Kurzajki - domowe sposoby leczenia

Czy terapia glistnikiem jest skuteczna? Który pierwiastek pomaga zwalczać kurzajki? Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Prawdopodobnie każdy z nas, jeżeli sam nie doświadczył tej choroby, to zna kogoś, kogo dłonie lub stopy pokryte są brodawkami. Mimo że zakażenie wywołuje wirus z grupy HPV, czyli tej samej, co np. raka szyjki macicy, nosicielstwo tzw. kurzajek nie musi oznaczać podwyższonego ryzyka zachorowania na poważne choroby.

Kurzajki – czym są?

Brodawki są łagodnymi nowotworami rozwijającymi się na skórze lub śluzówce. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus, HPV), jednak są to inne szczepy niż w przypadku raka szyjki macicy, również będącego efektem zakażenia HPV – szczepów jest bowiem ponad 1201. Nie oznacza to więc, że osoba zaatakowana przez brodawczaka na pewno zachoruje na raka. Jeżeli brodawki rozwijają się na skórze (zwłaszcza na dłoniach i stopach2, ale też np. na kolanach i łokciach3), zwyczajowo nazywa się je kurzajkami. Zwykle są one niebolesne, jeżeli jednak pojawią się w miejscach narażonych na ucisk (wewnętrzna strona dłoni, podeszwy stóp), stają się źródłem bólu i dyskomfortu, a w niektórych przypadkach mogą nawet utrudniać chodzenie.

Kiedy pojawiają się kurzajki?

Wirus przenosi się nie tylko przez bezpośredni kontakt skóra-skóra, ale też poprzez używanie tego samego ręcznika lub wanny – a także przebywanie w tej samej saunie lub na basenie. Łatwiej się nim zarazić, kiedy na skórze mamy ranki lub obtarcia, nie od razu bowiem dochodzi do zakażenia. Czasem potrzeba nawet kilku miesięcy, by bytujący na skórze wirus przedostał się w głąb organizmu – wtedy to na dłoni lub stopie pojawia się charakterystyczna zmiana3. Nie zaobserwowano wyraźnej korelacji między ryzykiem zakażenia a płcią czy wiekiem – kurzajki mogą rozwinąć się u praktycznie każdej osoby.

Jak pozbyć się kurzajek?

Nie opracowano jeszcze terapii, która pozwalałaby na całkowite wyleczenie zakażenia HPV. Wiadomo jednak, że zastosowanie kilku metod naraz daje lepsze wyniki niż pojedyncza kuracja. Dostępne specjalistyczne metody walki z kurzajkami obejmują szeroki wachlarz możliwości od wycięcia skalpelem, przez krioterapię (zamrożenie), chemiczne wypalenie, po laser. Zanim jednak poddasz się inwazyjnym zabiegom, spróbuj domowych sposobów na kurzajki.

 1. Suplementacja cynkiem. Kiedy 23 pacjentom (każdy miał ponad 15 opornych na leczenie brodawek) podawano codziennie siarczan cynku w dawce 10 mg/kg masy ciała, po upływie roku okazało się, że u 87% (czyli 20) ochotników doszło do całkowitego zaniku kurzajek3,4.
 2. Terapia ciekłym azotem. Specjalne spreje z azotem pozwalają na precyzyjne ukierunkowanie gazu na kurzajkę i zamrożenie jej. Nie wolno ich stosować u dzieci poniżej 4. r. życia. Niektóre produkty mogą dwukrotnej aplikacji na tych samych kurzajkach.
 3. Preparaty z kwasem trójchlorooctowym (TCA). Mają one postać lakieru nakładanego pędzelkiem na kurzajkę. Kwas TCA wykazuje właściwości denaturacyjne (ścinające) białko, działa też antyseptycznie. Tego preparatu również nie wolno stosować u dzieci poniżej 4. r. życia.
 4. Soki glistnika. Glistnik jaskółcze ziele od dawna wykorzystywany jest w medycynie ludowej w terapii kurzajek. Mimo udowodnionych właściwości wiruso- i bakteriobójczych, liczba udokumentowanych przypadków zwalczenia jego sokami kurzajek jest znikoma. Mimo to specjaliści zaobserwowali, że aplikowanie go 2 razy dziennie przez 2 tygodnie pozwoliło wyleczyć małe zmiany a większe zdecydowanie zmniejszyć. Należy jednak zachować ostrożność w terapii glistnikiem, ponieważ spożycie jego soków stanowi zagrożenie dla zdrowia.5

Co jeszcze warto zrobić, aby pozbyć się kurzajek?

 • Jeżeli to możliwe, zakryj kurzajkę plastrem, by ograniczyć możliwość kontaktu z nią.
 • Myj ręce bezpośrednio po dotknięciu kurzajki.
 • Nie narażaj skóry w okolicach brodawki na podrażnienie.
 • Dbaj o to, by skóra była jędrna i nawilżona – na suchej często dochodzi do mikrourazów.
 • Noś klapki na basenie i w saunie.
 • Zadbaj o to, by każdy domownik miał własny ręcznik, golarkę, cążki, nożyczki, skarpetki i buty.
 • Jeżeli cierpisz na nadmierną potliwość, postaraj się ją wyleczyć6.

Powyższe rady pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Kurzajki – ciekawostki

 • już w starożytnej Grecji i w Rzymie do lekarzy często zwracali się pacjenci z kurzajkami3,
 • osoby obgryzające paznokcie i odrywające skórki są bardziej narażone na rozwój kurzajek7,
 • w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również pacjenci z upośledzonym układem odpornościowym i osoby pracujące na stanowiskach sklepowych z mięsem,
 • w bardzo rzadkich przypadkach kurzajki lub inne brodawki wywołane przez wirusy z grupy HPV mogą złośliwieć; wywołują wtedy raka brodawkowatego – powoli rozwijający się nowotwór wyglądający identycznie jak kurzajka2,
 • niektóre szczepy HPV „współpracują” ze sobą w celu osłabienia systemu immunologicznego ofiary,
 • istnieje kilka przypadków zaniku kurzajek po sesji hipnozy lub pod wpływem autosugestii, specjaliści podejrzewają jednak, że stał za tym samoistny zanik brodawek, do którego niekiedy dochodzi,
 • badanie z udziałem 61 ochotników wskazało taśmę klejącą jako skuteczny sposób na pozbycie się kurzajek; usunęła ona 85% brodawek i okazała się wydajniejsza niż krioterapia (60%)3.
Bibliografia
 • Nature, Human papilloma virus
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431047/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1764803/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11952542/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7084376/
 • https://www.aad.org/public/diseases/a-z/warts-heal
 • https://www.aad.org/public/diseases/a-z/warts-causes
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny