Już po przekroczeniu 45. r.ż. statystyczny mężczyzna zaczyna odczuwać skutki obniżenia poziomu testosteronu w organizmie. Opisane przez Ciebie objawy to jedynie czubek góry lodowej problemów, jakie generują niedobory tego hormonu.
Co to takiego testosteron?
Testosteron jest jednym z męskich hormonów płciowych, wytwarzanym przez komórki śródmiąższowe jąder, nazywane także komórkami Leydiga. Jego wydzielanie pobudza hormon luteinizujący (LH), powstający w przysadce mózgowej pod wpływem działania podwzgórzowej gonadoliberyny (GnRH).
Prawie 90% testosteronu, po związaniu z globuliną wiążącą (sex hormone binding protein, SHGB), krąży po organizmie w formie nieaktywnej i dopiero po dotarciu do tkanek, na skutek działania enzymu 5-alfareduktazy, ulega przekształceniu w aktywną formę – dihydrotestosteron (DHT)1.
Oczywiście testosteron produkowany jest zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet (w korze nadnerczy i jajnikach, a także w łożysku podczas ciąży), jednak w zupełnie innych ilościach, co przekłada się na biologiczne różnice między płciami. To właśnie na skutek jego działania męskie ciało ma charakterystyczną budowę – zawdzięczamy mu wysoki wzrost, szeroką klatkę piersiową i większą niż u kobiet masę mięśniową, a także charakterystyczne owłosienie, zarost na twarzy i tembr głosu.
Testosteron to także ważny regulator homeostazy, czyli stanu zdrowej równowagi w organizmie, i to bez względu na płeć:
- wpływa na metabolizm węglowodanów i cholesterolu,
- moduluje odporność,
- zapobiega osteoporozie i chorobom układu krążenia,
- utrzymuje w dobrej kondycji mięśnie,
- odpowiada za utrzymanie dobrego nastroju i zdrowie psychiczne2.
Z tego właśnie powodu objawy jego niedoboru są bardzo niespecyficzne, dotyczą wielu narządów i układów na raz, zatem początkowo trudno jest powiązać je w spójną całość. A ta całość, w odniesieniu do mężczyzn w Twoim wieku, ma swoją nazwę – to andropauza, ściśle związana ze spadkiem stężenia testosteronu. Jest to efektem m.in. ograniczenia wydzielania GnRH i LH oraz zmniejszenia ilości komórek Leydiga w jądrach3.
Co to takiego andropauza?
Niewiele się o niej mówi, w przeciwieństwie do kobiecej menopauzy. Prawda jest jednak taka, że po przekroczeniu 45. r.ż. ciało mężczyzny zaczyna się intensywniej starzeć, a jeden z pierwszych objawów wejścia w ten długotrwały proces to stopniowe obniżenie się poziomu testosteronu. Skutkuje to zaburzeniami homeostazy, ponieważ niedobory na jednej osi regulacji pociągają za sobą inne i w organizmie zaczyna brakować pozostałych androgenów, a zmiany dotyczą także produkcji melatoniny, hormonu wzrostu (somatotropiny), kortyzolu i tyroksyny4.
Jak objawia się andropauza?
Rozregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu wpływa na pojawiające się objawy, początkowo na tyle subtelne, że łatwo przypisać je stresowi, siedzącemu trybowi życia czy przemęczeniu.
Obniżenie nastroju, lęki, rozdrażnienie, depresja i brak motywacji oraz zaburzenia pamięci i koncentracji, problemy ze snem i ospałość za dnia, a także przewlekłe zmęczenie to tylko niektóre z nich. Do tego dochodzi wzrost masy ciała związany z zaburzeniami metabolizmu, łysienie i nadmierna potliwość5. U niektórych panów powiększeniu ulegają gruczoły piersiowe – nazywamy to ginekomastią. Mężczyźni skarżą się także na zaburzenia erekcji, spadek libido i trudności z odbywaniem stosunków płciowych, co nie pozostaje bez wpływu na ich psychikę i poczucie własnej wartości6.
Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia zmiany zachodzą jednak w prostacie, ponieważ na skutek zaburzeń hormonalnych gruczoł ten ulega powiększeniu, uciska na cewkę moczową i utrudnia oddawanie moczu. Zbagatelizowanie łagodnego przerost prostaty zwiększa ryzyko rozwoju raka tego gruczołu7.
Nie należy także ignorować emocjonalnych skutków spadku poziomu androgenów. Odkąd bowiem w latach 60. ubiegłego wieku do terminologii psychologicznej wprowadzono „kryzys wieku średniego”, stał się on swego rodzaju pojemną szufladą, do której w następnych dekadach wpychano kolejne męskie problemy natury psychicznej.
Niestety szedł za tym brak zrozumienia ich istoty i złożoności. Dopiero od niedawna mówi się głośno o tym, że panowie mają prawo do wyrażania emocji, odczuwania trudności w radzeniu sobie z codziennością czy presji sprostania społeczno-kulturowym wymaganiom.
W okresie zmian hormonalnych, będących wynikiem obniżenia poziomu androgenów, odczucia te mogą się pogłębiać. Najczęściej psychiczne objawy andropauzy obejmują niepokój, lęk, nerwowość, rozdrażnienie, zachowania depresyjne, przewlekłe zmęczenie, upośledzenie pamięci, trudności w koncentrowaniu się oraz zaniżoną samoocenę. Najważniejszym problemem emocjonalnym mężczyzn w tym okresie życia są jednak dolegliwości związane ze zmniejszoną aktywnością seksualną8. Każdy z tych kłopotów zasługuje na przeanalizowanie z psychologiem lub psychiatrą.
Walcz ze stresem
Warto uświadomić sobie, że objawy obniżenia poziomu testosteronu ulegają zaostrzeniu pod wpływem działania hormonów stresu. Przydatne będą zatem wszelkie techniki relaksacyjne, joga, medytacja i mindfulness, a także akupunktura i akupresura. W jednym z badań 12 tygodniu regularnej praktyki jogi uważności u mężczyzn w wieku 40-60 lat znacząco zmniejszyło się nasilenie depresji, a wzrosły samoocena oraz jakość życia9. W poprawie samopoczucia pomocna jest tak naprawdę każda aktywność fizyczna, ponieważ podnosi poziom endorfin, hormonów działających na nasze ciała odprężająco i wprawiających w dobry nastrój.
Śpij dobrze – z melatoniną
Uspokajające zioła poprawiają jakość snu, łagodzą stany lekowe, wyciszają i zmniejszają stres. Wypróbuj zwłaszcza kozłek lekarski, chmiel zwyczajny, rumianek, lawendę, melisę i szałwię.
Jeśli jednak chodzi o dobry sen, najbardziej pomocna będzie melatonina, której niedobory towarzyszą obniżeniu poziomu testosteronu. Rolą tego hormonu jest wprowadzanie organizmu w sen – gdy nadchodzi noc i do naszego oka wpada coraz mniej światła, szyszynka, niewielki gruczoł znajdujący się w mózgu, zaczyna wydzielać melatoninę, pod której wpływem zaczynamy odczuwać senność, relaksujemy się i zasypiamy. Niestety z wiekiem (zwłaszcza po 55. r.ż.) jej poziom spada, co przekłada się na częstość zaburzeń snu w starszej populacji.
Badania kliniczne wykazały rolę suplementacji w znacznej poprawie jakości i głębokości snu w nocy, szczególnie u pacjentów chorych na schizofrenię, urazowe uszkodzenie mózgu oraz bezsenność związaną z innymi chorobami współistniejącymi, takimi jak alzheimer, nowotwory, cukrzyca i otyłość10. Co więcej, u starszych myszy leczonych melatoniną obserwowano zahamowanie starzenia jąder poprzez naprawę kanalików nasiennych i tkanek śródmiąższowych ze wzmocnieniem spermatogenezy11.
Zastosuj zioła podnoszące testosteron
Mają one tę zaletę, że ich działanie nie ogranicza się jedynie do wpływu na stężenie tego hormonu, ale dodatkowo korzystnie wpływają na funkcjonowanie innych tkanek i narządów, przyczyniając się tym samym do ogólnej poprawy zdrowia i samopoczucia.
Wypróbuj adaptogeny
Roślinne surowce zwiększające adaptacyjne zdolności organizmu mogą pomóc także przy andropauzie. Przykładowo traganek błoniasty zwiększa dopływ krwi do jąder i przyczynia się do zwiększenia liczby komórek śródmiąższowych w tych narządach, dzięki czemu pobudza wydzielanie testosteronu13.
Podobnie działają różeniec górski i witania ospała (ashwagandha), która nie tylko zwiększa wydzielanie testosteronu w jądrach, ale także redukuje kortyzol oraz pobudza wytwarzanie w nadnerczach innego androgenu, dehydroepiandrosteronu (DHEA), w ten sposób przyczyniając się do odzyskania równowagi hormonalnej organizmu14.
Suplementuj witaminę D
Ma ona wpływ na stężenie testosteronu i pobudza jego wydzielanie w jądrach. Badania dowiodły, że w miesiącach letnich, kiedy wystawiamy nasze ciała na działanie słońca i w ten sposób stymulujemy wydzielanie witaminy D w organizmie, panowie mogą poszczycić się wyższym poziomem teho hormonu we krwi.
Okazuje się także, że stężenie testosteronu jest wyższe u mężczyzn przyjmujących suplementy zawierające D3. Jeszcze do niedawna zalecano, by Polacy, z uwagi na położenie geograficzne, przyjmowali 4 tys. j.m. dziennie witaminy D od października do marca, jednak coraz częściej słychać głosy, że warto rozważyć całoroczną suplementację, zwłaszcza jeżeli całe dni spędzamy w biurze lub domu i nie mamy możliwości korzystania z kąpieli słonecznych.
Zadbaj o prostatę
W tym celu udaj się na badanie do urologa. Nie ma się czego bać, procedura jest bezbolesna, badanie trwa dosłownie chwilę. Pierwszy raz należy się mu poddać po przekroczeniu 45. r.ż., a potem robić to regularnie. Uzupełnieniem jest oznaczenie poziomu antygenu swoistego dla prostaty (PSA), który wzrasta, jeżeli w organie tym rozwija się nowotwór.
Na wczesnym etapie przerostu prostaty skutecznie działają preparaty ziołowe zawierające palmę sabałową, śliwę afrykańską, pyłek żyta, czerwoną koniczynę, wierzbownicę drobnokwiatową i korzeń pokrzywy oraz olej z nasion dyni. Przyczyniają się one do zmniejszenia wielkości gruczołu krokowego, zapobiegają jego powiększeniu i stanom zapalnym, ułatwiają oddawanie moczu i łagodzą uczucie ciągłego parcia na pęcherz16.
Popraw sprawność seksualną
Wbrew pozorom wraz z obniżeniem poziomu testosteronu i pojawieniem się pierwszych problemów w sypialni nie musisz od razu sięgać po słynną niebieską tabletkę lub jej zamienniki. W tej dziedzinie medycyna naturalna ma wiele do zaoferowania, zatem warto od niej zacząć i nie narażać się na poważne skutki uboczne stosowania leków na potencję.
Zwłaszcza w początkowej fazie andropauzy mężczyźni mogą zastosować sprawdzone zioła, takie jak wspomniane już kozieradka i żeń-szeń, a także berberys, dziki pochrzyn, miłorząb japoński, lubczyk, lukrecja, johimba lekarska, korzeń pieprzycy peruwiańskiej (maca) i muira puama.
Zwiększają one libido, poprawiają ukrwienie prącia, ułatwiają osiągnięcie erekcji i odbycie stosunku płciowego, a także poprawiają parametry nasienia. W pewnym badaniu stosowanie korzenia maca u mężczyzn w dawce 1500 lub 3000 mg przez 8 tygodni istotnie podniosło libido i poprawiło erekcję17.
Z kolei przyjmowanie kapsułek z czerwonym żeń-szeniem przez 12 tygodni przyniosło poprawę libido, erekcji, satysfakcji seksualnej i pobudzenia18. Czasami jednak zaburzenia sfery intymnej nie są spowodowane jedynie niedoborem testosteronu, a przywrócenie funkcji seksualnych wymagać może leczenia, zatem stosuj się do zaleceń androloga i innych specjalistów19.
Zadbaj o swoje ciało
Spadek poziomu testosteronu zaburza gospodarkę węglowodanową i zwiększa ryzyko rozwoju insulinooporności zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2, które z kolei sprzyjają przybieraniu na wadze. Towarzyszące andropauzie obniżenie nastroju może dodatkowo pogarszać sprawę, ponieważ wielu panów dla poprawy nastroju sięga po słodkie lub słone przekąski albo alkohol, co także powoduje wzrost masy ciała.
Tymczasem tkanka tłuszczowa nie jest obojętna metabolicznie, ale wydziela wiele substancji regulujących funkcjonowanie naszego organizmu, w tym szczególny enzym – aromatazę. Jego zadaniem jest przekształcanie testosteronu w estradiol, żeński hormon płciowy, którego organizm mężczyzny także potrzebuje do zachowania homeostazy, ale w niewielkich ilościach. Im zatem więcej tkanki tłuszczowej, tym wyższe jest stężenie aromatazy, a im jej więcej, tym mniej testosteronu21. I, co najważniejsze, nadmiar estradiolu silnie pobudza odkładanie tkanki tłuszczowej, a tym samym jeszcze bardziej obniża poziom testosteronu.
Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Unikaj przekąsek i postaraj się zachować reżim dietetyczny – najlepiej w kontrolowaniu masy ciała i gospodarki węglowodanowej sprawdzają się diety niskowęglowodanowe, bogate w warzywa i owoce oraz zdrowe tłuszcze i dobrej jakości mięso (takie jak dieta śródziemnomorska).
- Wzmocnij mięśnie Obniżeniu stężenia testosteronu towarzyszy osłabienie mięśni i zmniejszenie ich masy, nazywane sarkopenią. Pierwsze niekorzystne zmiany zachodzą już po przekroczeniu czterdziestki, dlatego panom w tym wieku dużo trudniej przychodzi rzeźbienie muskulatury na siłowni. Niedobór stymulującego przyrost masy mięśni hormonu skutkuje utratą aż 20% ich masy do 60. r.ż. Pomocna są aktywność fizyczna i fizjoterapia, które ułatwiają utrzymanie mięśnie w dobrej kondycji i hamują sarkopenię, a także dieta bogata w dobrej jakości białko. Zioła stymulujące wydzielanie testosteronu także korzystnie wpływają na muskulaturę22.
- Unikaj fitoestrogenów Aby nie zaburzać dodatkowo równowagi hormonalnej na korzyść estrogenów, unikaj ich roślinnych odpowiedników, czyli fitoestrogenów. Ich źródła to przede wszystkim soja i jej przetwory, a także ciecierzyca, soczewica, fasola, kukurydza, piwo i szparagi. Wysoka podaż fitoestrogenów w diecie, towarzysząca obniżeniu poziomu testosteronu, może zwiększać ryzyko ginekomastii. Ratunkiem jest zrzucenie zbędnych kilogramów i modyfikacja diety.
Rozważ terapię hormonalną
TRT (testosterone replacement therapy) to terapia zastępcza testosteronem, której celem jest przywrócenie prawidłowego poziomu tego hormonu w organizmie. Choć daje bardzo dobre i szybkie efekty, nie jest niestety wolna od skutków ubocznych. Do najczęstszych należą trądzik i wzrost ciśnienia krwi, ale może dojść także do poważnych powikłań, takich jak przerost lewej komory serca, arytmia czy zakrzepica.
Choć jest to najbardziej skuteczna metoda odzyskania sprawności seksualnej, warto abyś wiedział, że czasami TRT prowadzi do nadmiernego wzrostu libido i pobudza agresję. Dlatego terapia powinna być prowadzona pod okiem specjalisty, który odpowiednio dobierze dawkę i będzie ją korygował, zależnie od efektów. Co ważne, TRT stosuje się zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy zawiodą naturalne metody leczenia23.
- Sci Rep. 2016; 6:35539; Endocr Rev. 2017 Jun 1; 38(3):220-54
- Rev Urol. 2017; 19(1):16-24
- J Clin Endocrinol Metab. 2009 Sep; 94(9):3259-64; Iran Red Crescent Med J. 2015 Dec; 17(12):e19406
- Int J Impot Res 2002 Feb:14 Suppl 1:S93-8
- Int J Impot Res 2002 Aug; 14(4):319
- Sleep Sci 2016 Jan-Mar;9(1):29-34
- Indian J Endocrinol Metab. 2013 Dec; 17(Suppl 3): S621-9
- Forum Medycyny Rodzinnej 2017; 11(5):209-15
- Iran J Public Health. 2021 Jul; 50(7):1334-42
- Exp Ther Med. 2022 Mar; 23(3):219
- Aging (Albany NY). 2020 Jul 15; 12(13):12648-68
- Advances in Nutrition 2021; 12(3):744-65
- BMC Complement Altern Med. 2015; 15:261
- Pharmaceutics. 2023 Apr; 15(4):1057
- Clin Endocrinol (Oxf). 2012 Jul; 77(1):106-12
- Rev Urol. 2005;7 Suppl 9(Suppl 9):S3-S14
- Andrologia 2002; 34(6):367-72
- Journal of Ginseng Research 1999; 23(4):247-56
- Przegląd Urologiczny 2006; 4(38):46
- Mojska H. i in., Izomery trans – warto wiedzieć, NCEZ, 08.01.2019
- Nature 2009 Jan 8;457(7226):219- 23
- Front Endocrinol (Lausanne). 2014; 5:217
- Andrology. 2020 Nov; 8(6):1551-66