki ułamek żyjących tam organizmów.

Zdarza się tak z kilku powodów. Po pierwsze, cukier spożywany w nadmiarze odżywia niewła­ściwe mikroorganizmy i zaburza skład mikrobiomu. Codzienna dieta Geralda zawierała nie tylko słodycze, ale także źródła ukry­tych cukrów, takie jak produkty przetworzone, niezwykle sma­kowite, ale kipiące od cukru, o czym można się dowiedzieć, czytając listę składników. Dekstro­za, maltoza, sacharoza, fruktoza, laktoza, glukoza, maltodekstryna – to wszystko cukry. Gerald czę­sto żył w pospiechu, chwytając w biegu śniadanie i lunch.

Innym czynnikiem uszkadza­jącym mikrobiom są antybiotyki. W celu leczenia częstych w dzie­ciństwie infekcji ucha i zapaleń migdałków Geraldowi podawa­no liczne serie antybiotyków. W ostatnich latach przebył także 2 infekcje górnych dróg oddecho­wych i ponownie przyjmował antybiotyki, by je wyleczyć.

Niestety w czasie tych tera­pii nigdy nie pobrano od niego wymazu i nie wysłano go do laboratorium mikrobiologiczne­go, by sprawdzić, jakie bakterie go atakują, i wybrać najlepszy antybiotyk, nacelowany na te konkretne mikroorganizmy. Lekarze Geralda przepisywali po prostu antybiotyki o szerokim spektrum, zabijające wiele bakte­rii, włącznie z najważniejszymi przyjaznymi bakteriami jelitowy­mi. W takiej sytuacji panowanie przejęły wrogie bakterie i grzyby.

Jak zmiana diety wpływa na jelita?

Potrzeba było trochę czasu, by przekonać Geralda do zmiany diety i zupełnego zrezygnowania z cukru. Należało zarówno włączyć do jadłospisu prawdziwe poży­wienie, jak i wykluczyć szkodliwe produkty, a takie zmiany są zawsze dużym wyzwaniem dla zapracowa­nej osoby. Jednak w końcu udało się to osiągnąć dzięki pomocy jego żony i jego własnemu pragnieniu pozbycia się uciążliwych objawów.

W ciągu kilku miesięcy Gerald dostrzegł poprawę, ale wyeli­minowanie cukru jest dopiero pierwszym krokiem w przywra­caniu zdrowia jelit. Kiedy już przestaniemy dokarmiać szko­dliwe drobnoustroje, musimy wprowadzić trochę przyjaznych Przepisałam więc Geraldowi se­rię probiotyków. Ważne jest, by nie ograniczać się do jednego preparatu.

Naszym celem jest naśladowanie natury poprzez kultywowanie bio­różnorodności w jelitach. Poprosiłam więc Geralda, by co 4 do 6 tygodni zmieniał rotacyjnie markę produktu (moje ulubione preparaty znajdziesz w ramce, ale istnieje też wiele innych dobrych opcji). I znów odnotowali­śmy dalszą poprawę, lecz nie nastą­piło jeszcze całkowite wyleczenie. Kolejnym etapem było zaatakowa­nie nieprzyjaznych bakterii i grzy­bów.

Zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego (IBS) to schorzenie przewodu pokarmowego, charakteryzujące się przewlekłymi objawami, takimi jak bóle brzucha, wzdęcia, nieregularne wypróżnienia oraz zmiany w konsystencji stolca, bez widocznych zmian patologicznych w jelitach. Jest to stan funkcjonalny, który często związany jest z czynnikami takimi jak stres, dieta i zaburzenia funkcji jelitowej.

Zaczęłam od najłagodniejszych środków: kwasu kaprylowego z orze­chów kokosowych, ekstraktu z pestek grejpfruta i starego dobrego surowego czosnku (jeden zmiażdżony ząbek dziennie do posiłku). Po kilku tygo­dniach wypróbowałam kilka ziół.

Zioła te mają silne działanie i nale­ży wprowadzać je pojedynczo, powoli zwiększając dawki. W przeciwnym razie ryzykujemy „objaw wymarcia”, znany też jako reakcja Herxheimera, w której masowo ginące nieprzyja­zne drobnoustroje uwalniają swe produkty odpadowe, co powoduje fatalne samopoczucie. Należy więc działać powoli i zawsze uprzednio „przygotować grunt” poprzez wyeli­minowanie cukru i wprowadzenie probiotyków, zanim rozpocznie się walkę ze złymi drobnoustro­jami przy użyciu silnych ziół.

Gdy zbliżaliśmy się do końca kura­cji ziołowej, a było to 9 lub 10 mie­sięcy po pierwszej wizycie Geralda u mnie, jego jelita w 90% odzyskały już zdrowie. Przez 90% czasu Gerald czuł się dobrze, ale sporadycznie miewał nieoczekiwane ataki biegun­ki. W końcu udało się nam ustalić przyczynę, którą była nietolerancja surowych pomidorów. Wcześniej nie stanowiły one dla niego problemu – aż do czasu, gdy 5 lat temu zaczął dokuczać mu zespół drażliwego jelita.

Dzieje się bowiem tak, że nieprzy­jazne drożdżaki, które nadmiernie mnożą się w jelicie, zmieniają swą formę i wytwarzają długie włókna, mogące przebijać wyściółkę jelita. Prowadzi to do „nieszczelności” jelita cienkiego, w wyniku której niecałkowicie strawione cząstki po­karmu mogą dostawać się do krwio­biegu, gdzie wywołują odpowiedź immunologiczną w postaci reakcji alergicznych. Pożywienie, które jest nieszkodliwe, jeżeli zostanie całkowicie rozłożone, stwarza pro­blemy, jeżeli jelito jest nieszczelne.

Ortodoksyjny establishment me­dyczny do niedawna całkowicie od­rzucał i z pogardą wyśmiewał pojęcie nieszczelnego jelita. Gdy jednak ktoś wpadł na pomysł, by nazwać je bar­dziej naukowo brzmiącym terminem: „hiperprzepuszczalności jelit”, nagle zostało zaakceptowane przez medycy­nę głównego nurtu i stało się modne. Końcowy etap kuracji Geralda miał na celu umożliwienie wygojenia wyściółki jelit po usunięciu nie­przyjaznych grzybów. Przepisałam mu glukozaminę, wiąz czerwony, ekstrakt z lukrecji, prawoślaz i aloes.

Po kilku miesiącach leczenie było zakończone. Teraz Gerald czuje się dobrze, o ile przestrzega zaleceń programu, a przestrzega ich przez 99% czasu. Może nawet znów jeść surowe pomidory w umiarkowa­nych ilościach. W rzadkich wy­padkach, gdy zje ciastko lub inne słodycze, cierpi następnego dnia. Obserwuję jednak, że takie potknię­cia z biegiem czasu zdarzają się coraz rzadziej, ponieważ organizm uczy się nie pożądać produktów, które przyprawiają go o chorobę. W przypadku Geralda z całą pew­nością warto było zrezygnować z cukru, by odzyskać zdrowe jelito.

napar z mięty
Niektóre zioła mogą pomóc łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (IBS), takie jak mięta pieprzowa, która może pomóc zmniejszyć ból brzucha i wzdęcia, oraz rumianek, który ma właściwości łagodzące dla układu pokarmowego, pomagając w redukcji zapalenia i podrażnienia jelit.

Zioła i suplementy dla zdrowia jelit

By pomóc wyleczyć jelito, zastosowałam kombinację poniższych ziół i suplementów, ale najlepiej będzie uzyskać spersonalizowaną receptę od wykwalifikowanego lekarza.

  • Probiotyki BioKult Advanced Multi-Strain Formula, Metabolics Combocillus, Optibac (wszystkie rodzaje), Kiki’s Soil-Based Organisms. Stosuj się do instrukcji na etykiecie
  • Kwas kaprylowy BioCare Caprylic Acid (kapsułki 672 mg) 1 kapsułka dziennie przez tydzień, potem 2 dziennie przez tydzień, następnie 3 dziennie przez kolejne tygodnie
  • Ekstrakt z pestek grejpfruta BioCare Biocidin Forte (kapsułki 150 mg) lub Ekstrakt z grejpfruta w płynie (36 mg w 3 kroplach). Stosuj się do instrukcji na etykiecie
  • Zioła Olej z oregano, czerwony olej tymiankowy, bylica, kłącze gorzknika kanadyjskiego, orzech czarny, berberyna. Mogą być przygotowane przez zielarza w indywidualnie dostosowanych kombinacjach lub mogą być zawarte w preparatach dostępnych w handlu: Nutri Advanced Berberine + Grapefruit Seed, Nutri Advanced CandiBactin. Stosuj się do zaleceń zielarza, a jeśli używasz preparatu komercyjnego, stopniowo zwiększaj dawkowanie aż do dawki podanej na etykiecie
  • Wiąz czerwony, ekstrakt z prawoślazu, ekstrakt z lukrecji. BioCare Slippery Elm Intensive (w proszku). Stosuj 3 g dziennie zmieszane z jogurtem
    Glukozamina Allergy Research Group Perm A vite (w proszku); zawiera także wiąz czerwony (i inne składniki leczące jelita), można jej więc używać zamiast BioCare Slippery Elm, ale zawiera stewię, więc może być zbyt słodka. Stosuj się do instrukcji na etykiecie
  • Aloes (Aloe vera) Fushi Organic Aloe Vera Juice. Stosuj się do instrukcji na etykiecie.

Przez ostatnich 20 lat dr Jenny Goodman specjalizuje się w medy­cynie żywieniowej i środo­wiskowej. Jest doświad­czonym mówcą i autorką książki pt. „Staying Alive in Toxic Times: A Seasonal Guide to Lifelong Health” („Jak przeżyć w toksycz­nych czasach – sezonowy przewodnik po zdrowiu na całe życie”; Yellow Kite, 2020). Szczególnie intere­suje się opieką przedkon­cepcyjną i pracą z dziećmi.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny