To warto wiedzieć - ciekawostki na temat zdrowia

W tym artykule przedstawiamy kilka porad ekspertów, które mogą Ci pomóc uniknąć niektórych problemów zdrowotnych.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Jedz rośliny strączkowe

Spożywanie dużych ilości roślin strączkowych (soczewicy, fasoli, grochu) zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, jak wynika z analizy badania PREDIMED, opublikowanej w renomowanym czasopiśmie "Clinical Nutrition". Objęło ono ponad 3,3 tys. osób z grupy wysokiego ryzyka cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych.

W porównaniu z osobami stroniącymi od roślin strączkowych (grupa kontrolna) uczestnicy badania jedzący je w dużej ilości (3 porcje tygodniowo) byli o 35% mniej zagrożeni zachorowaniem na cukrzycę w ciągu następnych 4 lat.

Czym można to wytłumaczyć? Rośliny strączkowe, źródło zarówno białka, jak i węglowodanów, mają niski indeks glikemiczny, zawierają za to wiele składników odżywczych, między innymi potas, magnez, polifenole i błonnik, które powiązano z poprawą metabolizmu glukozy, a tym samym z ochroną przed rozwojem cukrzycy.

Badacze sugerują, by w codziennej diecie roślinami strączkowymi zastąpić pół porcji innych produktów bogatych w węglowodany (np. chleb, ryż) lub białka (np. jaja).

Co zrobić gdy otrzymasz pozytywny wynik testu FIT (krew utajona w kale)?

Jeżeli otrzymasz pozytywny wynik testu FIT (fecal immunochemical test - badanie immunochemiczne kału) na raka jelita grubego, nie odsuwaj w czasie zaleconej kolonoskopii. Zwłoka zwiększa ryzyko, że rozwinie się rak lub powstaną zdolne do zrakowacenia polipy.

FIT to badanie na obecność krwi utajonej w kale, która zwykle oznacza obecność nowotworu lub polipa w zaawansowanym stadium. Podczas kolonoskopii zaleconej po FIT można zidentyfikować i usunąć zmianę, zanim rozwinie się choroba.

Badacze porównali dane 70 tys. członków Kaiser Permanente w Kalifornii (regionalnej grupy medycznej), którzy mieli pozytywny wynik FIT, i odkryli, że osoby, które czekały 10 miesięcy lub dłużej, zanim zdecydowały się na kolonoskopię, były o 50% bardziej narażone na rozwój raka jelita grubego niż pacjenci, którzy zgłosili się na to badanie w ciągu 30 dni od uzyskania wyniku testu. A im większa była zwłoka, tym gorsze okazywały się rokowania.

Krótko mówiąc, po otrzymaniu pozytywnego wyniku FIT należy kolonoskopię przeprowadzić tak szybko, jak to możliwe, a najpóźniej w ciągu kilku miesięcy.

Przeczytaj: Śmierdzący kał - Co wygląd kału mówi o Twoim zdrowiu?

Nie łącz alkoholu z napojami na bazie kofeiny

Działając pobudzająco, ta mieszanka zwiększa ryzyko wszelkich urazów (czyli uszkodzenia tkanek przez czynniki zewnętrzne), ostrzegają autorzy kanadyjskiego przeglądu 13 badań, opublikowanego na łamach "Journal of Studies on Alcohol and Drugs". Ta praktyka stała się tak popularna w Ameryce Północnej, że doczekała się nawet własnego akronimu (AmED, od Alcohol mixed with Energy Drinks).

Problem stanowi to, że osoby pijące równocześnie alkohol i napoje energetyzujące na bazie kofeiny nie uzmysławiają sobie, jak bardzo ta mieszanka jest niebezpieczna.

Napoje energetyzujące maskują bowiem obniżające poziom lęku działanie alkoholu, wprowadzając nas w stan "przytomnego pijanego", co objawia się niekiedy brawurą i prowadzi do ryzykownych zachowań.

Mimo że większość dostępnych na rynku mieszanych drinków, np. Four Loko czy Rockstar 21, została w 2010 roku wycofana ze sprzedaży na podstawie wytycznych FDA, wiele osób miesza alkohol i kofeinę na własną rękę, a niektóre małe browary wciąż stosują tę kombinację w produkcji piwa.

Przeczytaj: Regeneracja wątroby po alkoholu

Unikaj musujących tabletek zobojętniających kwas solny w żołądku

Zawierają one kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną), który może spowodować potencjalnie groźne krwawienie żołądka.

FDA niedawno zakwestionowała uzasadnienie, na którego podstawie środki te zostały dopuszczone do obrotu, i ostrzegła przed związanym z ich stosowaniem ryzykiem, zaznaczając, że powiązano je z niewielką liczbą poważnych krwawień, wymagających hospitalizacji, oraz z co najmniej jednym przypadkiem zgonu.

Ryzyko krwawienia z układu pokarmowego jest największe w odniesieniu do kilku grup osób, a mianowicie: będących w wieku powyżej 60 lat, mających wrzody żołądka lub problemy z krzepliwością, przyjmujących inne leki przeciwbólowe (NLPZ), antykoagulanty i sterydy lub pijących przynajmniej trzy porcje alkoholu dziennie.

Jeżeli dokucza ci zgaga, lepiej zażyj zwykły lek na nadkwasotę - zdecydowanie nie aspirynę. Jeżeli cierpisz okazjonalnie na bóle głowy, wypróbuj inne leki dostępne bez recepty. W przypadku krwawień z żołądka, objawiających się fusowatymi wymiotami bądź smolistym stolcem, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny