Senność w ciągu dnia zapowiedzią demencji?

Uczucie senności w ciągu dnia ma wiele źródeł. Najcześciej zrzucamy je na karb zmęczenia, przesielnia czy zmiennej pogody, ale może być ono sygnałem, że w organizmie nie dzieje się dobrze. Niedobory żywieniowe, rozwijająca się cukrzyca czy problemy z tarczycą również mogą powodować, że zamiast w pracy, najchętniej znaleźlibyśmy się na kanapie kod kocem. Jest jednak jeszcze jeden powód, na który zwracają uwagę naukowcy.

17 marzec 2025
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

W czasopiśmie "Neurology" pojawiło się doniesienie, że nadmierna senność w ciągu dnia może zwiększać ryzyko występowania w przyszłości stanu poprzedzającego demencję. Takie wnioski naukowcy wyciągnęli, analizując ankiety poświęcone nawykom związanym ze snem, wypełnione przez 445 osób o średniej wieku 76 lat.

Na tej podstawie dało się zauważyć, że osobom skarżącym się na senność w ciągu dnia i mniejszy zapał do wykonywania codziennych czynności trzykrotnie bardziej grozi tzw. zespół ryzyka motoryczno-poznawczego, czyli stanu poprzedzającego demencję. Dodajmy, że na początku badania ankietowane osoby nie wykazywały zaburzeń poznawczych.

Jako że wyniki bazują na subiektywnych spostrzeżeniach ankietowanych, naukowcy podreślają, że potrzebne są dalsze analizy. Sugerują jednak, aby nie lekceważyć objawów dotyczących snu, które w przyszłości mogłyby wiązać się z większym ryzykiem zaburzeń poznawczych.

Źródło: Everydayhealth.com

Wczytaj więcej
Nasze magazyny