Nagroda Nobla 2014: Medycyna. Jak w mózgu powstaje mapa przestrzeni

John O'Keefe, May-Britt Moser i Edvard Moser zostali laureatami Nagrody Nobla w roku 2014 w dziedzinie medycyny. Ich odkrycia pozwoliły wyjaśnić, jak mózg tworzy mapę przestrzeni oraz jak działa "wewnętrzny GPS".

07 październik 2014
Artykuł na: 2-3 minuty

W 1971 roku John O'Keefe odkrył, że niektóre komórki nerwowe w mózgu stają się aktywne, gdy szczur próbuje zlokalizować siebie w otoczeniu. Różne komórki nerwowe aktywują się w różnych miejscach. John O'Keefe założył, że te komórki, znajdujące się w części mózgu zwanej hipokampem, tworzą wewnętrzną mapę przestrzeni.

 

Para naukowców May-Britt Moser i Edvard Moser w 2005 roku odkryła, że pewne komórki nerwowe w pobliżu kory śródwęchowej stają się aktywne, gdy szczur przechodzi przez określone miejsca. Wszystkie te lokalizacje tworzą heksagonalną siatkę, a każda "komórka siatki" reaguje w wyjątkowej przestrzeni. Łącznie, te "komórki" tworzą układ współrzędnych - "wewnętrzny GPS", który umożliwia orientację przestrzenną.

 

Odkrycia, które zrobili naukowcy John O'Keefe, May-Britt Moser i Edvard Moser mogą pomóc lepiej zrozumieć mechanizm utraty pamięci przestrzennej u ludzi chorych na Alzheimera.

Grafiki: Mattias Karlén

Wczytaj więcej
Nasze magazyny