Immunoterapia to stosunkowo nowa forma leczenia raka, która wzmacnia naturalną odpowiedź obronną organizmu. Została okrzyknięta przełomowym odkryciem, kiedy udowodniono, że wydłuża życie pacjentów cierpiących na nowotwory głowy i szyi.
Ale chociaż zdaje się, że w porównaniu z chemioterapią każda metoda walki z rakiem jest dobrym rozwiązaniem (patrz: Chemioterapia i radioterapia - lekarstwo na raka czy broń masowej zagłady?), immunoterapia nie rozwiązuje wszystkich problemów jak za dotknięciem magicznej różdżki, co sugerują nam koncerny farmaceutyczne.
Rzeczywiście, osoby leczone niwolumabem żyją dłużej niż pacjenci poddawani chemioterapii - zwykle o całe dwa miesiące. Jednak badanie z udziałem 361 ochotników wykazało, że spośród leczonych immunoterapią 36% uczestników przeżyło kolejny rok, natomiast wśród poddanych chemioterapii było to 16,6 procent.
Naukowcy z Royal Masden Hospital w Londynie (Wielka Brytania), którzy prowadzili badanie, uważają, że mimo wszystko nivolumab przyczynia się do polepszenia jakości życia osób cierpiących z powodu nowotworów poprzez łagodzenie objawów choroby nawet przez okres 15 tygodni.
Źródło: N Engl J Med, 2016; 375: 1856-67