Pierwsza pomoc dla włosów
Problem: włosy się elektryzują
To znak, że są przesuszone. Doraźnie wygładzisz je dłonią zwilżoną wodą.
Sięgnij po pielęgnacyjne kosmetyki antystatyczne oraz preparaty na bazie jedwabiu, które chronią włosy przed wysuszeniem.
Jeśli suszysz głowę suszarką, używaj do tego urządzenia z funkcją jonizacji powietrza.
Czesz się pozłacanym grzebieniem. Neutralizuje on ładunki elektryczne na włosach.
Podobne działanie mają również szczotki z naturalnego włosia (a przy okazji wygładzają też łuskę włosa).
Jeśli to nie pomoże, zacznij stosować lakier. Ma on działanie antystatyczne. Spryskaj nim włosy z odległości ok. 30 cm i rozprowadź delikatnie rękoma.
Problem: łupież
Na skórze ogrzewanej czapką panują warunki sprzyjające rozmnażaniu się grzyba Pityrosporum ovale, odpowiedzialnego za tę przykrą dolegliwość. Często łupież występuje jednocześnie z łojotokiem.
Do mycia głowy używaj szamponu przeciwłupieżowego, np. ze związkami cynku czy dziegciem, które hamują mnożenie się drożdżaków oraz regulują pracę gruczołów łojowych.
Ogranicz stosowanie farb oraz pianek, żeli i lakierów – bo mogą podrażniać skórę głowy i nasilać problemy z łupieżem.
Do pielęgnacji skóry głowy wybieraj kosmetyki nawilżające, o lekkiej konsystencji, nieblokujące porów i ujść mieszków włosowych.
Problem: włosy matowe
Najczęściej przyczyną tego stanu jest przesuszenie włosów lub nadmierne używanie lakieru, którego zimą stosuje się więcej, by pod czapką zachować choć szczątki ułożonego fryzu.
Nie martw się, nie musisz z niego rezygnować. Wystarczy, że zastąpisz go preparatem do włosów cienkich i delikatnych, który jest lżejszy i zawiera więcej substancji pielęgnujących.
Problem: włosy oklapnięte
To oczywiście wina czapki, która przygniata czuprynę do głowy, szczególnie wtedy, gdy jest niedokładnie wysuszona.
Dlatego nie wychodź z domu, dopóki włosy całkiem nie wyschną. Zaś do stylizacji używaj kosmetyków dodających objętości, które podnoszą włosy u nasady.
W czasie suszenia pochylaj głowę do przodu – wtedy pasma nie będą przylegały do skóry głowy.
Do mycia stosuj szampony z zimowych serii, zawierające substancje nawilżające, które zapobiegają wysuszeniu włosów. Używaj lekkich odżywek nawilżających i bardzo dokładnie je spłukuj.
Wybieraj te zawierające alkohol cetylowy, pochodzący z kokosa, który jest doskonałym składnikiem nawilżającym. Ostatnie płukanie zrób chłodną wodą, to zamknie łuski włosów i wygładzi ich powierzchnię.
Bez suszarki
Zimą staraj się unikać używania suszarki, prostownicy do włosów i lokówki. Jeśli koniecznie musisz suszyć włosy suszarką, zrób to chłodnym strumieniem powietrza (pamiętaj, będzie to trwało dłużej).
Wysoka temperatura niszczy włosy i sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia pod wpływem zimna i wiatru. Jeżeli nie myjesz włosów rano, tuż przed wyjściem, najlepiej wysusz je w ok. w 80% i zostaw, by doschły same.
Zanim wyjdziesz z domu, upewnij się, że masz całkowicie suchą głowę. Niska temperatura może doprowadzić do zmrożenia nawet lekko wilgotnych włosów, prowadząc do ich zniszczenia i rozdwojenia końcówek.
Hojnie stosuj odżywki
Sięgnij po oleje, silikony i maski. Gdy masz mocno przesuszone włosy lub zniszczone końcówki, nanoś na nie jedwab w płynie. A gdy będziesz miała więcej czasu, zastosuj maskę nawilżającą (zawierającą np. D-panthenol lub aloes).
Aplikuj ją po umyciu głowy na końce, które zwykle są najbardziej przesuszone i zniszczone. Załóż czepek kąpielowy i owiń go ciepłym ręcznikiem.
Trzymaj taki kompres przez kwadrans. Dzięki temu łuski włosa uniosą się, pozwalając wniknąć składnikom. Gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera, nałóż na czuprynę silikon do włosów. W ten sposób ochronisz ją przed mrozem i uszkodzeniami mechanicznymi.
Nakarm fryzurę
Do prawidłowej budowy włosa niezbędne są aminokwasy siarkowe. Dzięki nim włosy są zdrowe i gęste. Dostarczysz ich, jedząc wołowinę, fasolę, ryby, jajka oraz czarną rzepę, rzodkiewkę i brokuły.
Innym ważnym minerałem jest też krzem, który wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. By uzupełnić jego niedobór, jedz płatki owsiane, otręby, czosnek i cebulę.
Koniecznie zadbaj, by w Twojej diecie nie zabrakło żelaza - od niego zależy tempo wzrostu włosa. Szukaj go w mięsie i zielonych liściastych warzywach.
Z kolei witaminy z grupy B regulują wydzielanie sebum skóry głowy, poprawiają strukturę i połysk włosa, opóźniają też pojawianie się siwizny. Znajdziesz je w drożdżach, kaszy gryczanej, orzechach laskowych, migdałach, selerze, pietruszce, szpinaku, jabłkach, jarmużu, kalafiorze czy fasoli.
Nie zapominaj też o witaminach C i E. Zimą dieta jest bardzo uboga w witaminy i minerały. Dlatego wzbogać zimowe menu w kiełki - są one skarbnicą wielu cennych substancji odżywczych, kiszonki oraz suplementy.
Zadbaj o nawilżenie
Suche, gorące powietrze niszczy włosy. Z tego powodu ważna jest właściwa wilgo
tność pomieszczeń, w których przebywasz. Wietrz je często, na kaloryferach zawieś pojemniki z wodą lub zaopatrz się w nawilżacz powietrza.
Chłód też nie sprzyja włosom. Sprawia bowiem, że gruczoły łojowe pracują wolniej (z każdym stopniem obniżającej się temperatury, o 10% spada wydzielanie sebum, aż do całkowitego zaniku produkcji w temperaturze –8°C), przez co włosy pozbawione są naturalnej ochronnej warstewki tłuszczu, to zaś czyni je bardziej podatnymi na uszkodzenia.
W dodatku niska temperatura sprawia, że naczynka krwionośne kurczą się, w efekcie
do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych. Taka sytuacja sprzyja wypadaniu włosów.
Pomóż włosom po przejściach
Gdy masz trwałą lub farbowane włosy, od czasu do czasu nałóż na nie odżywczą ampułkę. Pamiętaj: by jej zawartość dobrze się wchłonęła, trzeba ją lekko podgrzać. Zabiegi takie dostępne są też w salonach fryzjerskich. Z czapką czy bez?
Oto jest pytanie. Z nią źle, a bez niej jeszcze gorzej. Zimowe nakrycie głowy często odpowiada za naelektryzowanie włosów, sprawia, że fryzura pozostawia wiele do życzenia, poza tym często podrażnia skórę głowy.
Co zrobić, by zminimalizować negatywne skutki noszenia czapki? Kupuj oddychające, niezbyt obcisłe i wykonane z delikatnych materiałów. Po każdym praniu płucz czapkę w płynie o działaniu antystatycznym, to powinno zapobiec elektryzowaniu się włosów.
Hair with Curls Dynamics from Dave Fothergill vfx on Vimeo.