Od makijażu do wczesnej menopauzy

Często się malujesz? Uważaj na chemikalia zawarte w kosmetykach do makijażu! Mogą powodować zaburzenia endokrynologiczne i prowadzić do przedwczesnej menopauzy.

Artykuł na: 2-3 minuty

Związki chemiczne znajdujące się w produktach do higieny osobistej oraz w artykułach gospodarstwa domowego mogą przyspieszyć menopauzę aż o cztery lata. Wpływają na płodność, choroby serca, rozwój osteoporozy, zespołu metabolicznego czy niektórych nowotworów, a także odpowiadać za wczesne pokwitanie u dziewcząt.

Większość substancji chemicznych wywołujących zaburzenia endokrynologiczne znajduje się w tworzywach sztucznych, artykułach gospodarstwa domowego i produktach higieny osobistej, takich jak: płyny, perfumy, kosmetyki kolorowe do makijażu, lakiery do paznokci, mydła i lakiery do włosów.

Naukowcy z Washington University School of Medicine ocenili, że kobiety z wysokim poziomem substancji chemicznych w swoich organizmach mogą zacząć przechodzić menopauzę o 2-4 lata wcześniej niż kobiety, u których poziom tych związków jest niski.

Swojego odkrycia badacze dokonali na podstawie analizy danych 31 757 osób, w tym 1442 kobiet po menopauzie, u których zbadano poziomy substancji chemicznych w organizmie. Średnia wieku uczestniczek badania wynosiła 61 lat, ponadto żadna z nich nie była ani po operacji usunięcia jajników, ani w trakcie hormonalnej terapii zastępczej.

Istnieje aż 111 substancji chemicznych, które mogą wywoływać zaburzenia endokrynoliogiczne i kolidować z początkiem menopauzy. Wśród nich zidentyfikowano 15 toksycznych chemikaliów, które sklasyfikowano jako szczególnie szkodliwe substancje. Zaliczono do nich 9 polichlorowanych bifenyli (PCB), 3 pestycydy, 2 ftalany oraz furan.

4K movie / Make-up from foton inc. on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny