Brak ochoty na seks - jak podnieść libido?

Mamy za sobą 30-letni staż małżeński. Po przejściu menopauzy zaczęłam mieć typowe kłopoty podczas współżycia (nadmierna suchość pochwy). Jednak mój mąż zawsze miał spory temperament i wykazywał się dużą pomysłowością w ars amandi, dzięki czemu nasze pożycie nigdy nie było nudne. Niestety ostatnio wydaje się, jakby stracił zainteresowanie seksem.

Artykuł na: 23-28 minut
Zdrowe zakupy

Słyszałam, że mężczyźni przechodzą zmiany hormonalne podobne do kobiecej menopauzy. Czy to znaczy, że powinniśmy już dać sobie spokój z uprawianiem miłości? Czy może są jakieś afrodyzjaki dla statecznych par 50+?

Menopauza a spadek libido

Z wiekiem zarówno kobiety, jak i mężczyźni doświadczają zmian hormonalnych, które wpływają na bardzo wiele życiowych funkcji. Aż 75% kobiet po menopauzie przyznaje, że ich popęd seksualny zmalał w okresie przekwitania. Statystyka nie dziwi, jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż 70% pań doznaje, tak jak Ty, suchości pochwy, co już na wstępie znacznie ogranicza aktywność seksualną.

Obecność estrogenu w okresie płodności sprawia, że wciąż powstają nowe komórki odpowiedzialne za wydzielanie nawilżającego śluzu i nadające sprężystość tkankom wyściełającym ściany pochwy. Gdy w czasie menopauzy poziom tego hormonu spada, produkcja komórek spowalnia, a tkanki ulegają wysuszeniu. Suchość ta może powodować ból, jako że nadwerężone, cienkie tkanki są bardziej podatne na urazy i obtarcia.

U niektórych kobiet objawia się to nawet pieczeniem lub krwawieniem. Oprócz tego do przesuszenia okolic intymnych przyczyniają się: antydepresanty, niektóre antybiotyki, antyhistaminy i regularnie lub w dużych dawkach stosowane leki przeciwzakrzepowe, a także prezerwatywy, tampony i zapachowe płyny do kąpieli. Czynnikami wywołującymi przesuszenie śluzówki pochwy są też chemio- i radioterapia.

Andropauza a spadek libido

Z kolei u panów postępujący z wiekiem spadek produkcji androgenów gonadowych zwykło się nazywać andropauzą, choć określenie to nie jest precyzyjne. Różni się ona od menopauzy przede wszystkim tym, że nie powoduje utraty płodności, a czynność hormonalna gonad nie ustępuje całkowicie, stąd trudno tak naprawdę mówić o przekwitaniu.

Część badaczy postuluje więc, by zmiany te nazywać po prostu zespołem niedoboru testosteronu (testosteron deficiency syndrome, TDS)1. Jednak bez względu na przyjęte nazewnictwo nie ulega wątpliwości, że z wiekiem męskie organizmy produkują mniej testosteronu, a proces ten rozpoczyna się tak naprawdę po 45. r.ż. – według amerykańskich badań problem dotyczy prawie 39% mężczyzn w tym wieku2.

Nie można zapominać, że z czasem postępują również niedobory dihydrotestosteronu (DHT), hormonu wzrostu oraz melatoniny, co również wpływa na rozwój i nasilenie objawów andropauzy. Wbrew pozorom oznacza to wiele istotnych zmian, ponieważ TDS objawia się nie tylko zmniejszeniem libido i potencji, ale również ciągłym zmęczeniem, pogorszeniem samopoczucia i jakości snu, nerwowością, uderzeniami gorąca, redukcją owłosienia, potliwością czy kłopotami z pamięcią.

Dodatkowo może negatywnie wpływać na czynność wielu narządów i układów. Na późniejszym etapie pojawiają się rozdrażnienie lub stany depresyjne, dysfunkcje erekcyjne, otyłość brzuszna, zmniejszenie masy i siły mięśniowej oraz spadek gęstości mineralnej kości czy pogorszenie koncentracji3. Para starszych ludzi

Leczenie menopauzy i andropauzy 

W medycynie klasycznej w sytuacji, gdy prócz tego poziom testosteronu spada (stężenie całkowite (TT) poniżej 6,94 nmol/L bądź TT między 6,94 a 1,88 nmol/L przy wolnym testosteronie (FT) mniejszym niż 0,31 nmol/l), wdraża się farmakoterapię4. Niesie jednak ona – podobnie jak HTZ u kobiet w okresie menopauzyspore ryzyko efektów ubocznych, takich jak tkliwość gruczołów piersiowych, wzrost liczby erytrocytów, nasilenie trądziku i łojotoku, zmiany lipidowe, a nawet zwiększone prawdopodobieństwo raka prostaty oraz chorób sercowo- naczyniowych5.

Olej z rokitnika może pomóc w łagodzeniu suchości dróg rodnych. Stanowi on doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega, które wspierają utrzymanie zdrowia i integralności błon śluzowych w pochwie. Jest w nim również obecna witamina C, która hamuje utratę kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za sprężystość skóry.

Zmęczenie, brak energii czy wahania nastroju mogą zaszkodzić nawet najbardziej udanym związkom. Wiele par cierpi w milczeniu, myśląc, że to nieunikniony objaw starzenia się. Jednak dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musi tak być. Zmiana sposobu odżywiania i stylu życia oraz odpowiednio dobrana aktywność fizyczna mogą złagodzić wiele problemów, a poza tym istnieje mnóstwo naturalnych składników, które pozwolą Wam obojgu podnieść libido i odzyskać radość z seksu.

Stres - obniża libido

Udowodniono, że stres emocjonalny związany z aktywnością zawodową może u mężczyzn wpływać na obszary mózgu odpowiedzialne za wytwarzanie hormonów tropowych, które z kolei regulują poziom testosteronu w gonadach. Nie tylko obniża rezerwy tego hormonu, ale też w jego miejsce podnosi stężenie kortyzolu, który obniża masę mięśniową oraz powoduje przyrost tkanki tłuszczowej (szczególnie w okolicach brzucha)6.

Z kolei badaczki z USA i Kanady prześledziły związek między długotrwałym napięciem a pobudzeniem seksualnym u pań. Okazało się, że wysoki poziom przewlekłego stresu u kobiet wiąże się z niższym poziomem libido. Zdaniem uczonych w przypadku płci pięknej istotniejszą rolę odgrywają czynniki psychologiczne (odwrócenie uwagi) niż hormonalne (podwyższony poziom kortyzolu)7.

Joga - łagodzi stres

Joga jest jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem oraz stanami niepokoju. Asany redukują napięcie będące przyczyną stresu, a z drugiej strony dotleniają, usuwają zmęczenie i dodają energii. Relaksacja, będąca nieodłącznym elementem jogi, rozwija zdolność radzenia sobie z emocjami, czego praktycznym wymiarem jest nabycie umiejętność dystansowania się do czynników i sytuacji będących przyczyną stresu.

Joga ma też dodatkową zaletę: jak wykazało badanie przeprowadzone w New Delhi, może poprawić pożądanie seksualne, podniecenie, orgazm i ogólną satysfakcję seksualną, a także zwiększyć nawilżenie pochwy i zredukować ból. Zdaniem naukowców dzieje się tak, bo sesja ćwiczeń podnosi poziom tlenu w organizmie, usprawnia krążenie w okolicy miednicy, a przy tym aktywuje i angażuje rdzeń ciała oraz wyostrza skupienie8.

Warto rozważyć zmianę rytmu aktywności seksualnej z wieczornej na poranną. Po przebudzeniu mężczyźni mają zazwyczaj wyższe stężenie testosteronu.

Ashwagandha (Withania somnifera) - obniża poziom stresu

Roślina znana również jako indyjski żeń-szeń już od ponad 3 tys. lat jest używana, aby zaradzić różnym problemom seksualnym. Badacze uważają, że pomaga złagodzić stres, który wpływa na jakość nasienia. Zioło może również przywracać optymalny poziom energii i libido, które są obniżone u mężczyzn przeżywających andropauzę oraz nieaktywnych seksualnie9.

Naturalne preparaty nawilżające miejsca intymne

Naturalne preparaty nawilżające – w przeciwieństwie do żeli z fitoestrogenami, które w długofalowej terapii wolno stosować najwyżej 2 razy w tygodniu – można aplikować tak często, jak jest to potrzebne.

Olej z rokitnika łagodzi suchość dróg rodnych

Może pomóc w łagodzeniu suchości dróg rodnych. Stanowi on doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega, które wspierają utrzymanie zdrowia i integralności błon śluzowych w pochwie. Jest w nim również obecna witamina C, która hamuje utratę kolagenu, czyli białka odpowiedzialnego za sprężystość skóry.

W ramach przeprowadzonego w Finlandii wysokojakościowego badania niemal 100 kobiet po menopauzie z objawami suchości pochwy, swędzenia bądź pieczenia codziennie przyjmowało 3 g oleju z rokitnika albo placebo. Po 3 miesiącach u kobiet z pierwszej grupy objawy w obrębie tkanek pochwy istotnie się poprawiły. Preparat zahamował stan zapalny i skutecznie przeciwdziałał wysuszeniu błon śluzowych11.

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) na suchość pochwy

W toku pewnego badania 20 kobiet z objawami przesuszenia okolic intymnych stosowało raz dziennie przez tydzień krem zawierający destylat rośliny oraz standardowe składniki wykorzystywane w terapii suchości pochwy. Po zakończeniu badania u ok. 80% z nich dolegliwość ustąpiła całkowicie12.

Żel z aloesem nawilża okolice intymne

To doskonały naturalny środek nawilżający okolice intymne. Żel można aplikować bezpośrednio na przesuszone miejsca. Mieszanka żelu aloesowego, szafranu, ashwagandhy oraz mleka jest często stosowana w ajurwedzie w celu łagodzenia nadmiernej suchości. Nawilża pochwę i pomaga utrzymać narządy rodne w prawidłowej kondycji.

Warto wspomnieć, że dopochwowe żele i środki nawilżające z aloesem i siemieniem lnianym są wolne od sztucznych składników oraz hormonów. Na rynku dostępne są zarówno żele na bazie wody, jak i oleju. Warto wypróbować oba. Ponoć panie wolą te na bazie wody, a panowie chętniej sięgają po te na oleju. Aloes

Kwao Krua (Pueraria mirifica) łagodzi objawy klimakterium i ujędrnia biust

Roślina ta pomaga złagodzić zmiany zachodzące podczas menopauzy w obrębie tkanek pochwy. W toku badania na 82 kobietach po klimakterium, które cierpiały na atrofię pochwy, żel dopochwowy zawierający wyciąg z Pueraria mirifica po 3 miesiącach stosowania znacząco zmniejszył objawy13. Inne badanie wykazało zaś, że preparat ten skutecznie ograniczył symptomy po 6 miesiącach14.

Bulwy Kwao Krua znane są również z działania na biust – często stanowią kluczowy składnik kremów i tabletek na jego powiększenie. Niektórzy naturoterapeuci zalecają nakładanie kremu z korzenia bezpośrednio na piersi, dzięki czemu powinny stać się pełniejsze i bardziej jędrne.

Kiedy najlepiej uprawiać seks?

Zastanówcie się nad zmianą rytmu aktywności seksualnej z wieczornej na poranną. Po przebudzeniu mężczyźni mają zazwyczaj wyższe stężenie testosteronu15.

Białko w diecie - zapobiega spadkowi testosteronu

Jak się okazuje, dieta o niskiej zawartości tłuszczu, a obfitująca w węglowodany, może wpływać na zmiany poziomu testosteronu. Dlatego warto wprowadzić do menu produkty zawierające białko. Odpowiednia jego ilość niweluje efekty spadku hormonu związane z wiekiem16.

Koenzym Q10 - zwiększa popęd seksualny

U młodszych kobiet niski poziom CoQ10 zmniejsza produkcję hormonów płciowych i obniża płodność, a u starszych ogranicza popęd seksualny. Jednak suplementacja tym składnikiem może odwrócić ten efekt, zwiększając popęd seksualny i owulację. Koenzym Q10 jest szczególnie pomocny, gdy niskie libido wiąże się z brakiem energii, wyczerpaniem fizycznym, wysokim ciśnieniem krwi oraz problemami z sercem.

Podczas wykonywania krótkich, ale intensywnych ćwiczeń wyraźnie wzrasta poziom testosteronu we krwi. Dla mężczyzn najkorzystniejszy jest trening siłowy z obciążeniem, pozwalający na utrzymanie wysokiego stężenia hormonu na długo po jego zakończeniu.

Natomiast u mężczyzn suplementacja koenzymem Q10 łagodzi redukcję testosteronu wywołaną przez chemiczne toksyny, głównie poprzez neutralizację szkodliwego działania generowanych wolnych rodników17.

Naturalne metody podniesienia poziomu testosteronu

Krótkie, intensywne ćwiczenia zwiększają poziom testosterony

Podczas wykonywania krótkich, ale intensywnych ćwiczeń wyraźnie wzrasta poziom testosteronu we krwi. Dla mężczyzn najkorzystniejszy jest trening siłowy z obciążeniem, pozwalający na utrzymanie wysokiego stężenia hormonu na długo po jego zakończeniu.

Dodatkowo ruch obu płciom gwarantuje lepsze dotlenienie i odżywienie całego organizmu, wzmocnienie siły mięśni, poprawę ruchomości stawów oraz klatki piersiowej, a także sprawniejszą gospodarkę glukozą, lepszą przemianę materii, poprawę jakości snu oraz regulację wydzielania adrenaliny10.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) na niski poziom testosteronu

Po 4 tygodniach przyjmowania wyciągu z rośliny przez starsze szczury zmierzono u nich poziom testosteronu, aktywność fizyczną oraz liczbę i aktywność plemników. Okazało się, że stężenie hormonu oraz spermatogeneza u gryzoni znacznie wzrosły, a możliwości fizyczne poprawiły się. Ten sam wyciąg z mniszka naukowcy podali więc 30 starszym mężczyznom, co poprawiło ich jakość życia, jak wynikało z wypełnionych przez nich ankiet18.

Kurkuma (Curcuma longa) powstrzymuje spadek testosteronu

W kilku doświadczeniach na gryzoniach dowiedziono, że powstrzymuje spadki poziomu testosteronu, będące efektami niekorzystnego działania na jądra niektórych leków, metali ciężkich i alkoholu19.

Owies zwyczajny (Avena sativa) poprawia produkcje testosteronu

To potężne narzędzie w zakresie poprawy produkcji testosteronu, podnoszenia energii, wytrzymałości i utrzymywania zdrowia prostaty, co udowodniono w badaniach laboratoryjnych. Związki obecne w tym niepozornym zbożu mogą stymulować hormon luteinizujący, odpowiedzialny za aktywację produkcji testosteronu. Badania dotyczące stosowania Avena sativa wykazały, że m.in. podnosi libido i częstotliwość orgazmów20.

Co na zwiększenie libido?

Maca - pomaga odzyskać libido

Korzeń Lepidium meyenii w toku badań okazał się bezpieczną, naturalną alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej zarówno dla pań, jak i dla panów. Jak wykazały analizy, podnosi on poziom estrogenu i progesteronu, czyli 2 hormonów zanikających w okresie perimenopauzy6.

Próby kliniczne dowodzą, iż maca może znacząco ograniczyć objawy przekwitania. Pacjentki doświadczają mniej uderzeń gorąca i nocnych potów, lepiej sypiają, mają więcej energii i lepszy nastrój oraz odzyskują libido21.

U samców ekstrakt z korzenia tej peruwiańskiej rośliny wywołuje znaczącą odpowiedź erekcyjną: w modelach zwierzęcych odnotowano jej pozytywny wpływ na wskaźniki ejakulacji, a badania na ludziach potwierdzają, że może poprawiać jakość nasienia22. Ponadto zawiera wiele witamin i minerałów, m.in. cynk, który jest niezbędny dla zachowania funkcji seksualnych.

Cynk wzmaga popęd seksualny

Ten pierwiastek jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych składników wpływających na męską seksualność. Uczestniczy praktycznie we wszystkich procesach płciowych, począwszy od metabolizmu hormonów, przez formowanie nasienia, a skończywszy na regulacji żywotności plemników.

Niedobory cynku charakteryzują się zmniejszonym stężeniem testosteronu i ilości spermy. Jego deficyt może powodować hipogonadyzm, zaburzenia potencji, zmniejszoną żywotność plemników, a nawet bezpłodność23.

Jednak płeć piękna również nie powinna o nim zapominać, gdyż to właśnie on (do spółki z selenem) wzmaga popęd seksualny u kobiet.

Dziurawiec zwyczajny - podnosi popęd płciowy u kobiet

Wszystko wskazuje też na to, że dziurawiec jest skuteczne w podnoszeniu popędu płciowego. Jak wykazało przeprowadzone w Niemczech badanie na ponad 100 kobietach mających problemy z libido w okresie menopauzy, 60% pacjentek stosujących dziurawiec wyraźnie odzyskało popęd seksualny24. Sugerowana dawka: 900 mg dziennie.

Buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris) - wspomaga erekcję

To znany od wieków naturalny afrodyzjak, używany przez brzydszą połowę ludzkości, aby pobudzić libido i przywrócić prawidłowy poziom testosteronu. Substancja czynna rośliny, czyli protodioscyna, jest prekursorem tego homonu.

Jak wykazano w badaniach, rozszerza ona naczynia krwionośne oraz powoduje uwalnianie tlenku azotu w ciałach jamistych penisa, dzięki czemu wspomaga prawidłową, pełną erekcję. Większość testów przeprowadzono jednak na zwierzętach25.

Naturalne afrodyzjaki

Epimedium podnosi seksualność

Ten rodzaj bylin z rodziny berberysowatych od wieków stosuje się w medycynie chińskiej w celu podniesienia seksualności zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Sugerowana dawka: 600 mg dziennie.

Gałka muszkatołowa wzbudza pożądanie

W krajach arabskich od tysiącleci używana jest do wzbudzania pożądania. Badania potwierdzają, że zwiększa popęd oraz wydłuża akt miłosny zarówno u szczurów, jak i u ludzi. Prawdopodobnie działa poprzez pobudzanie nerwów. Naukowcy testowali specjalną 50% nalewkę, którą podawali raz dziennie przez tydzień26.

Szparagi zwiąkszają częstość i czas współżycia

Bardziej wyczulają samce szczurów na atrakcyjność seksualną partnerek. Poprawiają również częstość i czas trwania aktów płciowych. A to tylko część zalet szparagów. Warto wiedzieć, że wzmacniają one organizm, zwiększają odporność na stres i działają antydepresyjnie, a przy tym są silnymi przeciwutleniaczami27. Zielone szparagi

TTCRF - pomaga kobietom osiągnąć orgazm

TTCRF (transcutaneous temperature controlled radiofrequency – przezskórna terapia z wykorzystaniem temperatury i fal radiowych) to niechirurgiczna i niehormonalna forma leczenia, opracowana z myślą o kobietach mających trudności z osiąganiem orgazmu bądź cierpiących z powodu stresowego nietrzymania moczu – czyli częstych objawów menopauzy.

Niewielkie badanie wykazało, że po jej zastosowaniu ponad 90% pań osiągało orgazm 2 razy szybciej, u pacjentek potwierdzono też poprawę stanu tkanek pochwy oraz nietrzymania moczu. Zdaniem badaczy raz do roku należy wykonać zabieg przypominający, aby zachować korzyści płynące z terapii. Odnotowano też, że kobiety po zastosowaniu TTCRF nie musiały już używać kremów dopochwowych z estrogenami28.

Bibliografia
 • Eur Urol 2006; 50: 407-449
 • Int J Prac 2006; 60: 762-769
 • J Clin Endocrinol Metab 2006; 91: 1995-2010
 • Int J Andrology 2005; 28: 125-12
 • Maturitas 2003; 45 (1): 15-27; Ther Clin Risk Manag 2009; 5(3): 427-48; Hum Reprod Update 2004; 10 (5): 409-19
 • Neuropsychopharmacol 2005; 30 (10): 1906-1912
 • J Sex Med. 2013 Oct; 10(10): 2443–2454.
 • J Sex Med. 2010 Feb;7(2 Pt 2): 964-70
 • Evid Based Complement Alternat Med 2009 Sep 29; J Ayurveda Integr Med. 2012; 3 (4): 209-14
 • Probl. Hig. Epidemiol. 2012, 93(2): 256-259
 • Maturitas, 2014; 79: 316–21
 • Wien Med Wochenschr, 2017; 167: 189–95
 • Menopause, 2017; 24: 210–5
 • Menopause, 2007; 14: 919–24
 • Przegląd Terapeutyczny nr 6/7(2009)
 • Asian J Androl 2000; 2 (3): 233-6
 • Biomolecules. 2018 Dec; 8(4): 172
 • Nutr Res Pract 2012; 6 (6): 505-12
 • J Cancer Sci Ther 5: 320-324
 • Acta Poloniae Pharmaceutica 2011; 68 (1): 3-8
 • Int J Biomed Sci, 2006; 2: 360–74
 • The Journal of Sexual Medicine. 2007; 4 (2): 332-9; Asian Journal of Andrology 2001; 3 (4): 301-3
 • Adv Clin Exp Med 2005, 14, 6, 1295-1300
 • Adv Ther, 1999;16: 17786
 • Annals of the Academy of Medicine Singapore 2000; 29 (1): 22-26; J Pharmacol and Pharmacotherapeutics 2012; 3(1): 43-7
 • BMC Complement Altern Med. 2005 Jul 20;5:16
 • Arch Sex Behav. 2009 Dec;38(6):1009-15
 • Prime, 2015 July/August 3 (4)
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 2/2021
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny