Jak przygotować psa do podróży?

Na wyjazd wakacyjny czy nawet krótki wypad na weekend wspaniale zabrać czworonożnego członka rodziny. Zobacz, jak podróżować z psem, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Czasy maluchów i trabantów zapakowanych po dach, z 4-oso­bowymi rodzinami i psami na kola­nach – minęły bezpowrotnie. Teraz z kolei widujemy w telewizji psiaki, które, o zgrozo, wyskakują z auta przez szyberdach! Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest najszczę­śliwsze. Jak zatem przewozić psa w aucie, by nie stwarzać niebez­pieczeństwa dla nas i dla niego?

Może to zabrzmieć drastycznie, ale niezabezpieczony w kabinie auta beagle lub terrier (ok. 9 kg) podczas wypadku przy prędkości 90 km/h, nabiera ciężaru 450 kg i z taką siłą uderza w kierowcę lub pasażera z przodu! Żaden pies nie byłby w stanie przeżyć takiego zderzenia, a życie kierowcy również byłoby zagrożone. Na wszelkie niezabez­pieczone w pojeździe obiekty działa przecież siła bezwładu, niezależnie od tego, czy to apteczka, czy Twój pupil. Poza tym, nawet najłagod­niejszy i najspokojniejszy pies może zachować się podczas jazdy nie­przewidywalnie, bo np. zainteresuje się pogonią za muchą albo zrobi mu się niedobrze. Dlatego lepiej być mądrym przed szkodą i nie pozwolić mu skakać po głowie.

Co o przewożeniu psów mówi prawo?

W przepisach ruchu drogowego nie znajdziesz regulacji dotyczących prze­wozu czworonogów. Natomiast policjant, który zatrzyma Cię na drodze i zobaczy biegającego swobod­nie po samochodzie psiaka, może odwo­łać się do przepisów dotyczących używania pojazdu z zagrożeniem bezpieczeństwa osób w nim się znajdujących (art. 97 kw) i wlepić Ci mandat 200 zł. Inny przepis, który może mieć tu zastosowanie, to niedosta­teczne zabezpieczenie ładunku.

Jak zabezpieczyć czworonoga w samochodzie?

W zależności od tego, czy masz nie­wielkie auto, czy też kombi, a Twój futrzasty przyjaciel jest większych lub mniejszych rozmiarów, stwo­rzono kilka praktycznych rozwiązań.

  • Kontener lub klatka transpor­towa będą dobre dla mniejszych zwierząt. Można je kupić w skle­pach zoologicznych. Jeśli stawiasz kontenerek w aucie, to najlepiej przed tylną kanapą, na podłodze. Dobrze jest dosunąć przedni fotel do ścianki kontenera, żeby zapo­biec jego przesuwaniu się. Klatka transportowa może być też wyko­rzystana do przewożenia większych psów, ale wtedy najlepiej postawić ją w bagażniku auta kombi i także zabezpieczyć przed przesuwaniem. W przypadku innych rodzajów nad­wozi, klatkę trzeba postawić na tyl­nej kanapie i przypiąć pasami.
  • Mata albo hamak to prak­tyczne rozwiązanie dla więk­szych zwierzaków. Maty montowane są do zagłówków i rozkładane na tylnej kanapie. Podobnie mocuje się hamaki. Nie tylko chronią tapicerkę przed zanieczyszczeniami, ale zapo­biegają przed przemieszczaniem się psa po kabinie. Jednak żeby zapewnić psu bezpieczeństwo i uchronić przed wypadkiem, dobrze jest go również przypiąć do pasów za pomocą szelek.
  • Szelki dla psów produko­wane są w różnych rozmiarach, od S do XL. Przypina się je do pasów bezpieczeństwa. Można też korzystać z nich zamiast obroży, bo w większości przypad­ków mają zaczep do smyczy.
Maty, hamaki i szelki odpowiednie do transportu psów można kupić w sklepach zoolo­gicznych, a także u niektórych dealerów samochodowych.

Warto wiedzieć, że...

  • kinetoza czyli choroba loko­mocyjna dotyka ok. 20% psów. Najczęściej cierpią na nią pieski do 2. r.ż. O sposób postępowania w takim wypadku oraz o spe­cjalne leki zapytaj weterynarza.
  • psa w aucie również można zawiać i wywołać u niego zapa­lenie uszu! Nie przesadzaj z wie­trzeniem kabiny podczas jazdy.
  • w czasie dłuższej podróży nie zapominaj o przerwach. Co 2-3 godziny zorganizuj postój na rozprostowanie kości i napojenie psiaka.

Jak podróżować z psem w pociągu?

Nie wyobrażasz sobie świąt i wakacji bez ukochanego zwie­rzaka? Jeśli jedziesz autem, przewiezienie pupila nie będzie problem, ale sprawy komplikują się, gdy wybierasz się w podróż koleją. Jak przygotować się na takie wyzwanie? W środkach transportu trzeba przestrzegać określonych przepisów i zaleceń. W pociągach dalekobieżnych dla psa potrzebny jest bilet – cena jest zryczałtowana, niezależnie od wielkości pupila – to 16 zł, zaś w pociągach regionalnych taka opłata nie jest wymagana. Powi­nieneś też mieć przy sobie aktu­alne zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie (może to być książeczka zdrowia).

pies  wpociągu
Podróżowanie pociągiem z psem może przynieść nie tylko niepokój samemu zwierzakowi, ale także jego właścicielowi. Aby zminimalizować stres, warto zacząć przygotowania do podróży odpowiednio wcześnie, aby zapewnić wszelkie niezbędne środki i warunki.

Mniejsze zwierzę lepiej przewo­zić w transporterze (kontenerek, kosz albo klatka), a większe – na smyczy i w kagańcu. Trans­porter rozważ też dla większego psa, zwłaszcza gdy czeka was długa droga. Będzie to dla niego dobre schronienie, które zni­weluje stres w podróży. Sporo zależy od współpasażerów – gdy nie przeszkadza im psiak w prze­dziale, może leżeć na podło­dze. Gdyby jednak mieli jakieś zastrzeżenia, weź pod uwagę, że konduktor może wskazać Wam inne miejsce w pociągu.

Do pod­ręcznego ekwipunku zabierz miskę lub inny przenośny pojem­nik na wodę, smaczki (im mniej pachnące, tym lepiej) i zabawkę, która nie będzie uciążliwa dla innych podróżnych. Możesz też zabrać matę do położenia na pod­łodze. Niezbędny jest kaganiec, ponieważ w środkach transportu jest obowiązkowy. Zadbaj, żeby był wygodny dla psa i by mógł w nim bezproblemowo ziajać. Niewskazane są tzw. kagańce weterynaryjne, ścisło opasujące kufę, bo uniemożliwiają psu otwieranie pyska i właściwą termowentylację. Koniecznie zadbaj przed drogą o załatwie­nie potrzeb fizjologicznych pupila. Wyjątkowo długą podróż pociągiem dobrze jest podzielić na odcinki, tak aby nie wyda­rzyły się przykre niespodzianki. Zabezpiecz też odpowiednie środki na chorobę lokomocyjną, jeśli Twój psiak na nią cierpi.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny