Kieliszek wina po 60 podtrzymuje dobrą pamięć

Kieliszek wina dziennie może mieć dobroczynny wpływ nawet na wszystko, pod warunkiem, że jest się już po 60 roku życia. Najnowsze badania sugerują, że może pomagać w utrzymaniu na dobrym poziomie pamięci oraz funkcji poznawczych mózgu.

03 listopad 2014
Artykuł na: 2-3 minuty

Codzienne spożycie niewielkiej ilości wina ma fizyczny wpływ na hipokamp. Jest to miejsce w mózgu, w którym przebiegają procesy związane z pamięcią. Badacze z University of Texas powiedzieli, że lampka wina dziennie pomaga osobom starszym w powstawaniu nowych komórek oraz rozroście hipokampa.

Naukowcy postawili swoje twierdzenie po analizie 660 pacjentów w badaniu Framingham Heart Study (czyli wg podstawowego modelu badań epidemiologicznych chorób układu krążenia). Grupa badana bowiem przeszła m.in. serię testów neuropsychologicznych oraz zebrano od pacjentów dane na temat ilości spożywanego alkoholu. Wszyscy pacjenci podczas badania byli zdrowi, nie mieli żadnych oznak otępienia ani choroby Alzheimera.

Naukowcy podkreślają, że nadmierne picie alkoholu jest szkodliwe dla mózgu. Jednakże 1-2 lampki wina dziennie dla osób starszych mogą mieć dobroczynny wpływ dla ich funkcji poznawczych i zachowania pamięci w dobrej kondycji.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny