Na stronie kampanii www.tydzienwalkizchorobamitarczycy.pl można wykonać test wiedzy dotyczący chorób tarczycy u dzieci i niemowląt. Patronat nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Polskie Towarzystwo Tyreologiczne.
Nieleczone zaburzenia tarczycy u dzieci mogą mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu, wzrost, dojrzewanie i ogólnie rozumiane zdrowie. Test, mogący je wykryć, nie należy do skomplikowanych - dostrzegłszy objawy zaburzeń tego gruczołu wystarczy zapisać dziecko na wizytę do lekarza, by pobrać i przebadać krew w celu uzyskania diagnozy.
Wrodzona niedoczynność tarczycy zdarza się raz na 2000-4000 przypadków, nadczynność tarczycy występuje u ośmiu z każdego miliona dzieci poniżej 15. roku życia i raz na milion dzieci w wieku poniżej czterech lat. Najczęstsza przyczyna nabytej niedoczynności tarczycy u najmłodszych - tzw. choroba Hashimoto - występuje u 1-2% młodzieży na całym świecie.
Tarczyca odgrywa istotną rolę w regulowaniu dziecięcego metabolizmu i odpowiada za produkcję hormonów, które zapewniają poszczególnym organom możliwość właściwego funkcjonowania. Wspiera takie witalne funkcje organizmu, jak oddychanie, krążenie i trawienie. W przypadku zaburzeń konsekwencje są bardzo poważne.
Mimo że zaburzenia tarczycy u dzieci nie należą do najczęściej spotykanych schorzeń, to niezwykle ważna jest umiejętność dostrzegania ich objawów i skutków. W przypadku dzieci wczesna diagnoza może powodować diametralną różnicę w efektach terapii.
- Wcześnie wykryte zaburzenia pracy tarczycy mogą z powodzeniem być leczone i przy odpowiedniej terapii utrzymane pod kontrolą, pozwalając dzieciom na normalne, zdrowe życie - informuje dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie.
Warto wiedzieć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia od października 2014 r., lekarz pierwszego kontaktu może zlecić badanie stężenia hormonu tyreotropowego (TSH) oraz fT4 oraz fT3 a także USG głowy i szyi w tym gruczołu tarczowego, przytarczyc i węzłów chłonnych.
Fot. Motylki (bo taki kształt ma tarczyca) – Hyper i Hypo – cierpią odpowiednio na nadczynność i niedoczynność tarczycy.