Nie marnuj jedzenia!

Jak donoszą naukowcy z United Nations Environment Programme, co roku marnujemy na całym świecie aż 930 mln ton żywności.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

– 17% stanowią odpady i resztki wyrzucane do pojemników na śmieci w naszych domach, restauracjach i na ulicy, a 30% nigdy nie trafia na nasze stoły i zostaje zmarnowane podczas zbiorów, przetwarzania i transportu. Warto też zaznaczyć, że podczas gdy tyle jedzenia trafia do śmietników, prawie miliard ludzi na świecie cierpi głód.

Badacze biją na alarm, ponieważ wszystkie wysiłki wkładane w ochronę klimatu mogą zakończyć się fiaskiem, jeśli nie ograniczymy ilości marnowanej żywności. Trafia ona bowiem na składowiska odpadów, gdzie gnije i uwalnia dodane do niej substancje chemiczne, które zatruwają środowisko, odpowiadając równocześnie za emisję aż 8–10% gazów cieplarnianych.

Naukowcy uważają, że w tej sytuacji ważne są działania, które skupiają się na promowaniu rozsądnej konsumpcji, organizowaniu jadłodzielni, w których można pozostawić zbywającą żywność, i na zmianie prawa, by markety mogły oddawać organizacjom charytatywnym produkty z bliską datą ważności. Kluczem do sukcesu jest jednak ograniczenie marnowania żywności w gospodarstwach domowych.

Bibliografia
  • https://news.un.org/en/story/2021/03/1086402
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny