Metoda Bowena

Nie musisz cierpieć. Istnieją naturalne metody pozbywania się bólu bez użycia środków farmakologicznych. Sprawdź, jakie to proste!

09 marzec 2016
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Ponad 50% Polaków cierpi na dolegliwości związane z kręgosłupem. Gdy dopada nas ból pleców, zaczynamy długotrwałą wędrówkę po gabinetach lekarzy, rehabilitantów, fizjoterapeutów, masażystów, a nawet kręgarzy. Niestety, w wielu wypadkach wizyty te przynoszą krótkotrwałą ulgę, ale nie likwidują przyczyny kłopotów. Tymczasem dyskopatię i związane z nią rwy - kulszową i barkową można leczyć przy pomocy zupełnie nieinwazyjnej techniki, która na świecie stosowana jest z powodzeniem od ponad 50 lat.

Kim był Bowen?

Tom Bowen

Twórcą tej terapii jest australijski… stolarz, masażysta sportowy i uzdrowiciel, Tom Ambrose Bowen.

Zaczęło się od kłopotów jego żony. Cierpiąca na astmę Jessie często trafiała do szpitala.

Tom w czasie ataków astmy, dotykał żony stosując stałą sekwencję ruchów. To przynosiło jej ulgę, a z czasem Jessie odczuła tak wyraźną poprawę, że przestała stosować leki.

Z czasem Tom Bowen zaczął pomagać ludziom cierpiącym na bóle pleców i astmę. A przy tym wciąż doskonalił swoją technikę.

Choć nie odebrał żadnego formalnego wykształcenia w zakresie opieki medycznej, Tom stał się uznanym terapeutą,przyjmującym tysiące pacjentów rocznie.

Tajniki swojej techniki przekazał tylko sześciu osobom: Keithowi Davisowi, Nigelowi Love, (nieżyjącemu już) Kevinowi Neave’owi, Oswaldowi Rentschowi, Kevinowi Ryanowi i Romneyowi Smeetonowi. Każdy z nich zadał mu kiedyś pytanie: skąd wziął i jak rozwinął tę niesamowitą technikę?

Wszyscy otrzymali od Toma tę samą odpowiedź:„To był dar od Boga”. Metodę Bowena rozpropagował Oswald Rentsch, który na jego prośbę udokumentował terapię, a po śmierci Bowena w 1982 r. zaczął uczyć jej innych na całym świecie.

Na czym polega technika Bowena?

Technika Bowena to rodzaj neuromięśniowego przeprogramowania wywołanego zestawem specyficznych ruchów przerolowania mięśni, ścięgien i innej tkanki łącznej w określonych punktach ciała.

Zabieg trwa zwykle ok. godziny i wykonywany jest najczęściej bezpośrednio na nagiej skórze lub przez cienką odzież.

W tym czasie terapeuta wykonuje określone dla danego schorzenia zestawy ruchów. W ten sposób wysyła sygnały, które uruchamiają pamięć komórek o zrelaksowanym i zharmonizowanym stanie dobrego samopoczucia. Między ruchami następują kilkuminutowe przerwy, kiedy pacjent leży w samotności i odpoczywa.

To szalenie istotny element tej techniki - zgodny ze wskazaniem Toma Bowena, dzięki pauzom organizm otrzymuje niezbędny czas na reakcję, przetworzenie wysłanych sygnałów i rozpoczęcie procesu leczenia.

Głównym zadaniem metody Bowena, jest uruchomienie w naszym organizmie uśpionych procesów samoleczenia. Technika ta reguluje też działanie autonomicznego układu nerwowego, który kontroluje aż 80% funkcji organizmu.

Działanie tego układu bardzo często zaburza długotrwały stres. Jak to działa? Tego nie wiadomo. Istnieje kilka teorii, które starają się wyjaśnić mechanizmy działania techniki Bowena.

Zakłada się, że ruchy wykonywane przez terapeutów stymulują pracę receptorów czucia głębokiego obwodowego układu nerwowego, które znajdują się w tkance łącznej, mięśniach, ścięgnach, więzadłach i powięziach. Ten proces ma pobudzać ciało do powrotu do naturalnego stanu zdrowia.

Każdy ruch w tej technice ma swoje znaczenie. Większość z nich wykonuje się w miejscu przyczepu mięśnia, skąd do systemu nerwowego płynie informacja o poziomie napięcia mięśnia.

W przypadku gdy ból powoduje przykurcz mięśnia, ucisk tych punktów sprawia, że mózg otrzymuje informację, że napięcie mięśnia nie jest już konieczne. Następuje rozciągnięcie mięśnia i ból znika.

Inne wyjaśnienie fenomenu techniki Bowena wskazują na to, że obszary, w których wykonuje się ruchy, często pokrywają się z tzw. punktami spustowymi.

Ich oczyszczenie przynosi ulgę w bólu i poprawę koordynacji mięśni oraz ruchliwości stawów. Co ciekawe, większość ruchów przebiega w tych miejscach ciała, gdzie znajdują się punkty akupunkturowe, a niektóre z nich przecinają dwa lub trzy meridiany jednocześnie.

Pozbądź się bólu dzięki metodzie Bowena

Zalecana jest osobom po urazach, cierpiącym na zwyrodnienia, skrzywienia kręgosłupa, rwę kulszową, wady postawy, zapalenia stawu barkowego, zespołu cieśni nadgarstka, dolegliwości kolan, łokci, barków, bioder itp. Zabiegi przynoszą też ulgę przy bólach i zawrotach głowy, migrenach, a także zaburzeniach snu.

Zabiegi metodą Bowena wskazane są przy zaparciach, zespole jelita wrażliwego, nietrzymaniu moczu, kłopotach hormonalnych i nieregularnych miesiączkach. Przynosi też dobre efekty, wspomagając leczenie stwardnienia rozsianego.

Ból pleców Co jest istotne dla stosowania tej metody leczenia, nie ma przeciwwskazań. Skorzystać z niej może każdy, bez względu na wiek i stan zdrowia.

Znakomitym przykładem działania terapii są małe dzieci, nawet niemowlęta, które pozytywnie reagują w większości przypadków już po pierwszym zabiegu. Podobnie rzecz ma się ze zwierzętami. Co się dzieje w czasie sesji?

Terapeuta pyta o dolegliwości. Prosi, by zdjąć wszystkie uciskające części garderoby oraz biżuterię. Może poprosić by odsłonić np. plecy lub nogi. Następnie przez 40–60 min, co pewien czas wykonuje delikatne ruchy w konkretnych punktach. Jest to bezbolesne.

Ten zabieg jest bardzo relaksujący, pacjentów ogarnia spokój, wręcz błogostan. Często zdarza się, że zasypiają w trakcie sesji. Poprawa może być widoczna już po pierwszym zabiegu, jednak najczęściej potrzeba kilku sesji, by całkowicie uwolnić się od bólu.

Nie należy wykonywać sesji dzień po dniu, bo ciało musi mieć czas, by mogło kontynuować swój proces leczenia. Z tego powodu zabiegi powtarzane są nie częściej niż co 5-10 dni. Ważne jest, by techniki Bowena nie łączyć z innymi terapiami.

Na stronie www.bowtechpolska.pl w zakładce terapeuci znajdziesz listę osób, które ukończyły kurs techniki Bowena i są certyfikowanymi terapeutami, m.in. w Warszawie i na Śląsku przyjmuje 17 terapeutów, w Lubelskim - 24, Wielkopolsce jest ich 19, w Rzeszowie - 3, a w województwie zachodniopomorskim przyjmuje 8 terapeutów. W sumie w Polsce jest ok. 150 dyplomowanych terapeutów, jednak liczba ta dynamicznie się zmienia, stale bowiem odbywają się szkolenia.

Koszty terapii

Ceny zabiegów różnią się w różnych miejscowościach, ich rozpiętość waha się między 50 a 150 zł za sesję. Zależnie od indywidualnej wrażliwości i reakcji organizmu na terapię, możesz potrzebować od trzech do pięciu zabiegów. Co na to naukowcy?

Badacze z Uniwersytetu Coventry poddali 120 ochotników mających kłopoty z mięśniami pośladków i ud, terapii Bowena oraz „udawanej” terapii placebo przez okres tylko jednego tygodnia. Pierwsza grupa zauważyła znaczną poprawę, podczas gdy druga grupa kontrolna nie odnotowała żadnej zmiany.

Metodę wypróbowano również na australijskich pielęgniarkach, cierpiących na dolegliwości typowe dla ich zawodu. Te które poddały się zabiegom, czuły się lepiej, nie chodziły na zwolnienia i zgłaszały mniej problemów zdrowotnych.

Artykuł należy do raportu
Ból - przyczyny, sposoby leczenia
Zobacz cały raport
Może Cię zainteresować
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny