Terapia protonowa jest ogólnie dostępna np. w Wielkiej Brytanii. Polega na wykorzystaniu promieniowania protonowego do niszczenia groźnych zmian nowotworowych.
Okazuje się, że terapia protonowa może przynieść więcej korzyści niż standardowa radioterapia. Najwięcej placówek medycznych stosujących naświetlanie protonowe znajduje się w Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Naukowcy z Texas University’s MD Anderson Proton Therapy Centre ponownie porównali terapię protonową ze standardową radioterapią w leczeniu wczesnego stadium raka piersi.
Zamiast napromieniowania całego organu bezpośredniemu działaniu poddawany jest jedynie obszar z komórkami rakowymi. Zdaniem naukowców ani pozostała część piersi, ani płuca czy serce nie są napromieniowywane, tak jak to ma miejsce podczas standardowej radioterapii.
W rezultacie terapia protonowa nie powoduje skutków niepożądanych i prawdopodobnie jest równie skuteczna jak radioterapia.
Ponadto naukowcy rozprawili się z innymi mitem. Bowiem koszty terapii protonowej nie są wyższe od kosztów radioterapii standardowej, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę czas leczenia oraz jej niższą dawkę toksyczności dla organizmu.