W dobie nieustannej presji i zabiegania coraz większą popularnością cieszą się naturalne sposoby na radzenie sobie ze stresem i poprawę wydolności. Wśród nich szczególną rolę odgrywają adaptogeny – rośliny, które pomagają odzyskać równowagę. Ich głównym zadaniem jest niwelowanie skutków stresu oraz przystosowanie organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Działają one na ciało i umysł, kompleksowo poprawiając jakość życia.
Dzięki zawartości biologicznie czynnych związków chemicznych, takich jak fenylopropanoidy, flawonoidy, fenolokwasy, monoterpeny i wiele innych, różeńcowi przypisuje się pobudzający wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, działanie zmniejszające zmęczenie, kardiochronne, przeciwnowotworowe oraz antyoksydacyjne.
Główną rolę odgrywają tu jednak salidrozydy – najważniejsze substancje czynne surowca, odpowiadające za jego właściwości adaptogenne. Kolejne badania pokazują, jak działanie poszczególnych składników i całego wyciągu z rożeńca przekłada się na poprawę różnych aspektów ludzkiego zdrowia.
Różeniec górski łagodzi stres
Mechanizm działania związków aktywnych różeńca górskiego polega m.in. na normalizacji uwalniania hormonu stresu (kortyzolu) oraz zwiększeniu metabolizmu energetycznego poprzez aktywację syntezy ATP w mitochondriach1.
Działanie surowca może polegać również na zwiększeniu stężenia serotoniny w podwzgórzu i śródmózgowiu, a także zmniejszeniu nagłego uwalniania peptydów opioidowych wytwarzanych w organizmie w odpowiedzi na stres, co działa ochronnie na układ nerwowy2.
W pewnym niewielkim badaniu z udziałem 101 pacjentów, którzy otrzymywali ekstrakt z różeńca górskiego w dawce 200 mg 2 razy na dobę przez 4 tygodnie, już po 3 dniach wykazano istotną klinicznie poprawę w zakresie objawów stresu i codziennego funkcjonowania. Efekty były jeszcze lepsze po upływie 4 tygodni eksperymentu3.
Różeniec górski dodaje energii
Adaptogenne działanie różeńca obejmuje również jego pozytywny wpływ na witalność oraz wytrzymałość organizmu. W efekcie surowiec zwiększa fizyczne możliwości, opóźniając pojawienie się zmęczenia lub łagodząc jego objawy.
W badaniu na grupie 10 mężczyzn poddanych 30-minutowemu treningowi na rowerze stacjonarnym odnotowano wpływ sproszkowanego korzenia rożeńca na zwiększenie tolerancji na wysiłek fizyczny. Po jednorazowej przedtreningowej suplementacji w ilości 3 mg/kg masy ciała stwierdzono istotne zmniejszenie poziomu subiektywnie odczuwanego zmęczenia w porównaniu do osób niestosujących suplementacji4.
Poprawia koncentrację i sprawność intelektualną
Z licznych badań wynika, że surowiec działa szczególnie korzystnie nie tylko na zmęczenie, ale też na wydajność intelektualną. W jednych z nich 56 lekarzom pracującym podczas dyżurów nocnych przez 14 dni podawano 170 mg wyciągu z różeńca górskiego zawierającego ok. 4,5 mg salidrozydów.
Podczas doświadczenia oceniano ich funkcje intelektualne, czyli pamięć krótkotrwałą, zdolność koncentracji i kojarzenia, percepcję audiowizualną oraz poziom zmęczenia psychicznego. Wyniki badań potwierdziły wzrost poznawczych funkcji mózgu o 20% w porównaniu z grupą kontrolną, otrzymującą placebo5.
Kolejne badanie przeprowadzono na grupie studentów płci męskiej podczas sesji egzaminacyjnej – 40 z nich podawano przez 20 dni 50 mg różeńca lub placebo. U ochotników otrzymujących standaryzowany wyciąg Rhodiola rosea zaobserwowano znaczną poprawę sprawności fizycznej i psychomotorycznej oraz koncentracji, a także zmniejszenie zmęczenia psychicznego i senności, lepszą motywację do nauki oraz ogólne lepsze samopoczucie6.
Podobnie wyniki przyniosło doświadczenie z udziałem 50 mężczyzn, które wykazało, że spożywanie ekstraktu z korzenia różeńca górskiego (standaryzowanego na 3-8% rozawin) w ilości 400 mg dziennie przez 12 tygodni wpłynęło na większą efektywność pracy umysłowej, na którą składały się: krótszy czas reakcji na bodźce, zwiększona dokładność działania, szybsze wykonywanie zadań, mniejsza podatność na rozpraszanie7.
Różeniec może zapobiegać demencji
Z dostępnej literatury jasno wynika, że salidrozydy mają potencjalne zastosowanie jako lek dla ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku chorób neurodegeneracyjnych, takich jak alzheimer, parkinson i huntington, związki te wykazują wyraźne działanie neuroprotekcyjne poprzez zapobieganie gromadzeniu się substancji oksydacyjnych oraz właściwości przeciwapoptotyczne i przeciwzapalne. Jednocześnie salidrozydy wpływają korzystnie na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, a także na neurotransmisję, regenerację nerwów i układ cholinergiczny8.
W jednym z badań wyekstrahowane z różeńca salidrozydy zmniejszały neurodegenerację i hamowały utratę neuronów u muszek Drosophila. Udawało im się to przede wszystkim poprzez zmniejszenie ilości fosforylowanego, patologicznego białka tau (jest ono głównym elementem wewnątrzkomórkowego zwyrodnienia neurofibrylarnego, a jego wystąpienie to cecha diagnostyczna alzheimera)9.
Różeniec działa przeciwdepresyjnie
Badania na zwierzętach wykazały, że ekstrakty z różeńca górskiego stymulują wytwarzanie w mózgu amin biogennych i β-endorfin, co sugeruje ich działanie przeciwdepresyjne. Skłoniło to naukowców do porównania działania setraliny (lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI) oraz standaryzowanego ekstraktu z tego zioła.
W badaniach uwzględniono 57 dorosłych pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi, których podzielono na 3 grupy: jedna otrzymywała 340 mg ekstraktu z różeńca dziennie, kontrolna dostawała 50 mg sertraliny, a ostatnia – placebo.
Po 12 tygodniach stwierdzono, że roślinny surowiec odznaczał się nieznacznie mniejszą aktywnością (o ok. 10%) w porównaniu do sertraliny, ale wykazywał jednocześnie ponad 2 razy mniej objawów ubocznych. Zdaniem autorów stwarza to możliwość stosowania Rhodiola rosea z mniejszym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych i korzystnymi efektami leczniczymi u osób z łagodnymi zaburzeniami depresyjnymi10.
Hamuje rozwój nowotworów
Dzięki działaniu przeciwzapalnemu i antyoksydacyjnemu oraz hamowaniu angiogenezy zioło może spowolnić rozwój guzów nowotworowych17. Same salidrozydy zatrzymywały lub odwracały wzrost komórek raka pęcherza, piersi, żołądka, mózgu i płuc, a suplementacja może również zapobiegać nawrotom18. Różeniec można stosować także pomocniczo w trakcie terapii nowotworowej, ponieważ zwiększa skuteczność, a zmniejsza toksyczność leków cytostatycznych wykorzystywanych w chemioterapii, a zwłaszcza hepatotoksyczność adriamycyny (doksorubicyny)19.
Różeniec chroni serce
Ogólnie rzecz biorąc, różne gatunki Rhodiola zapobiegają rozwojowi nadciśnienia. Zarówno etanolowe, jak i wodne ekstrakty z różeńca górskiego wykazały silne działanie hamujące enzym konwertujący angiotensynę (ACE), którego aktywność prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi12.
Ekstrakt z różeńca górskiego w dawce 3,5 mg/kg podawany doustnie zapobiegał zmniejszeniu przepływu krwi w naczyniach wieńcowych i rozwojowi przykurczu w okresie po niedokrwieniu. Efekt ten jest prawdopodobnie związany właśnie ze zwiększeniem poziomu endogennych peptydów opioidowych14.
Mechanizm ochrony przed niedokrwiennym uszkodzeniem serca może polegać również na obniżeniu ekspresji białka indukowalnej syntazy tlenku azotu (iNOS), które zanotowano po podaniu wodnego ekstraktu różeńca w stopniu zależnym od dawki15.
Wykazano również, że salidrozydy wywierają działanie ochronne przeciwko martwicy kardiomiocytów wywołanej niedotlenieniem16.
Zapobiega powikłaniom cukrzycy
Podawane codziennie myszom salidrozydy znacząco zmniejszają poziom glukozy we krwi na czczo, cholesterolu całkowitego i trójglicerydów, jednocześnie zwiększając stężenie insuliny w surowicy oraz aktywność związków antyoksydacyjnych (SOD, GPx i katalazy). Wyniki te wskazują, że substancje te chronią przed cukrzycą, prawdopodobnie poprzez redukcję stresu oksydacyjnego oraz poprawę metabolizmu20. W innych badaniach skutecznie obniżały poziom glukozy i ciśnienie krwi u szczurów z cukrzycą, zapobiegając powikłaniom naczyniowym choroby21.
Donoszono także, że salidrozydy łagodzą ból związany z neuropatią cukrzycową, a etanolowy ekstrakt z różeńca górskiego chronił szczury z cukrzycą przed wczesną nefropatią22.
Ma właściwości hepatoprotekcyjne
W mysim modelu ostrego zwłóknienia wątroby salidrozydy zmniejszały podwyższone poziomy aminotransferazy asparaginianowej i alaninowej w surowicy, a także TNF-α i NO w surowicy w sposób zależny od dawki. Przywracały jednocześnie aktywność antyoksydacyjnych substancji (GSH, SOD, katalazy i GSH-Px) oraz zmniejszały stopień martwicy komórek. Ten mechanizm hepatoprotekcyjny może być powiązany z jego działaniem przeciwutleniającym i funkcjonalnym hamowaniem HIF-1α23.
Różeniec górski opóźnia procesy starzenia
Różeniec zbadano również pod kątem mechanizmów molekularnych przeciwdziałających starzeniu się. Jak się okazało, adaptogen ten może skutecznie przedłużać życie wielu gatunków (jedwabników, drożdży, nicieni i muszek owocowych), m.in. ze względu na obecność glikozydów, flawonoidów i kumaryn24. Jednak i w tym przypadku kluczowe znaczenie mają salidrozydy.
Jak się okazuje, wykazują one właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwutleniające, ponieważ wiążą białko szoku cieplnego 90 (HSP90) oraz wpływają na jego interakcje z innymi białkami, ekspresję genów regulujących długość życia i reakcję na stres oksydacyjny25. Daje to dużą nadzieję, że w przyszłości różeniec górski stanie się jednym ze skutecznych środków przeciwstarzeniowych.
- Int. J. Psychiatry Clin. Pract. 2018; 22(4):242-252
- Ann. Acad. Med. Siles. 2011; 65:77-82
- Phytother Res. 2012 Aug; 26(8):1220-5
- J. Sports Med. 2014; 2014:563043
- Phytomedicine 2000; 7:365-371
- Phytomedicine 2000; 7:85-89
- Clinical Neurophysiology 2016; 127(9):e290
- Drug Des Dev Ther. 2018; 12:1479-1489
- Transl Neurodegener. 2016 Nov 29:5:21
- Phytomed. 2015; 22:394-399
- Adv Ther. 2007 Jul-Aug; 24(4):929-39
- Asia Pac J Clin Nutr, 2006; 15:425-432
- Herbal. Gram. 2002; 56:40-52; Pharmazie 2007; 62:308-311
- Eksp Klin Farmakol 1997; 60:34-36
- Zhongguo Zhong Xi Yi Jie He Za Zhi 2015; 35:730- 734
- Eur J Pharmacol 2009; 607:6-14
- Cent Eur J Immunol. 2015; 40(2):249-262
- Curr Pharmacol Rep. 2017 Dec; 3(6):384-395
- Vopr Onkol 1992; 38:1217-1222
- Molecules 2011; 16:9912-9924
- BMC Pharmacol Toxicol 2017; 18:30
- J Huazhong Univ Sci Technolog Med Sci 2013; 33:375-378
- J Pharm Pharmacol 2009; 61:1375-1382
- Biogerontology. 2016 Apr; 17(2):373-81
- Geroscience 2024 Apr; 46(2):1641-1655
- Różeniec górski łagodzi stres
- Różeniec górski dodaje energii
- Poprawia koncentrację i sprawność intelektualną
- Różeniec może zapobiegać demencji
- Różeniec działa przeciwdepresyjnie
- Hamuje rozwój nowotworów
- Różeniec chroni serce
- Zapobiega powikłaniom cukrzycy
- Ma właściwości hepatoprotekcyjne
- Różeniec górski opóźnia procesy starzenia