Skończ z podjadaniem dzięki... jedzeniu

Apetyt nie pozwala Ci schudnąć? Wszystko przez pewne neurony - przedstawiamy więc pokarmy informujące mózg, że pora odstawić przekąski.

26 kwiecień 2019 Artykuł na: 2-3 minuty

Podjadanie to największy problem większości z nas, gdy próbujemy stracić na wadze. Naukowcy odkryli jednak, że istnieją pokarmy wysyłające do mózgu sygnał sytości.

Tanycyty to komórki mózgowe, które regulują nasz apetyt. Reagują one na 2 kluczowe aminokwasy znajdujące się w dużym stężeniu w ponad 20 rodzajach pożywienia, takich jak kurczak, makrela, morele, awokado czy soczewica.

Włączenie tych produktów do diety sygnalizuje tanycytom, że osiągnęliśmy sytość. Oznacza to zarazem, że mamy mniejszą ochotę na podjadanie. Inne pokarmy mogą być równie sycące, jednak mózg nie otrzyma dzięki nim informacji, że czas przestać jeść, a uczucie głodu powróci wcześniej - tłumaczą specjaliści z University of Warwick.

Badania prowadzi prof. Nicholas Dale, który odkrył te komórki oraz ich rolę w procesach trawiennych. Tanycyty, zlokalizowane w środkowej części mózgu, wyczuwają aminokwasy uwalniane podczas jedzenia. Jak mówi prof. Dale, ma to istotne znaczenie i powinno być wykorzystane do opracowania nowych metod kontrolowania masy ciała.

Jego odkrycie oznacza, że stanie się możliwe opracowanie skuteczniejszych diet. Innymi słowy zamiast jeść mniej, musimy po prostu spożywać więcej produktów bogatych w aminokwasy komunikujące się z tanycytami. Oto lista 21 produktów, które dają poczucie sytości i zapobiegają podjadaniu:

anchois, awokado, bakłażan, bataty, daktyle, figi, krab, kurczak, łopatka wieprzowa, makrela, migdały, morele, nasiona sezamu, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, parmezan, soczewica, śliwki, tahini, tuńczyk

Wczytaj więcej
Nasze magazyny