Gdzie w ludzkim ciele znajdują się emocje?

Emocje koordynują nasze zachowanie i stany fizjologiczne zarówno podczas wydarzeń decydujących o przetrwaniu, jak i przyjemnych interakcji.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Liczne badania wykazały, że układy emocjonalne przygotowują nas do sprostania wyzwaniom, jakie napotykamy, regulując aktywację układu sercowo-naczyniowego, mięśniowo-szkieletowego, neuroendokrynnego oraz autonomicznego układu nerwowego1.

Ten związek między doznaniami a stanami ciała znajduje również odzwierciedlenie w sposobie, w jaki mówimy o uczuciach2 - i tak zakochani twierdzą, że motyle fruwają im w brzuchu, osoby, które doznały nagłej ulgi, wspominają, jak zmiękły im kolana, natomiast, porzuceni kochankowie mówią, że złamano im serca.

Naukowcy z Uniwersytetu Aalto dowodzą, że te powiedzenia mają głęboki sens, bowiem emocje są powiązane z konkretnymi obszarami naszego ciała. By to udowodnić, przeprowadzili 5 eksperymentów, podczas którego uczestników z Europy i Azji poddali działaniu emocjonalnych obrazów, wypowiedzi, opowieści i filmów.

Badani zaznaczali obszary, w których odczuli spadek lub wzrost aktywności. Na tej podstawie akademicy sporządzili uniwersalny atlas ludzkich emocji, w którym poziomy aktywności oznaczono kolorami, przy czym niebieski oznacza jej spadek, czarny brak zmian, a czerwony i żółty wzrost.

Temperatura ciała a emocje

Zdaniem Finów tak unikalne narzędzie do badania emocji może sprawdzić się jako biomarker zaburzeń emocjonalnych3.

Gniew Pięści są zaciśnięte, a napięcie sięga od górnej części torsu aż po sklepienie czaszki. Badanym ochotnikom złość dosłownie uderzyła do głowy.

Strach ogarnia całą górną część ciała. Napinają się ramiona i łydki. Żołądek się kurczy, a w klatce piersiowej pojawia się uczucie ucisku. Lęk obejmuje także intensywnie głowę, np. zęby mogą dzwonić ze strachu.

Obrzydzenie koncentruje się w żołądku i rozciąga się przez przełyk do głowy. Co zaskakujące odczuwamy je też w rękach. Możliwe, że dlatego, by zapewnić gotowość do działania i obronę przed czymś, co budzi w nas wstręt.

Szczęście mrowiące ciepło ogarnia nas od stóp do głów. Całe ciało reaguje na tę emocję. Dosłownie odczuwamy je każdą komórką ciała.

Smutek może powodować wręcz ból fizyczny, wywołany uciskiem w klatce piersiowej (np. ukłucie w sercu). W reszcie ciała dominuje pustka. Okolice brzucha są odrętwiałe.

Zaskoczenie wręcz eksploduje w głowie i w piersiach. Oddech przyspiesza. Mówi się, że ze zdumienia odjęło mowę lub że serce na chwilę stanęło.

Stan neutralny Ciało jest rozluźnione. Odczuwamy spadek aktywności w klatce piersiowej, rękach i nogach.

Niepokój bierze w kleszcze klatkę piersiową i brzuch - martwimy się ze ściśniętym sercem lub skręconym żołądkiem. W tym czasie kończyny są jakby odrętwiałe.

Temperatura ciała a emocje

Zaskoczenie Podczas zaskoczenia intensywnie aktywują się głowa i piersi. Przyspiesza oddech, czasem mamy wrażenie, że serce na chwilę przestało bić.

Miłość Serce bije jak szalone, a w brzuchu mamy motyle. Resztę ciała przenika błogie ciepło, które nie ogarnia tylko stóp i łydek. Mówi się, że zaślepia, że jest gorączką rozumu, że odbiera mowę.

Depresja Klatka piersiowa, serce i żołądek wpadają do zimnej dziury. Inne partie organizmu ogarnia zniechęcenie. Aktywność fizyczna zamiera - nie chce nam się ruszyć ręką ani nogą, czasem nogi mogą być ciężkie jak z ołowiu.

Pogarda lokuje się dokładnie w 3 miejscach: głowie (wykrzywia twarz), górnej części klatki piersiowej i dłoniach. Co ciekawe w okolicach pachwin następuje osłabienie aktywności.

Duma Ramiona i plecy prostują się. Powstaje napięcie, sięgające od grzbietów dłoni, aż do czaszki. Duma skupia się głównie w klatce piersiowej (wypinamy pierś). Co ciekawe, pod przeponą jej odczuwanie znika jak odcięte nożem.

Wstyd Uczucie gorąca pojawia się w głowie i klatce piersiowej (wstyd pali policzki). Wzmożona aktywność odczuwalna jest głównie w górnej części ciała.

Zazdrość koncentruje się w czaszce i sięga lekko w dół, w stronę klatki piersiowej. Nie schodzi jednak poniżej serca. Reszta organizmu pozostaje neutralna. Czasami nazywa się ją żółtaczką duszy.

Bibliografia
  • FBM DeWaal (Annals of the New York Academy of Sciences, New York) 2003, 1000: 348-66
  • Kövecses Z Metaphor and Emotion: Language, Culture, and Body in Human Feeling (Cambridge Univ Press, Cambridge, UK, 2000)
  • PNAS, January 14, 2014, 111, 2:646-51, doi: 10.1073/ pnas.132166411
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny