Suplement na poprawę pracy mózgu pomaga w leczeniu schizofrenii

Związek o nazwie sarkozyna został opisy jako "logiczne leczenie", ponieważ pomaga przywrócić funkcje obszarów mózgu często uszkadzanych w przebiegu schizofrenii.

01 kwiecień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Profesor David Curtis z Centrum Psychiatrii Queen Mary University of London twierdzi, że suplement może stać się częścią standardowego leczenia schizofrenii. Sarkozyna może pomóc w odbudowie receptorów glutaminianu - neuroprzekaźnika, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

Niedobór glutaminianu może wywoływać psychozypowszechny objaw schizofrenii. Niektórzy schizofrenicy rezygnują z konwencjonalnego leczenia i przyjmują tylko sarkozynę, co według profesora Curtisa jest nierozsądne. Suplementacja powinna być elementem leczenia choroby.

Głównym problemem jednak jest to, że sarkozyna wchodzi w interakcje z leki przeciwdepresyjnymi i może wywoływać hipomanię - uczucie euforii i prezentowanie niehamowanych zachowań. Pomimo tej obawy Curtis zachęca psychiatrów do rozważenia wprowadzenia sarkozyny do procesu leczenia pacjentów ze schizofrenią.

Sarkozyna występuje naturalnie w żółtkach jaj, indyku i nasionach roślin strączkowych, a także jest dostępna jako suplement.

Źródło: BrJ Psychiatry, 2019;1-2: doi:10.1192/bjp.2019.194

Wczytaj więcej
Nasze magazyny