Osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego, które spożywają pieczywo żytnie o obniżonej zawartości tzw. FODAP (cukrów i alkoholi polihydroksylowych, które przyczyniają się do zaostrzenia objawów zespołu jelita drażliwego), doświadczają rzadszych i mniej bolesnych objawów choroby, takich jak ból brzucha, biegunka czy zaparcie.
Badacze z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) podawali dwa rodzaje pieczywa żytniego - zwykły chleb oraz wersję z obniżoną zawartością FODAP - 87 ochotnikom cierpiącym na zespół jelita drażliwego przez cztery tygodnie. Następnie zarządzili czterotygodniową przerwę w eksperymencie, po czym zamienili grupy: ta, która wcześniej spożywała zwykły chleb, dostała pieczywo o obniżonej zawartości FODAP i na odwrót. Drugi eksperyment również trwał cztery tygodnie.
Kiedy badani byli na diecie opartej na zwykłym pieczywie żytnim, występowały u nich wszystkie objawy towarzyszące chorobie. Symptomy traciły za to wyraźnie na sile u osób stosujących dietę ze specjalnym pieczywem. Badacze uważają, że w celu pełnego uwolnienia się od objawów zespołu jelita drażliwego, chorzy powinni dokonać większych zmian w żywieniu, m.in. wykluczyć owoce i zboża.
Jednak błonnik jest ważnym elementem diety każdego z nas - a chorzy na zespół jelita drażliwego już i tak stanowczo za mało go spożywają. Dlatego nowy chleb żytni może odegrać ważną rolę w sposobie żywienia osób cierpiących na IBS.
Źródło: Aliment Pharmacol Ther, 2016; 44: 460-70