Seks oralny – bezpieczeństwo i pozycje. Czy musisz mieć ochotę na miłość francuską?

Jakie są rodzaje seksu oralnego? Czy miłość francuska jest bezpieczna dla zdrowia? Jakie pozycje w seksie oralnym są najwygodniejsze? I - najważniejsze - czy w ogóle musisz mieć na niego ochotę? Odpowiadamy.

Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Płaskorzeźby na indyjskich świątyniach czy malunki zdobiące greckie wazy pokazują nam, że seks oralny już wieki temu był popularną formą zbliżenia między partnerami. Obecnie jednak, być może z powodu łatwo dostępnej pornografii, która w wielu przypadkach kreuje relacje intymne w sposób daleko odbiegający od rzeczywistości, seks oralny postrzega się często jako coś wyuzdanego, wulgarnego, a praktykujące go osoby, zwłaszcza kobiety, za niegodne szacunku. Tymczasem może on być źródłem przyjemności dla obu stron, dostarczającym nie tylko cielesnej satysfakcji, ale też poczucia spełnienia w związku.

Seks oralny - co to takiego?

Seks oralny (seks francuski, miłość francuska) to rodzaj aktywności seksualnej, w której jeden z partnerów poprzez ssanie, lizanie, całowanie czy szczypanie ustami okolic intymnych drugiej osoby rozbudza w niej podniecenie, nierzadko prowadzące do orgazmu. Ze względu na technikę wymaga on pełnego zaufania od partnerów.
Seks oralny był już znany i praktykowany w starożytności: wspominają o nim teksty greckie i hebrajskie, a także powstała już w czasach nowożytnych „Kamasutra”, czyli indyjski traktat o miłości i seksie1.

Rodzaje seksu oralnego

 • Cunnilingus - forma seksu oralnego, w której pochwa i łechtaczka są stymulowane ustami i językiem.
 • Fellatio - oralne pobudzanie prącia i moszny (jąder).
 • Anilingus (rimming) - stymulacja odbytu partnera/partnerki ustami i językiem.

Niekiedy do różnych form seksu oralnego zalicza się też ssanie i lizanie brodawek piersi, zwłaszcza że u niektórych osób takie pieszczoty skutkują orgazmem1.

Seks oralny a związek

Ta forma seksu kojarzy się głównie z partnerami młodymi wiekiem i/lub stażem, jako że takie pary często eksperymentują, próbując różnych technik aktywności seksualnej. Tymczasem miłość francuska jest popularna również wśród osób starszych. Zgodnie z obserwacjami specjalistów, seniorzy pozostający w szczęśliwych związkach częściej uprawiają seks oralny niż osoby o gorszej jakości związku; zależność ta jest szczególnie widoczna w przypadku mężczyzn. Co ciekawe, zaobserwowano, że otrzymywanie seksu oralnego jest pozytywnie związane z postrzeganiem swojego związku przez obie płcie – wciąż jednak zdaniem kobiet najważniejszym czynnikiem dobrych relacji pozostaje ogólne samopoczucie ich partnera; zależność ta nie była tak silna z punktu widzenia mężczyzn2.

Seks oralny jednocześnie wymaga wzajemnego zaufania partnerów i pomaga je budować. Ta forma intymnego zbliżenia umacnia bliską i głęboką wieź między partnerami.

Najlepsze pozycje w seksie oralnym

Aby jeszcze milej spędzić ten moment, zawczasu przygotujcie poduszkę i/lub miękki koc, ponieważ niewiele jest rzeczy skuteczniej gaszących płomień namiętności niż obolałe kolana. Nie ograniczajcie się też jedynie do pieszczot ustami i językiem: niech w ruch pójdą dłonie i zabawki erotyczne – o ile lubicie w ten sposób urozmaicać sobie miłosne igraszki. 

Nie żałujcie żelu do okolic intymnych, zwłaszcza jeśli partner będzie odbywał stosunek z podciągniętym napletkiem lub jeśli partnerka cierpi na suchość pochwy. Lubrykant to także dobre rozwiązanie dla osób dopiero pragnących rozpocząć swoją przygodę z miłością francuską. Przed samym aktem miłosnym należy się dokładnie umyć – dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a także z szacunku do partnera.

 • Pozycja klasyczna dla kobiety. Partnerka leży wygodnie na plecach na skraju łóżka lub sofy (może mieć poduszkę wsuniętą pod biodra), partner klęka przed nią i pieści jej pochwę i łechtaczkę. Nogi kobiety mogą zwisać z krawędzi łóżka, być ugięte w kolanach lub oplatać ramiona mężczyzny. Sprawdźcie, jak wam się będzie podobać z jedną nogą zgiętą, a drugą opuszczoną.
 • Pozycja klasyczna dla mężczyzny. Tym razem to partner leży wygodnie na plecach na skraju łóżka, a partnerka pochyla się nad nim między jego nogami i przystępuje do pieszczot. Kobieta może też siedzieć lub klęczeć na łóżku obok partnera ułatwiając mu tym samym pieszczenie jej ciała.
 • Pozycja na siedząco. Jedno z partnerów siada na skraju łóżka lub na krześle, a drugie klęka przed nim/nią i rozpoczyna pieszczoty. Osoba przyjmująca seks może w tym czasie głaskać i masować głowę partnera.
 • Pozycja na stojąco. Pieszczony kochanek staje w lekkim rozkroku, opierając się plecami o ścianę, a partner/partnerka klęka i przystępuje do akcji. Przed wypróbowaniem tej pozycji warto znać zachowanie swojego ciała, ponieważ u niektórych osób orgazm osiągnięty w tej pozycji może zakończyć się utratą równowagi.
 • Pozycja na pieska. Tak jak w seksie waginalnym, kobieta klęka z podparciem, a partner klęka za nią i rozpoczyna pieszczoty. Warto poszukać najwygodniejszczej opcji poprzez rozchylanie lub przybliżanie do siebie ud. Wystarczy nieco zmienić tę pozycję poprzez ugięcie nóg, żeby móc oddać się pieszczotom odbytu (rimmingowi).
 • Pozycja z głową w dół dla mężczyzny. Kobieta układa się na skraju łóżka z głową zwisającą poza jego brzegiem. Mężczyzna staje przed nią i poddaje się pieszczotom. Sam też może pieścić ciało kochanki.
 • Pozycja twarzowa dla kobiety. Tym razem to mężczyzna układa się na płasko na łóżku, a kobieta klęka nad nim tak, żeby jej krocze znajdowało się tuż nad jego twarzą – nie siada, żeby nie przydusić partnera.

Pozycje te (niekiedy z delikatnymi modyfikacjami) są wygodne niezależnie od płci kochanków obdarowujących miłością francuską. Dlaczego wśród najlepszych pozycji do uprawiania seksu oralnego nie znalazła się osławiona 69? Po pierwsze, jest to dość niewygodna pozycja, szybko doprowadzająca do zmęczenia i często skutkująca bólem szyi lub pleców. Po drugie, dla niektórych osób jednoczesne dawanie i przyjmowanie miłości francuskiej może być rozpraszające. Dodatkowo, jeżeli w takim układzie osoba dająca fellatio znajduje się na dole, może dojść do zakrztuszenia (jeżeli jest to akt heteroseksualny, kobieta powinna być na górze). Trudno więc nazwać tę pozycję najlepszą, ale wystarczy, że kochankowie położą się na boku – ta niewielka modyfikacja powinna rozwiązać większość problemów.

Seks oralny – techniki

Nie istnieje żadna uniwersalna technika seksu oralnego. Próbujcie całowania, lizania, lekkiej presji językiem, podszczypywania, a nawet (bardzo delikatnie!) podgryzania partnera. Pamiętaj: dozwolone jest wszystko, na co się zgadza twój partner i na co zgadzasz się ty – to w końcu wasze ciała. Bezwzględnie zakazane jest natomiast umieszczanie języka pod napletkiem czy pokrywanie pochwy słodkimi substancjami do tego nieprzeznaczonymi. Takie praktyki stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Nie przechodź od razu do rzeczy – nawet jeśli seks oralny jest dla was tylko grą wstępną, sam również potrzebuje wpierw „rozgrzewki”. W przypadku kobiet warto rozpocząć od całowania podbrzusza i wewnętrznej strony ud, a u panów – od masowania jąder i głaskania prącia w objęciu. Zbyt śmiały początek może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.

W seksie oralnym nie warto od razu "iść na całość". Subtelne muskanie językiem okolic intymnych i delikatne pocałunki są wspaniałą formą gry wstępnej.

Seks oralny a choroby

Jak każda forma aktywności seksualnej, seks oralny zwiększa ryzyko niektórych problemów zdrowotnych. Są to między innymi:

Na szczęście ryzyko to można zmniejszyć, stosując zabezpieczenia: prezerwatywy, specjalne chusteczki lateksowe czy maski oralne. Pamiętaj, żeby wybierać produkty z atestem, z polecanych źródeł. W przypadku zdrowych partnerów pozostających w monogamicznym związku takie zabezpieczenia nie są konieczne.

Czy seks oralny jest bezpieczny?

Jeżeli chodzi o prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, w przypadku seksu francuskiego jest ono bardzo małe. Jeśli np. po fellatio kobieta będzie się masturbować, istnieje (bardzo małe) ryzyko przedostania się nasienia do dróg rodnych. Jeśli natomiast pieszczenie mężczyzny przez partnerkę jest końcowym etapem seksu, niemożliwe jest zajście w ciążę.

Zanim się zdecydujesz - fakty i mity o seksie oralnym

Seks oralny jest piękny tylko wtedy, gdy oboje się na niego zgadzacie. Pamiętaj, że to dokładnie taki sam temat do rozmowy jak każdy inny! 
 • Jeżeli zaproponuję partnerowi/partnerce dawanie mi seksu oralnego, to będzie egoistyczne.
  Mit. W ten sposób dajesz znać, na co masz ochotę. W dobrze działającym związku dawanie i przyjmowanie miłości francuskiej jest tak samo przyjemne.
 • Jeżeli na seks oralny nie odpowiem tym samym, mój partner pomyśli, że go nie kocham.
  Mit. Poważne związki nie potrzebują tzw. dowodów miłości. Nikt nie ma prawa wymagać od ciebie ani zmuszać cię do konkretnych zachowań seksualnych. Powiedz partnerowi o swoich obawach. Jeśli zaś to twoja druga połowa nie chce obdarzyć cię miłością francuską, nie naciskaj.
 • Fellatio nie musi kończyć się wytryskiem w ustach i połknięciem nasienia.
  Fakt. Wiele kobiet nie lubi smaku spermy. Jeżeli należysz do tej grupy, wyjmij penisa z ust tuż przed szczytowaniem partnera i np. skieruj go na swoje piersi. Jeżeli tolerujesz smak nasienia, ale nie masz ochoty go połykać, po wytrysku odwróć się od partnera i wypluj nasienie w przygotowany wcześniej ręcznik papierowy lub chusteczkę.
 • Seks oralny to nic trudnego – wystarczy dobrze operować językiem.
  Mit. W seksie francuskim ważne jest wsłuchiwanie się w partnera, dostosowywanie techniki i tempa do jego preferencji. Jedna osoba będzie lubiła podszczypywanie, inna – delikatne pocałunki.
 • Jeśli zaczęłam zbliżenie oralne, muszę je skończyć.
  Mit. Po pierwsze, seks oralny może być po prostu grą wstępną i nie musi kończyć się orgazmem. Po drugie, nawet jeśli umówiliście się na miłość francuską, masz prawo się zmęczyć (energiczne machanie językiem przy otwartych ustach wcale nie jest takie proste) lub po prostu stracić na to ochotę – również jako osoba przyjmująca miłość.
 • Seks oralny jest dobry dla zdrowia.
  Fakt, o ile partnerzy są zdrowi. Na przykład fellatio zmniejsza u ciężarnych ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego1, jednak cunnilingus nie jest zalecany z powodu większej podatności ciężarnych na infekcje2.
  Seks oralny może również zmniejszać ryzyko zapalenia błony śluzowej macicy5 i endometriozy1. Zdaniem specjalistów kontakt okolic intymnych z jamą ustną ma wzmacniać odpowiedź immunologiczną kobiecych organów płciowych5.
  Seks oralny poprawia też samopoczucie. Pewne badanie wykazało, że satysfakcja seksualna ze wszystkich czynności seksualnych, w tym seksu oralnego, może wiązać się u kobiet z lepszą kondycją psychiczną. Inne badanie dotyczące samooceny stanu zdrowia ochotniczek w wieku 18–92 lat wykazało, że zarówno uprawianie, jak i otrzymywanie seksu oralnego wiązało się u nich z lepszą samooceną zdrowia2.
 • Niektóre pokarmy zmieniają smak nasienia i okolic intymnych.
  Trudno powiedzieć. Brakuje wiarygodnych dowodów naukowych na to, że picie soku z ananasa poprawia smak nasienia poprzez zmianę pH okolic intymnych, ale jednocześnie specjaliści nie twierdzą, że tak nie jest6. Wiele osób poleca panom spożywanie dań zawierających cynamon lub kardamon, które mają działać podobnie. Jeśli palisz, zyskałeś właśnie kolejny powód, żeby przestać: nikotyna zmienia zapach całego ciała.

Seks oralny? Można bez niego żyć!

Na koniec pamiętaj, że seks, oprócz zaspokojenia popędu, ma być przyjemnością dla was obojga. To niejako rodzaj hobby, powinien być zatem źródłem radości, wolnym od przymusu. Rozmawiajcie o nim często, tak jak o wspólnej pasji, i wymieniajcie się pomysłami. A jeśli pojawią się wątpliwości, np. w kwestii seksu oralnego?
Jak wyjaśniała bohaterka serialu „Seks w wielkim mieście” swojej przyjaciółce: seks oralny może być niesamowitym doświadczeniem, ale nie musisz się na to decydować, jeśli nie chcesz. Porusz ten temat ze swoim partnerem/partnerką, opowiedz o obawach i oczekiwaniach – nawet w przypadku tej właściwej osoby może minąć trochę czasu nim (jeśli w ogóle) zdecydujesz się na miłość francuską. Jeżeli tworzycie zgraną parę i zależy wam na sobie, z pewnością znajdziecie rozwiązanie zadowalające dla obu stron.

Bibliografia
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9377381/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6327665/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4660550/
 • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165037818302183
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639487/
 • https://www.researchgate.net/publication/326777843_Health-promoting_properties_of_pineapple
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny