Leki z kuchennej szafki na problemy z paznokciami
Leczenie infekcji lub suchości paznokci
Olejek z drzewa herbacianego i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym z pierwszego tłoczenia mają działanie antybakteryjne/przeciwgrzybicze i wspomagają leczenie infekcji paznokci. Należy łączyć olejek z drzewa herbacianego z wymienionymi poniżej olejkami, które również nawilżają i wzmacniają paznokcie.
Moczenie opuszek palców w ciepłej oliwie z oliwek, ciepłym oleju kokosowym lub lnianym i masowanie paznokci przez ok. 15 min przed położeniem się spać jest dobrym pomysłem. Zamiast opłukiwania ciepłą wodą można założyć do łóżka bawełniane rękawiczki, by olej dalej wsiąkał w nie przez całą noc.
Dodanie niepasteryzowanego octu jabłkowego do równej ilości ciepłej wody to przepis na zdrową, zawierającą niezbędne mikroelementy kąpiel dla paznokci. Może ona również pomóc w leczeniu i profilaktyce infekcji grzybiczych.
Oczyszczanie lub usuwanie lakieru
Soda oczyszczona to doskonały środek do czyszczenia paznokci - mokrą szczoteczką do zębów należy pocierać ich powierzchnię oraz okolicę pod nimi.
Sok z cytryny oraz biały ocet działają razem jak zmywacz do paznokci. Należy połączyć po łyżce jednego i drugiego i w takiej mieszance namaczać paznokcie przez 10-15 min, a następnie zanurzyć w niej bawełniany wacik i delikatnie usunąć nim lakier.
Maluj paznokcie z głową
Naturalne, nietoksyczne lakiery do paznokci. Na rynku dostępnych jest zaskakująco wiele tego rodzaju produktów. Najlepsze są te z najmniejszą ilością chemikaliów. Chociaż nie utrzymują się one tak długo, jak lakiery żelowe, na co dzień lepiej malować paznokcie naturalnymi produktami, a te agresywniejsze stosować tylko przy specjalnych okazjach.
Lakiery żelowe niewymagające utwardzania promieniowaniem UV. Na rynku dostępnych jest kilka tego rodzaju produktów (wciąż jednak należy czytać etykiety w poszukiwaniu możliwych toksycznych składników). Według testów utrzymują się one przez 4-5 dni.
Czytanie etykiet. Nawet gdy informują one, że produkt jest "w pełni naturalny", może to oznaczać coś innego, niż ma na myśli konsument - w końcu cyjanek to również "w pełni naturalny" związek węglowy. Należy uważać na takie składniki jak TPHP, toluen, formaldehyd i ftalan dibutylu (DBP).
Przepis na naturalnie zdrowe paznokcie
Jak sprawić, by paznokcie wyglądały naturalnie i były zdrowe? Kolagen kostny i występująca w paznokciach keratyna to białka strukturalne, a zdrowe paznokcie to bezpośredni wyznacznik ogólnej kondycji układu kostnego. Podobnie jak w wielu innych kwestiach najlepszą metodą na uzyskanie zdrowych paznokci (i kości) jest odpowiednia dieta zapewniająca wysoki poziom nawodnienia.
Dieta zdrowych paznokci
Białko, pozyskiwane np. z organicznego chudego mięsa.
Pokarmy o wysokiej zawartości witaminy B12, kwasów tłuszczowych omega-3 i cynku, np. łosoś, sardela, śledź, makrela i ostrygi.
Orzechy, jajka i fasola zawierają dużo biotyny i witaminy E, a jajka również witaminę D, która ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kości i paznokci.
Siemię lniane zawiera większość mikroelementów niezbędnych do utrzymania zdrowia paznokci oraz kwasy tłuszczowe omega-3.
Owies to wspaniałe źródło takich mikroelementów jak miedź, cynk, mangan, siarka i kompleks witamin z grupy B.
Ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, botwina, liście mniszka lekarskiego, fasolka szparagowa i brokuły, są zasobne w wapń i magnez - podstawowe pierwiastki warunkujące dobrą kondycję paznokci i kości.
Ziarna, banany, awokado i czekolada to doskonałe źródła magnezu. Zielona herbata zawiera pełno antyoksydantów wzmacniających paznokcie.
Duże ilości wody mineralnej oraz unikanie odwadniających napojów, takich jak kawa i alkohol.