Berberyna - dlaczego warto ją stosować?

Czy wiesz, że wiele roślin zawiera dobroczynne substancje aktywne, które w naturalny sposób pomagają zadbać o najważniejsze funkcje organizmu? W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem naukowców cieszy się roślina o nazwie berberys. Jej regularne stosowanie przyczynia się między innymi do wsparcia procesu trawienia, lepszej pracy wątroby i obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. To wszystko dzięki wysokiej zawartości prozdrowotnej substancji o nazwie berberyna. Poznaj jej cenne właściwości i dowiedz się, jak ją stosować.

09 maj 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Berberys — cenne źródło berberyny

Berberyna to substancja chemiczna wykazująca silne działanie antyoksydacyjne, bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwpierwotniacze. Ponadto pomaga obniżyć ciśnienie krwi i wykazuje działanie przeciwbólowe.

Najlepszym źródłem berberyny są rośliny takie jak berberys zwyczajny (Berberis vulgaris), berberys indyjski (Berberis aristata), cynowód chiński i gorzknik kanadyjski. Krzewy z rodziny berberysowatych wykorzystywane są w celach leczniczych już od wieków. W lecznictwie Dalekiego Wschodu szczególnym uznaniem cieszy się berberys — krzew o czerwonych owocach. Jako surowiec leczniczy wykorzystywane są suszone liście, owoce, korzeń oraz kora. To właśnie z nich pozyskuje się ekstrakt, który stosowany jest do produkcji preparatów z berberyną.

Berberys jest bogaty również w inne substancje o cennych dla zdrowia właściwościach. Zalicza się do nich alkaloidy takie jak:

 • berbamina — pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, 
 • kryptopina — pomaga w regulacji pracy serca,
 • protopina — wykazuje działanie przeciwbólowe,
 • palamatyna — działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz pomaga zmniejszyć ból.

W owocach berberysu znajdują się także polifenole — związki chemiczne o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Ponadto zawierają witaminy C i E, karotenoidy, rutynę oraz liczne sole mineralne.

Berberyna - właściwości

Berberyna pomaga zadbać o najważniejsze funkcje organizmu. Wyróżnia się wszechstronnym działaniem:

 • wspomaga pracę układu trawiennego i wspiera pracę wątroby,
 • wspiera pracę układu krwionośnego poprzez obniżanie ciśnienia krwi, 
 • wspomaga działanie układu nerwowego ze względu na neuroprotekcyjne właściwości,
 • pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi,
 • działa jak naturalny antybiotyk — posiada właściwości antybakteryjne, 
 • wspomaga profilaktykę i leczenie otyłości, 
 • wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Berberyna — zastosowanie

Ze względu na swoje wszechstronne działanie, berberyna znajduje zastosowanie w walce z różnorodnymi dolegliwościami. Preparaty z berberysu stosuje się w lecznictwie od dziesięcioleci. Roślina ta spożywana jest w formie nalewek i naparów, a na przestrzeni ostatnich lat także w formie preparatów leczniczych i suplementów diety.

Przeciwzapalne działanie berberysu

Napary z berberysu stosowane są do przemywania zmian skórnych w chorobach takich jak atopowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca oraz alergie. Ponadto w rozcieńczonej formie stosuje się go do płukania gardła w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej.

Roślinne wsparcie dla wątroby

Suplementy z ekstraktem z berberysu wykorzystywane są także we wspomaganiu układu pokarmowego i we wspieraniu prawidłowej pracy wątroby. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym berberyna chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wspomaga również proces detoksykacji wątroby.

Berberyna a cukrzyca typu 2 i otyłość

Produkty zawierające berberynę są również polecane osobom potrzebującym zadbać o prawidłowy poziom cukru i cholesterolu we krwi. Najnowsze wyniki badań wskazują na istotną rolę berberyny we wspomaganiu leczenia cukrzycy 2 typu i w terapii otyłości.

W jednym z przeprowadzonych badań wzięło udział 50 osób w wieku od 18 do 70 lat. Uczestnicy badania posiadali diagnozę cukrzycy typu 2 i znaczną nadwagę. W trakcie 6 miesięcy badanym podawano preparat zawierający 500 mg berberyny i 150 mg sylimaryny. W czasie badania stale monitorowano wyniki badań krwi uczestników. Po pół roku zaobserwowano, że u osób przyjmujących preparat z berberyną zmniejszył się poziom cholesterolu we krwi oraz zaobserwowano korzystne zmiany związane ze wskaźnikiem oporności na insulinę.

Jak wybrać dobry produkt z berberyną?

Wybierając produkty z berberyną, warto zwrócić uwagę na ich skład. Przede wszystkim powinien być jak najbardziej naturalny i prosty — bez zbędnych substancji dodatkowych, takich jak substancje słodzące czy sztuczne konserwanty. Warto zwrócić uwagę na standaryzację ekstraktu z berberysu na zawartość berberyny. Standaryzacja to gwarancja, że dany ekstrakt faktycznie zawiera deklarowaną ilość substancji aktywnej, czyli w tym przypadku berberyny. Co to oznacza w praktyce? Zapis "Ekstrakt z berberysu (500 mg) standaryzowany na 98% berberyny (490 mg)" informuje konsumenta o tym, że w 500 mg ekstraktu zawarte jest aż 490 mg berberyny.

Dodatkowym wyróżnikiem produktów z ekstraktem z berberysu jest to, czy zawierają berberynę HCL. Jest ona uznawana za jedną z najlepiej przyswajalnych form chemicznych berberyny.

Berberyna 500 mg w kapsułkach firmy Aura Herbals

Poznaj Berberynę 500 mg, HCL, Berberis aristata w kapsułkach Aura Herbals.

Berberyna - przeciwwskazania

Stosując preparaty z berberyną, należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zaleceń producenta. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji, ponieważ nadmierne spożycie berberyny może powodować dolegliwości takie jak:

 • żółtaczka, 
 • kamica żółciowa.

Berberyna nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, ponieważ może przyczynić się do poronienia. Nie powinna być również spożywana przez kobiety karmiące piersią ani podawana małym dzieciom.

Jak w przypadku wszystkich produktów na bazie ziół, zawsze należy zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków i preparatów z ekstraktami roślinnymi. Warto skonsultować z lekarzem lub innym specjalistą, czy dana roślina nie wchodzi w interakcje z przyjmowanymi substancjami leczniczymi.

Bibliografia
 • Kania-Dobrowolska M., Baraniak J.Wybrane rośliny zielarskie stosowane w terapii wspomagającej leczenie otyłości. Postępy Fitoterapii 2019, 3: s. 216-223.
 • Wang K., Feng X.,Chai L.,Cao S., Qiu F.The metabolism of berberine and its contribution to the pharmacological effects. Drug Metab Rev. 2017. 49(2):139-157.
Wczytaj więcej