Jak przygotować psa do podróży?

Na wyjazd wakacyjny czy nawet krótki wypad na weekend wspaniale zabrać czworonożnego członka rodziny. Zobacz, jak podróżować z psem, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Czasy maluchów i trabantów zapakowanych po dach, z 4-oso­bowymi rodzinami i psami na kola­nach – minęły bezpowrotnie. Teraz z kolei widujemy w telewizji psiaki, które, o zgrozo, wyskakują z auta przez szyberdach! Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest najszczę­śliwsze. Jak zatem przewozić psa w aucie, by nie stwarzać niebez­pieczeństwa dla nas i dla niego?

Może to zabrzmieć drastycznie, ale niezabezpieczony w kabinie auta beagle lub terrier (ok. 9 kg) podczas wypadku przy prędkości 90 km/h, nabiera ciężaru 450 kg i z taką siłą uderza w kierowcę lub pasażera z przodu! Żaden pies nie byłby w stanie przeżyć takiego zderzenia, a życie kierowcy również byłoby zagrożone. Na wszelkie niezabez­pieczone w pojeździe obiekty działa przecież siła bezwładu, niezależnie od tego, czy to apteczka, czy Twój pupil. Poza tym, nawet najłagod­niejszy i najspokojniejszy pies może zachować się podczas jazdy nie­przewidywalnie, bo np. zainteresuje się pogonią za muchą albo zrobi mu się niedobrze. Dlatego lepiej być mądrym przed szkodą i nie pozwolić mu skakać po głowie.

Co o przewożeniu psów mówi prawo?

W przepisach ruchu drogowego nie znajdziesz regulacji dotyczących prze­wozu czworonogów. Natomiast policjant, który zatrzyma Cię na drodze i zobaczy biegającego swobod­nie po samochodzie psiaka, może odwo­łać się do przepisów dotyczących używania pojazdu z zagrożeniem bezpieczeństwa osób w nim się znajdujących (art. 97 kw) i wlepić Ci mandat 200 zł. Inny przepis, który może mieć tu zastosowanie, to niedosta­teczne zabezpieczenie ładunku.

Jak zabezpieczyć czworonoga w samochodzie?

W zależności od tego, czy masz nie­wielkie auto, czy też kombi, a Twój futrzasty przyjaciel jest większych lub mniejszych rozmiarów, stwo­rzono kilka praktycznych rozwiązań.

  • Kontener lub klatka transpor­towa będą dobre dla mniejszych zwierząt. Można je kupić w skle­pach zoologicznych. Jeśli stawiasz kontenerek w aucie, to najlepiej przed tylną kanapą, na podłodze. Dobrze jest dosunąć przedni fotel do ścianki kontenera, żeby zapo­biec jego przesuwaniu się. Klatka transportowa może być też wyko­rzystana do przewożenia większych psów, ale wtedy najlepiej postawić ją w bagażniku auta kombi i także zabezpieczyć przed przesuwaniem. W przypadku innych rodzajów nad­wozi, klatkę trzeba postawić na tyl­nej kanapie i przypiąć pasami.
  • Mata albo hamak to prak­tyczne rozwiązanie dla więk­szych zwierzaków. Maty montowane są do zagłówków i rozkładane na tylnej kanapie. Podobnie mocuje się hamaki. Nie tylko chronią tapicerkę przed zanieczyszczeniami, ale zapo­biegają przed przemieszczaniem się psa po kabinie. Jednak żeby zapewnić psu bezpieczeństwo i uchronić przed wypadkiem, dobrze jest go również przypiąć do pasów za pomocą szelek.
  • Szelki dla psów produko­wane są w różnych rozmiarach, od S do XL. Przypina się je do pasów bezpieczeństwa. Można też korzystać z nich zamiast obroży, bo w większości przypad­ków mają zaczep do smyczy.
Maty, hamaki i szelki odpowiednie do transportu psów można kupić w sklepach zoolo­gicznych, a także u niektórych dealerów samochodowych.

Warto wiedzieć, że...

  • kinetoza czyli choroba loko­mocyjna dotyka ok. 20% psów. Najczęściej cierpią na nią pieski do 2. r.ż. O sposób postępowania w takim wypadku oraz o spe­cjalne leki zapytaj weterynarza.
  • psa w aucie również można zawiać i wywołać u niego zapa­lenie uszu! Nie przesadzaj z wie­trzeniem kabiny podczas jazdy.
  • w czasie dłuższej podróży nie zapominaj o przerwach. Co 2-3 godziny zorganizuj postój na rozprostowanie kości i napojenie psiaka.

Jak podróżować z psem w pociągu?

Nie wyobrażasz sobie świąt i wakacji bez ukochanego zwie­rzaka? Jeśli jedziesz autem, przewiezienie pupila nie będzie problem, ale sprawy komplikują się, gdy wybierasz się w podróż koleją. Jak przygotować się na takie wyzwanie? W środkach transportu trzeba przestrzegać określonych przepisów i zaleceń. W pociągach dalekobieżnych dla psa potrzebny jest bilet – cena jest zryczałtowana, niezależnie od wielkości pupila – to 16 zł, zaś w pociągach regionalnych taka opłata nie jest wymagana. Powi­nieneś też mieć przy sobie aktu­alne zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie (może to być książeczka zdrowia).

pies  wpociągu
Podróżowanie pociągiem z psem może przynieść nie tylko niepokój samemu zwierzakowi, ale także jego właścicielowi. Aby zminimalizować stres, warto zacząć przygotowania do podróży odpowiednio wcześnie, aby zapewnić wszelkie niezbędne środki i warunki.

Mniejsze zwierzę lepiej przewo­zić w transporterze (kontenerek, kosz albo klatka), a większe – na smyczy i w kagańcu. Trans­porter rozważ też dla większego psa, zwłaszcza gdy czeka was długa droga. Będzie to dla niego dobre schronienie, które zni­weluje stres w podróży. Sporo zależy od współpasażerów – gdy nie przeszkadza im psiak w prze­dziale, może leżeć na podło­dze. Gdyby jednak mieli jakieś zastrzeżenia, weź pod uwagę, że konduktor może wskazać Wam inne miejsce w pociągu.

Do pod­ręcznego ekwipunku zabierz miskę lub inny przenośny pojem­nik na wodę, smaczki (im mniej pachnące, tym lepiej) i zabawkę, która nie będzie uciążliwa dla innych podróżnych. Możesz też zabrać matę do położenia na pod­łodze. Niezbędny jest kaganiec, ponieważ w środkach transportu jest obowiązkowy. Zadbaj, żeby był wygodny dla psa i by mógł w nim bezproblemowo ziajać. Niewskazane są tzw. kagańce weterynaryjne, ścisło opasujące kufę, bo uniemożliwiają psu otwieranie pyska i właściwą termowentylację. Koniecznie zadbaj przed drogą o załatwie­nie potrzeb fizjologicznych pupila. Wyjątkowo długą podróż pociągiem dobrze jest podzielić na odcinki, tak aby nie wyda­rzyły się przykre niespodzianki. Zabezpiecz też odpowiednie środki na chorobę lokomocyjną, jeśli Twój psiak na nią cierpi.

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny