Raport specjalny

BÓL - PRZYCZYNY I METODY LECZENIA

Wszystkie artykuły
Metoda Bowena

Metoda Bowena

Nie musisz cierpieć. Istnieją naturalne metody pozbywania się bólu bez użycia środków farmakologicznych. Sprawdź, jakie to proste!

Ponad 50% Polaków cierpi na dolegliwości związane z kręgosłupem. Gdy dopada nas ból pleców, zaczynamy długotrwałą wędrówkę po gabinetach lekarzy, rehabilitantów, fizjoterapeutów, masażystów, a nawet kręgarzy. Niestety, w wielu wypadkach wizyty te przynoszą krótkotrwałą ulgę, ale nie likwidują przyczyny kłopotów. Tymczasem dyskopatię i związane z nią rwy - kulszową i barkową można leczyć przy pomocy zupełnie nieinwazyjnej techniki, która na świecie stosowana jest z powodzeniem od ponad 50 lat.

Kim był Bowen?

Tom Ambrose Bowen

Twórcą tej terapii jest australijski… stolarz, masażysta sportowy i uzdrowiciel, Tom Ambrose Bowen.

Zaczęło się od kłopotów jego żony. Cierpiąca na astmę Jessie często trafiała do szpitala.

Tom w czasie ataków astmy, dotykał żony stosując stałą sekwencję ruchów. To przynosiło jej ulgę, a z czasem Jessie odczuła tak wyraźną poprawę, że przestała stosować leki.

Z czasem Tom Bowen zaczął pomagać ludziom cierpiącym na bóle pleców i astmę. A przy tym wciąż doskonalił swoją technikę.

Choć nie odebrał żadnego formalnego wykształcenia w zakresie opieki medycznej, Tom stał się uznanym terapeutą,przyjmującym tysiące pacjentów rocznie.

Tajniki swojej techniki przekazał tylko sześciu osobom: Keithowi Davisowi, Nigelowi Love, (nieżyjącemu już) Kevinowi Neave’owi, Oswaldowi Rentschowi, Kevinowi Ryanowi i Romneyowi Smeetonowi. Każdy z nich zadał mu kiedyś pytanie: skąd wziął i jak rozwinął tę niesamowitą technikę?

Wszyscy otrzymali od Toma tę samą odpowiedź:„To był dar od Boga”. Metodę Bowena rozpropagował Oswald Rentsch, który na jego prośbę udokumentował terapię, a po śmierci Bowena w 1982 r. zaczął uczyć jej innych na całym świecie.

Na czym polega technika Bowena?

Technika Bowena to rodzaj neuromięśniowego przeprogramowania wywołanego zestawem specyficznych ruchów przerolowania mięśni, ścięgien i innej tkanki łącznej w określonych punktach ciała.

Zabieg trwa zwykle ok. godziny i wykonywany jest najczęściej bezpośrednio na nagiej skórze lub przez cienką odzież.

W tym czasie terapeuta wykonuje określone dla danego schorzenia zestawy ruchów. W ten sposób wysyła sygnały, które uruchamiają pamięć komórek o zrelaksowanym i zharmonizowanym stanie dobrego samopoczucia. Między ruchami następują kilkuminutowe przerwy, kiedy pacjent leży w samotności i odpoczywa.

To szalenie istotny element tej techniki - zgodny ze wskazaniem Toma Bowena, dzięki pauzom organizm otrzymuje niezbędny czas na reakcję, przetworzenie wysłanych sygnałów i rozpoczęcie procesu leczenia.

Głównym zadaniem metody Bowena, jest uruchomienie w naszym organizmie uśpionych procesów samoleczenia. Technika ta reguluje też działanie autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje aż 80% funkcji organizmu.

Działanie tego układu bardzo często zaburza długotrwały stres. Jak to działa? Tego nie wiadomo. Istnieje kilka teorii, które starają się wyjaśnić mechanizmy działania techniki Bowena.

Zakłada się, że ruchy wykonywane przez terapeutów stymulują pracę receptorów czucia głębokiego obwodowego układu nerwowego, które znajdują się w tkance łącznej, mięśniach, ścięgnach, więzadłach i powięziach. Ten proces ma pobudzać ciało do powrotu do naturalnego stanu zdrowia.

Każdy ruch w tej technice ma swoje znaczenie. Większość z nich wykonuje się w miejscu przyczepu mięśnia, skąd do systemu nerwowego płynie informacja o poziomie napięcia mięśnia.

W przypadku gdy ból powoduje przykurcz mięśnia, ucisk tych punktów sprawia, że mózg otrzymuje informację, że napięcie mięśnia nie jest już konieczne. Następuje rozciągnięcie mięśnia i ból znika.

Inne wyjaśnienie fenomenu techniki Bowena wskazują na to, że obszary, w których wykonuje się ruchy, często pokrywają się z tzw. punktami spustowymi.

Ich oczyszczenie przynosi ulgę w bólu i poprawę koordynacji mięśni oraz ruchliwości stawów. Co ciekawe, większość ruchów przebiega w tych miejscach ciała, gdzie znajdują się punkty akupunkturowe, a niektóre z nich przecinają dwa lub trzy meridiany jednocześnie.

Pozbądź się bólu dzięki metodzie Bowena

Zalecana jest osobom po urazach, cierpiącym na zwyrodnienia, skrzywienia kręgosłupa, rwę kulszową, wady postawy, zapalenia stawu barkowego, zespołu cieśni nadgarstka, dolegliwości kolan, łokci, barków, bioder itp. Zabiegi przynoszą też ulgę przy bólach i zawrotach głowy, migrenach, a także zaburzeniach snu.

Zabiegi metodą Bowena wskazane są przy zaparciach, zespole jelita wrażliwego, nietrzymaniu moczu, kłopotach hormonalnych i nieregularnych miesiączkach. Przynosi też dobre efekty, wspomagając leczenie stwardnienia rozsianego.

Co jest istotne dla stoZabiegi metodą Bowena wskazane są przy zaparciach, zespole jelita wrażliwego, nietrzymaniu moczu, kłopotach hormonalnych i nieregularnych miesiączkach. Przynosi też dobre efekty, wspomagając leczenie stwardnienia rozsianego.sowania tej metody leczenia, nie ma przeciwwskazań. Skorzystać z niej może każdy, bez względu na wiek i stan zdrowia.

Znakomitym przykładem działania terapii są małe dzieci, nawet niemowlęta, które pozytywnie reagują w większości przypadków już po pierwszym zabiegu. Podobnie rzecz ma się ze zwierzętami. Co się dzieje w czasie sesji?

Terapeuta pyta o dolegliwości. Prosi, by zdjąć wszystkie uciskające części garderoby oraz biżuterię. Może poprosić by odsłonić np. plecy lub nogi. Następnie przez 40–60 min, co pewien czas wykonuje delikatne ruchy w konkretnych punktach. Jest to bezbolesne.

Ten zabieg jest bardzo relaksujący, pacjentów ogarnia spokój, wręcz błogostan. Często zdarza się, że zasypiają w trakcie sesji. Poprawa może być widoczna już po pierwszym zabiegu, jednak najczęściej potrzeba kilku sesji, by całkowicie uwolnić się od bólu.

Nie należy wykonywać sesji dzień po dniu, bo ciało musi mieć czas, by mogło kontynuować swój proces leczenia. Z tego powodu zabiegi powtarzane są nie częściej niż co 5-10 dni. Ważne jest, by techniki Bowena nie łączyć z innymi terapiami.

Na stronie www.bowtechpolska.pl w zakładce terapeuci znajdziesz listę osób, które ukończyły kurs techniki Bowena i są certyfikowanymi terapeutami, m.in. w Warszawie i na Śląsku przyjmuje 17 terapeutów, w Lubelskim - 24, Wielkopolsce jest ich 19, w Rzeszowie - 3, a w województwie zachodniopomorskim przyjmuje 8 terapeutów. W sumie w Polsce jest ok. 150 dyplomowanych terapeutów, jednak liczba ta dynamicznie się zmienia, stale bowiem odbywają się szkolenia.

Koszty terapii

Ceny zabiegów różnią się w różnych miejscowościach, ich rozpiętość waha się między 50 a 150 zł za sesję. Zależnie od indywidualnej wrażliwości i reakcji organizmu na terapię, możesz potrzebować od trzech do pięciu zabiegów. Co na to naukowcy?

Badacze z Uniwersytetu Coventry poddali 120 ochotników mających kłopoty z mięśniami pośladków i ud, terapii Bowena oraz „udawanej” terapii placebo przez okres tylko jednego tygodnia. Pierwsza grupa zauważyła znaczną poprawę, podczas gdy druga grupa kontrolna nie odnotowała żadnej zmiany.

Metodę wypróbowano również na australijskich pielęgniarkach, cierpiących na dolegliwości typowe dla ich zawodu. Te które poddały się zabiegom, czuły się lepiej, nie chodziły na zwolnienia i zgłaszały mniej problemów zdrowotnych.

Pozostałe artykuły

7 sposobów na pozbycie się migreny

7 sposobów na pozbycie się migreny

Migrena znajduje się w pierwszej trójce najczęstszych chorób na świecie. Choć medycyna klasyczna oferuje na nią sporo leków, jednak niosą one ze sobą ryzyko wystąpienia licznych efektów ubocznych, takich jak zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej czy rozwój nadciśnienia tętniczego. Na szczęście istnieją też skuteczne, naturalne sposoby na pozbycie się uciążliwego bólu głowy.

7 naturalnych środków przeciwbólowych

7 naturalnych środków przeciwbólowych

Wielogodzinne siedzenie w pracy czy w domu powoduje przede wszystkim dolegliwości kręgosłupa. Na szczęście można je zmniejszyć bez sięgania po środki farmakologiczne. Oto roślinne substancje o udowodnionej skuteczności, które możesz wypróbować.

Jak uniknąć bólu pleców? Ćwiczenia przy biurku

Jak uniknąć bólu pleców? Ćwiczenia przy biurku

Jeśli musisz pracować przy biurku, spraw, by było to jak najmniej szkodliwe dla Twojego organizmu - czasem wystarczy zmienić kilka zwyczajów i choć na chwilę oderwać się od monitora, by odciążyć oczy i kręgosłup.

Siedzący tryb życia to nie tylko ból pleców

Siedzący tryb życia to nie tylko ból pleców

WHO alarmuje, że długotrwałe siedzenie jest tak samo groźne dla zdrowia, jak palenie papierosów. Przyczynia się do rozwoju licznych schorzeń i jest odpowiedzialne za ok. 430 tys. przedwczesnych zgonów rocznie!

Leczenie bólu: metoda Feldenkraisa i metoda Anat Baniel

Leczenie bólu: metoda Feldenkraisa i metoda Anat Baniel

Moshe Feldenkrais postanowił wykorzystać swą rozległą wiedzę w dziedzinie fizyki, mechaniki ciała, neurologii, teorii uczenia się i psychologii do znalezienia rozwiązania, które pozwoliłoby na skorygowanie dolegliwości w sposób naturalny.

Moshe Feldenkrais: jak leczyć z bólu?

Moshe Feldenkrais: jak leczyć z bólu?

Izraelski inżynier i fizyk, który opracował nową metodę, by wyleczyć własne kolano, stał się prekursorem rewolucyjnej fizykoterapii polegającej na tym, by robić jak najmniej.

Dieta złagodzi ból

Dieta złagodzi ból

Amerykański lekarz Joseph Mercola odkrył, dlaczego odpowiedni sposób odżywiania może eliminować ból i nieść wiele innych korzyści zdrowotnych, stanowiąc szansę dla osób cierpiących na artretyzm, migrenę czy fibromialgię.

Ból głowy? Pomoże jedzenie

Ból głowy? Pomoże jedzenie

Jak sama wielokrotnie się przekonałam, jedzenie pewnych pokarmów może natychmiast ukoić ból głowy.

Jak złagodzić ból?

Jak złagodzić ból?

Faktem jest, że miliony ludzi cierpią z powodu chronicznego bólu - czy to łagodnego i sporadycznego, czy też nieprzerwanego i nie do zniesienia. Pozostaje więc najważniejsze pytanie: co mogą oni zrobić, by poradzić sobie z bólem bez stosowania tabletek?

Leki przeciwbólowe: tykająca bomba

Leki przeciwbólowe: tykająca bomba

Chociaż te tabletki, czy to dostępne bez recepty, czy też przepisywane przez lekarzy, są dziś powszechnie stosowane na każdy ból, koncerny farmaceutyczne nie mówią pacjentom tego, co najważniejsze o niesteroidowych lekach przeciwzapalnych - że mogą one zabijać. Celeste McGovern ujawnia, czym ryzykujemy, gdy po nie sięgamy.

Jak siedzieć, aby uniknąć bólu kręgosłupa?

Jak siedzieć, aby uniknąć bólu kręgosłupa?

Anat Baniel przedstawia ćwiczenia, które pozwolą Ci uniknąć bólu pleców. Co ciekawe wiele zależy tu od mózgu.

Ból pleców. Techniki Egoscue, Gokhale i Foundation Training

Ból pleców. Techniki Egoscue, Gokhale i Foundation Training

Trzy bardzo skuteczne metody leczenia bólu pleców, wszystkie rodem z USA, łagodzą "nieuleczalne" dolegliwości bólowe poprzez aktywację grup mięśni, na które w codziennym życiu zazwyczaj nie zwracamy uwagi.

Joga w walce z bólem

Joga w walce z bólem

Joga to praktyka angażująca pracę ciała i umysłu, co czyni z niej doskonałą metodę do walki z przewlekłym bólem

Ból pleców. Cztery ukryte przyczyny

Ból pleców. Cztery ukryte przyczyny

Chroniczny ból pleców stanowi dla medycyny zagadkę. Jego przyczyn lekarze niezmiennie upatrują w nieprawidłowej postawie i braku aktywności fizycznej. Jednak ból pleców może wskazywać na poważniejszy problem, którego lekarze prawie nigdy nie podejrzewają.

Prawdziwa przyczyna bólu pleców

Prawdziwa przyczyna bólu pleców

Według doktora Mitchella Yassa chroniczny ból jest jedną z głównych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarzy, jednak współczesna medycyna zwykle nie potrafi rozwiązać tego problemu. W dużej mierze dlatego, że szuka odpowiedzi w niewłaściwym miejscu.

Alternatywne metody łagodzenia bólu

Alternatywne metody łagodzenia bólu

Leki przeciwbólowe mogą często przynieść nam więcej szkód niż pożytku. Jak przynieść ulgę w cierpieniu naturalnymi sposobami?

Pozostałe raporty

Uwaga, infekcje!
Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store

Zdrowie publiczne

Czym jest zdrowie publiczne? Jeżeli interesują cię ciekawe zagadnienia związane ze zdrowiem i zdrowym stylem życia, to koniecznie powinieneś śledzić na bieżąco nasz dział, w którym publikujemy raporty specjalne, których tematem jest zdrowie publiczne.

Nasze zdrowie jest czymś, o czym zwykle nie myślimy za dużo, a dopiero kiedy pojawia się kłopoty, to reagujemy. Tymczasem wielu codziennym dolegliwościom można zapobiec, jeżeli posiadać będziemy przynajmniej podstawową wiedzę na temat różnych zagrożeń.

Wiedz więcej!

Wśród najciekawszych tekstów, które warto przeczytać, z pewnością znajdują się te poświęcone zagadnieniom chorób nowotworowych, długości życia bądź też sposobów przeciwdziałania osteoporozie. Osoby, które fascynują się zagadnieniem możliwości wydłużania ludzkiego życia, z pewnością zaciekawi artykuł pokazujący przyszłościowe możliwości rozwoju technologii, dzięki którym możliwe będzie przeniesienie ludzkiej pamięci na urządzenie komputerowe bądź badania związane z kriogeniką. Oprócz informacji, związanych z prób wydłużenia życia przy pomocy inżynierii genetycznej w raporcie znaleźć można także informację o zdrowych nawykach, które charakteryzują mieszkańców tak zwanych niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie ludzie żyją dłużej niż przeciętnie.

Kobiety, zwłaszcza w okolicach pięćdziesiątego roku życia koniecznie powinny zapoznać się z artykułami dotyczącymi osteoporozy, gdyż dzięki tym tekstom rozwiać można wiele mitów związanych z tą chorobą, a także poznać sposoby, które pomogą się przed nią uchronić. Osteoporoza jest zmorą dzisiejszych czasów, jednak przy pomocy odpowiedniej dawki ruchu oraz prawidłowego odżywiania można spowolnić postępowanie osteoporozy, co gwarantuje lepszą jakość życia w starszym wieku.