Słodzik może wpływać na zdolność tolerancji glukozy (co bezpośrednio wiąże się z możliwością rozwoju cukrzycy) i podnosi wartość wskaźnika masy ciała (BMI).
- Aspartam zdaje się zmieniać skład bioty jelitowej, oddziałując na możliwość kontroli poziomu glukozy we krwi - twierdzi prof. Jennifer Kuk z York University w Toronto. - Nadmierna produkcja insuliny (której zadaniem jest kontrolowanie poziomu glukozy we krwi) prowadzi do zwiększenia masy ciała, a nawet otyłości. Obydwa te zjawiska mogą stanowić przyczynę cukrzycy.
Kuk i jej współpracownica Ruth Brown przeanalizowały efekty spożywania aspartamu na grupie ponad 2 800 dorosłych mężczyzn i kobiet, biorących udział w III Narodowej Ankiecie dot. Zdrowia i Odżywiania w Stanach Zjednoczonych. Słodzik był monitorowany razem z naturalnie występującym cukrami takimi jak fruktoza, którą można znaleźć w owocach.
Osoby, które regularnie spożywały aspartam były bardziej podatne na zmiany poziomu glukozy w organizmie niż osoby, które spożywały sacharozę lub fruktozę.
Źródło: Appl Physiol Nutr Metab, 2016; 10.1139/apnm-2015-0675