Co warto wiedzieć, kupując dziecku pierwszy telefon?

Własny telefon jest dla dziecka często wymarzonym prezentem i upragnionym przedmiotem, zwłaszcza jeśli jego rówieśnicy posiadają już swoje własne modele. Kiedy jednak należy podjąć decyzję o jego zakupie? Jaki model wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę? Zebraliśmy kilka ważnych informacji dla rodziców.

29 kwiecień 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Kiedy należy kupić dziecku jego pierwszy telefon?

To najważniejsze pytanie, jakie powinien sobie zadać każdy rodzic. Telefon dla wielu dzieci jest symbolem usamodzielnienia się, dojrzałości i pewnej odpowiedzialności. Dlatego warto przygotować je do tego wydarzenia, ustalając pewne zasady korzystania z urządzeń ekranowych w domu. Należy także zapoznać malucha z ewentualnymi niebezpieczeństwami, jakie mogą czyhać na niego w sieci. Co ważne, dziecko powinno uzyskać telefon, kiedy jest na to gotowe pod względem rozwiniętej dojrzałości, którą muszą ocenić rodzice samodzielnie na podstawie jego zachowania.

Po tych przygotowaniach można przystąpić do zakupu. Ze względu na to, że wielu rodziców wybiera telefon jako prezent na ważną okazję, chcemy przestrzec, iż może to okazać się błędem. W takim przypadku dziecko prawdopodobnie będzie uważać, że to świetna, nowa zabawka albo jego największy skarb. W pierwszym przypadku oznacza to brak szacunku i może zaowocować szybkim zniszczeniem takiego upominku. W drugiej sytuacji każda próba kontroli czy przejęcia choćby na chwilę telefonu może skutkować buntem przeciwko naruszaniu tak ważnego skarbu.

Z tych względów lepiej dokonać zakupu bez specjalnej okazji, pokazując dziecku, iż telefon to przede wszystkim przedmiot użytkowy, o który powinno się zadbać, ale nie może zabierać całego czasu ani być ważniejszy od innych wartości.

Jaki model telefonu wybrać?

Najlepszym pomysłem może być kupno nowoczesnego smartfona, który podoba się także dziecku. Ofiarowując mu stary model, np. po sobie lub starszym rodzeństwie, a zwłaszcza model z tradycyjnymi klawiszami, można łatwo narazić je na drwiny ze strony kolegów. Dlatego pierwszy telefon powinien być egzemplarzem "ze sklepu", dotykowym i wyglądającym tak, aby podobał się użytkownikowi. W innym przypadku dziecko, chcąc zdobyć lepszy smartfon, może spróbować nawet celowo zniszczyć starszy.

Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie telefonu?

Dając dziecku telefon do ręki, warto pamiętać o tym, że z jego posiadaniem wiążą się i dogodności, i niebezpieczeństwa. Oczywiście, rodzic może dzięki niemu szybko zlokalizować swoją pociechę i dowiedzieć się, czy wszystko u niej w porządku. Jest to bardzo ważne i uspokajające, gdy dziecko samodzielnie porusza się z domu do szkoły albo wyjeżdża na kolonie.

Jednakże telefon z dostępem do internetu to także szereg niebezpieczeństw, jak choćby kontakt dziecka z treściami, które nie są przeznaczone dla niego, albo wchodzenie w znajomości przez sieć. Warto pamiętać, że dzieci spędzają w social mediach mnóstwo czasu, a co tam robią, niestety w wielu przypadkach pozostaje zagadką dla rodziców.

Więcej na temat tego podwójnego, rzeczywistego i wirtualnego życia pociech można przeczytać na portalu momom.pl. Aby nie znaleźć się w grupie ryzyka, która nie wie, co i z kim dziecko robi w sieci, warto skorzystać z poradników i odpowiednio przejąć kontrolę nad mediami i internetem, jednocześnie nie ograniczając możliwości dziecka. Dzięki temu będzie ono jednocześnie bezpieczne i szczęśliwe, a rodzice spokojni.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny