Co to są glinki? Do czego i jak ich używać?

Sproszkowane minerały ilaste odmłodzą skórę i nadadzą jej blasku oraz jedwabistej miękkości. Gdyby tylko Kleopatra to wiedziała! Z pewnością zamieniłaby mleko na te znacznie przyziemniejsze specyfiki.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Letnie upały, urlopy nad morzem nie obeszły się zbyt dobrze z naszą skórą i włosami. Aby poprawić ich kondycję i przygotować na trudy zimy, warto sięgnąć po bogactwo minerałów i składników odżywczych ukryte w glinkach. To jedne z najstarszych środków kosmetycznych stosowanych przez ludzi. Wspaniale nawilżają ją i koją podrażnienia, a także usuwają zanieczyszczenia ze skóry i regulują wydzielanie serum.

Z biegiem czasu możesz oczekiwać, że zostaniesz nagrodzony skórą, która będzie gładka i rozświetlona. Mimo to, przy tak wielu różnych produktach do pielęgnacji skóry z glinką na rynku, może być trudno określić, który jest odpowiedni dla Ciebie i Twojej skóry.

Glinka Biała (kaolinowa)

Zwana również kaolinową. Najdelikatniejsza z glinek, zawiera znaczną ilość glinu1, polecana do skóry wrażliwej, bardzo suchej i dojrzałej. Działa ściągająco, łagodząco, pochłania nadmiar sebum, oczyszcza i wyrównuje koloryt. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych. Jest częstym składnikiem ekologicznych dezodorantów, gdyż wchłania pot i neutralizuje jego zapach.

Glinka Zielona

Działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się ran i złuszcza naskórek. Sprawdza się przy skórze tłustej, mieszanej oraz trądzikowej. Ma działanie ściągające, matujące, oczyszczające oraz antybakteryjne2. Zamyka rozszerzone pory i zapobiega tworzeniu się zaskórników. Wchłania toksyny z powierzchni skóry, jednocześnie ją odżywiając. Zawiera szereg mikroelementów i pierwiastków śladowych, takich jak: selen, molibden, cynk krzem, mangan, miedź oraz tlenki żelaza.

Glinka Czerwona

Doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery normalnej, wrażliwej, naczynkowej, skłonnej do zaczerwień. Wspomaga leczenie trądziku różowatego. Zawiera dużo żelaza oraz krzem, kobalt, selen i miedź. Odtłuszcza i delikatnie złuszcza naskórek. Poprawia koloryt cery, zamyka rozszerzone pory i ma działanie oczyszczające3.

Glinka Żółta

Wykazuje podobne właściwości jak glinka zielona, ale jest od niej delikatniejsza. Zawiera również dużą ilość żelaza, a poza tym jest też bogata w potas i krzem. Matuje cerę, odtłuszcza, remineralizuje ją i działa antyseptycznie4. Doskonale oczyszcza skórę, więc sprawdzi się przy pielęgnacji cery tłustej i mieszanej.

Glinka Ghassoul (Rhassoul)

Zawiera dużo krzemionki i tlenku magnezu, co pomaga w walce z trądzikiem. Głęboko oczyszcza, reguluje wydzielanie sebum, matuje, pobudza krążenie i poprawia elastyczność skóry. Pochłania toksyny, odtruwa i eliminuje bakterie. Mocno wysusza skórę, dlatego polecana jest głównie do cery tłustej, trądzikowej, łojotokowej. Wzmacnia włosy i przeciwdziała ich wypadaniu.

Glinka Błękitna (krymska)

Nazywana też glinką krymską – odżywia, dotlenia i ujędrnia skórę, ma także działanie przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV5. Wspomaga gojenie się zmian skórnych, owrzodzeń oraz egzem6. Doskonale pielęgnuje zarówno cerę suchą, jak też dojrzałą ze skłonnością do przetłuszczania się. Ponadto redukuje cellulit.

Glinka Czarna

To produkt wybuchów wulkanów. Jest wydobywana z Morza Martwego. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie oraz oczyszczająco7. Zwęża pory, reguluje pracę gruczołów łojowych, nawilża i odżywia skórę, łagodzi podrażnienia i zmniejsza stany zapalne. Ściąga naskórek, dając efekt liftingujący. Nie należy jej stosować do cery bardzo suchej i wrażliwej, gdyż może je zbyt wysuszyć. 

Dla podrażnionej i zmęczonej skóry

Łyżkę glinki białej dokładnie wymieszaj z łyżką hydrolatu rumiankowego, łyżką soku z aloesu i łyżeczką oleju z nasion winogron. Wyciśnij kapsułkę witaminy E i kilka kropli pantenolu (do kupienia w aptece). Nałóż ją na twarz na 20-30 min, a potem dokładnie zmyj przegotowaną wodą. Maseczka ukoi stany zapalne i przywróci skórze blask.

  Glinka z algami morskimi

Dotleniający duet z algami morskimi

Połączenie zielonej glinki i bogatej w cynk spiruliny pomaga w walce z niedoskonałościami cery. Glinka oczyszcza pory, a mikroalga korzystnie oddziałuje na głębsze warstwy skóry. Wymieszaj 2 łyżki zielonej glinki z 2 łyżkami wody różanej, dodaj łyżeczkę spiruliny oraz 3 krople olejku lawendowego lub jaśminowego. Jeśli maska jest zbyt gęsta, rozcieńcz ją przegotowaną i przestudzoną wodą. Nałóż na twarz i pozostaw na 10-15 min. Dokładnie spłucz, a następnie nałóż serum nawilżające. 

  Kobieta w kapieli

Odżywczy płyn do kąpieli

Do ciepłej wody dodaj ok. 3-4 szklanki przygotowanej wcześniej wody ryżowej (czyli tej, która zostaje po ugotowaniu ryżu bez dodatku soli) i ½ szklanki czarnej glinki. Wszystko dokładnie wymieszaj, a następnie zanurz się w wannie. Możesz też dodać do wody olejek o ulubionym zapachu. Czarna glinka dodana do kąpieli odżywi, wygładzi i zregeneruje skórę, natomiast skrobia i proteiny z ryżu zredukują zaczerwienienia oraz sprawiają, że ciało będzie miękkie i nawilżone.

Napar  

Ziołowe ukojenie

Zaparz i ostudź herbatkę z rumianku, dodaj łyżeczkę miodu i zieloną glinkę. Wszystko zmieszaj, aby uzyskać konsystencję gęstej papki. Nałóż na twarz, szyję i dekolt na ok. 10 min. Miód i rumianek złagodzą podrażnienia i spowolnią procesy starzenia się skóry. Spłucz ciepłą wodą i zastosuj ulubiony krem nawilżający.

  Płatki owsiane

Ujędrniający okład

Łyżkę glinki białej zmieszaj z łyżeczką oleju arganowego, dodaj łyżeczkę zmielonych płatków owsianych i tyle wody, aby powstała gęsta papka. Nałóż ją na skórę twarzy, omijając okolice oczu, pozostaw na ok. 20 min, po czym obficie spłucz czystą wodą. 

  Aloes

Maseczka do cery trądzikowej

Zblenduj miąższ liścia aloesu z łyżką glinki zielonej i dodaj do tej masy 5-10 kropel oleju jojoba. Nałóż na twarz i pozostaw na 10 min. Glinka zmniejsza zmiany skórne i poprawia ogólną kondycję cery. Olejek jojoba skutecznie pomaga uszkodzonej skórze oraz łagodzi objawy trądziku pospolitego8

Czerwona glinka

Dla cery wrażliwej

Wymieszaj po łyżeczce: glinki czerwonej, 1% kwasu hialuronowego, D-panthenolu i naparu z nagietka. Dodaj 3 łyżeczki glinki białej. Uzupełnij ulubionym hydrolatem do uzyskania konsystencji papki. Nałóż na twarz i pozostaw na ok. 10 min, pamiętaj o tym, aby nie dopuścić do wyschnięcia maski. Następnie zmyj letnią wodą.

Pomoc dla cery tłustej i mieszanej

2 płaskie łyżeczki glinki Ghassoul zmieszaj z łyżeczką 1% kwasu hialuronowego. Dodaj tyle wody lub ulubionego hydrolatu, by uzyskać konsystencję papki. Nałóż na twarz i pozostaw na ok. 10 min, następnie zmyj.

Olejek z drzewa herbacianego

Regeneracja i odświeżenie

Potrzebujesz: miarkę glinki zielonej, pół miarki 5% żelu aloesowego i 7 kropli olejku z drzewa herbacianego, pół zmiksowanego awokado oraz przegotowaną, ostudzoną wodę. Wszystkie składniki dokładnie połącz ze sobą i nałóż na twarz na 10-15 min. Zmyj ciepłą wodą i wklep w skórę krem nawilżający. Niewątpliwą zaletą tej maseczki jest to, że dzięki olejkowi z drzewa herbacianego ma działanie antyseptyczne, przy czym nie wysusza tak skóry, jak drogeryjne preparaty walczące z niedoskonałościami cery.

Peeling do ciala

Naturalny peeling do ciała

Wymieszaj czarną glinkę z solą lub cukrem i olejem kokosowym. Możesz także użyć fusów z kawy. Uzyskaną masę przez kilka minut delikatnie wmasuj w całe ciało, a następie spłucz. Stosuj raz w tygodniu. Taką mieszanką złuszczysz martwy naskórek, wygładzisz ciało oraz przywrócisz mu zdrowy wygląd i blask.

Nawilżająca maska

Rozgnieć pół awokado, dodaj łyżkę błękitnej glinki, łyżkę wody i ½ łyżeczki octu jabłkowego. Po wymieszaniu wmasuj w dłonie i pozostaw na skórze ok. 10-15 min. Możesz założyć foliowe rękawiczki. Awokado dzięki zawartości witamin E, C i K oraz tłuszczów doskonale nawilża i koi podrażnioną skórę.

Warto o tym pamiętać!

  • Podczas przygotowania kosmetyków nie używaj metalowych naczyń i łyżek.
  • Płynne składniki dodawaj stopniowo, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji gęstej śmietany.
  • Nie dopuść do całkowitego zaschnięcia maseczki na skórze, aby uniknąć podrażnień. W tym celu spryskuj twarz wodą, hydrolatem lub przestudzonym naparem z rumianku.

 

Bibliografia
  • J.B. Weems, Chemistry of clays, Iowa Geological Survey Annual Report
  • Int Geol Rev. 2010; 52(7/8): 745–770
  • Appl Clay Sci. 2002; 21:155–63
  • Nova Science Publishers, Nowy York, 2014
  • J Biomed Phys Eng, 2014;4(1): 9–12
  • Carbohydr Polym, 2014;(15)102:970-7
  • International Journal of the Physical Sciences, 2011, 6: 7557- 7566
  • Forsch Komplementmed, 2012;19(2):75-9
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny