Kremy nawilżające do każdej cery

Nawet tłusta cera potrzebuje odpowiedniego nawilżenia - to najważniejszy element codziennej pielęgnacji twarzy.

25 maj 2018
Artykuł na: 17-22 minuty
Zdrowe zakupy

Wybór najlepszego kremu do codziennej pielęgnacji twarzy wbrew pozorom nie jest łatwy. Wystarczy krótka wizyta w drogerii, by uświadomić sobie, jak wiele kosmetyków oferują producenci i jak bardzo różnią się one składem.

No właśnie: substancje aktywne zamknięte w pudełeczkach i buteleczkach na sklepowych półkach mogą zarówno przynosić ukojenie zmęczonej skórze, jak i potęgować jej problemy. Oczywiście należy unikać tych, które zawierają chemiczne dodatki o udowodnionym szkodliwym wpływie (jak parabeny, formalina, ftalany, SLS i SLES). Czego jednak szukać w kremach, by skóra była odpowiednio nawilżona, odzyskała jędrność i równomierny koloryt? Przyjrzyjmy się najlepszym składnikom.

Trochę fizjologii

Procesy, które odpowiadają za wiązanie wody, zachodzą w naskórku, czyli najbardziej zewnętrznej warstwie skóry. To tutaj, równolegle do rogowacenia, wytwarzane są lipidowa koperta rogowa (element bariery naskórkowej), naturalny czynnik nawilżający (NMF) oraz płaszcz hydrolipidowy. NMF składa się z wielu związków, w tym aminokwasów, mocznika, kreatyniny, glukozaminy, amoniaku oraz jonów sodowych, potasowych, magnezowych i wapniowych, które mają silne właściwości hydrofilne (wiązania wody), dzięki czemu zapewniają prawidłowe nawilżenie naskórka1.

Istotnym elementem mechanizmu chroniącego skórę przed nadmierną utratą wody jest też zewnątrzkomórkowy płaszcz hydrolipidowy, czyli mieszanina ceramidów (40-50%), cholesterolu (25%), wolnych kwasów tłuszczowych, trój- i diglicerydów, wosków oraz skwalenu2. To ona nazywana jest cementem międzykomórkowym.

Lipidy znajdują się również w sebum produkowanym przez gruczoły łojowe (głównie wolne kwasy tłuszczowe, woski, cholesterol oraz skwalen). Pod wpływem zaburzeń hormonalnych, procesów starzenia lub leczenia doustnymi retinoidami i preparatami antyandrogenowymi spada produkcja sebum, co również prowadzi do utraty wilgotności3.

Bibliografia

  1. J Invest Dermatol 2004; 122: 755-763
  2. Acta Derm Venereol Suppl (Stockh) 2000; 208: 7-11
  3. Int J Cosmet Sci 1986; 8: 115-123

Krem kremowi nierówny

Przede wszystkim nie daj sobie wmówić, że istnieją kremy uniwersalne, które można stosować rano i wieczorem. Te na noc powinny charakteryzować się większą, skoncentrowaną ilością składników odżywczych, regenerujących i pobudzających odnowę naskórka. To podczas snu rośnie przepuszczalność skóry, jej naczynia krwionośne rozszerzają się, poprawiają się dotlenienie i absorpcja składników aktywnych zawartych w kremach. Dlatego warto wtedy zafundować sobie dużą dawkę antyoksydantów, jak witaminy C, E i A.

Z kolei na dzień stosuj kremy nawilżające nie tylko z przeciwutleniaczami zwalczającymi wolne rodniki pochodzące ze spalin czy dymu papierosowego, ale i filtrami przeciwsłonecznymi. Ma to znaczenie nie tylko latem - przez cały rok skóra poddawana jest działaniu promieni UV, nawet gdy słońce kryje się za chmurami, dlatego potrzebuje odpowiedniej ochrony. Jeśli o nią nie zadbasz, z czasem dorobisz się zgrubiałego naskórka, zwiotczałej skóry i licznych przebarwień.

Dlatego na dzień stosuj kremy z filtrem co najmniej SPF 20. Pamiętaj przy tym, że choć krem do twarzy to podstawa pielęgnacji, w połączeniu z innymi kosmetykami będzie jeszcze skuteczniejszy. Jeśli skóra jest przesuszona, ściągnięta i szorstka, po umyciu i przetarciu jej tonikiem nałóż najpierw maseczkę nawilżającą i dopiero gdy się wchłonie, użyj kremu. Wieczorem możesz wypróbować maskę nakładaną na kilkanaście minut lub serum z jeszcze większą ilością cennych substancji.

Składniki kremu do cery tłustej

Łatwo powiedzieć, by wybierać kremy z jak największą zawartością składników aktywnych działających nawilżająco. Problem w tym, że ich lista jest długa, a każdy producent zapewnia, że w swoim produkcie zawarł te najcenniejsze. Spokojnie! Istnieje kilka substancji, których skuteczność w nawilżaniu została udowodniona w badaniach naukowych. W absolutnej czołówce znajdują się aloes, witamina E i naturalne oleje, które dodatkowo odżywiają skórę. Oto krótki przegląd, dzięki któremu przy następnej wizycie w drogerii bez większego wahania sięgniesz po odpowiedni krem.

Kremy z kwasem hialuronowym

To składnik, który sprawdza się w pielęgnacji i nawilżaniu każdego rodzaju cery. Lista jego zalet jest naprawdę imponująca: regeneruje nawet głębokie warstwy skóry, łagodzi podrażnienia, jest silnym przeciwutleniaczem, poprawia jędrność, zapobiega łuszczeniu, zwiększa elastyczność oraz odwraca negatywne konsekwencje działania promieni UV. Dodatkowo tworzy na twarzy ochronny film. Również badania naukowe potwierdzają, że kwas hialuronowy posiada wyjątkową zdolność do wiązania wody, a aplikowany na skórę poprawia poziom jej nawilżenia i jędrność1.

Kremy z dziurawcem

W przypadku długotrwałego przesuszenia często dochodzi do podrażnień i pęknięć na skórze. Wówczas oprócz nawilżenia ważna jest regeneracja. W tym przypadku doskonale sprawdzą się roślinne składniki - a zwłaszcza olejek eteryczny z dziurawca, jeden z podstawowych składników naturalnych kremów i emulsji regenerujących.

Do pielęgnacji suchej i pękającej skóry można wykorzystać również samodzielnie przygotowaną mieszaninę. Wystarczy zalać świeże kwiaty dziurawca olejem roślinnym, np. słonecznikowym, by po 10 dniach otrzymać naturalny preparat do stosowania zewnętrznego2. Pamiętaj jednak, że dziurawiec zawiera substancje fotodynamiczne, dlatego przy jego stosowaniu unikaj ekspozycji na słońce, która może spowodować wysypkę lub inne reakcje alergiczne.

Fot. Archiwum

Kremy z aloesem

Odnowę naskórka pobudza również miejscowe stosowanie kremu z aloesem, który wygładza i ujędrnia skórę, utrzymuje jej wilgotność, a przy okazji działa przeciwzapalnie i łagodząco.

Podczas badań zauważono, że miąższ aloesowy przenika przez skórę nawet 4 razy szybciej niż woda, dostarczając składniki odżywcze do jej najgłębszych warstw, wpływając na mikrokrążenie krwi, wywołując efekt ściągający oraz ujędrniając naskórek. Dzięki temu gwarantuje nie tylko głębokie nawilżenie, ale również wygładzenie i odmłodzenie skóry oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi3.

Swoje właściwości roślina zawdzięcza przede wszystkim dużej zawartości polisacharydów - związków występujących naturalnie w skórze, które wspomagają podstawowe funkcje bariery ochronnej naskórka, inicjując procesy naprawcze w razie jego uszkodzeń4. Polisacharydy aktywują również tzw. czynnik wzrostu komórek naskórka, dzięki któremu możliwe jest formowanie włókien kolagenowych. Z kolei dzięki obecności enzymów proteolitycznych oraz kwasu salicylowego aloes wnika w głębokie warstwy skóry, by nie tylko je odżywić, ale i usunąć martwe komórki.

Kremy z olejami roślinnymi

Tłoczone na zimno i nierafinowane roślinne oleje ze słonecznika, pestek winogron, lnu oraz kiełków pszenicy zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają nadmierną utratę wody przez naskórek, poprawiają stopień nawilżenia, aktywizują procesy regeneracyjne bariery lipidowej, stabilizują metabolizm skóry, a także pobudzają syntezę lipidów oraz białek niezbędnych do wytworzenia NMF5. Są one również prekursorami wytwarzanych w naskórku ceramidów, niezbędnymi do ich powstawania i rekonstrukcji.

Nienasycone kwasy tłuszczowe regenerują skórę, poprawiają jej kondycję i chronią przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych, w tym promieniowania ultrafioletowego6. Sięgaj po nie zwłaszcza wtedy, gdy jesteś przepracowana, zestresowana lub w trakcie diety odchudzającej, wybierając ten, który pasuje do Twojego rodzaju skóry i jej aktualnych potrzeb. Przykładowo olej z pestek malin to naturalny filtr przeciwsłoneczny o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym i nawilżającym. Olejek makadamia intensywnie ujędrnia i poprawia mikrokrążenie, natomiast ten pozyskiwany z nasion wiesiołka dwuletniego pomaga radzić sobie ze świądem i suchością nawet przy atopowym zapaleniu skóry7. Stosowany zewnętrznie natłuszcza skórę, łagodzi swędzenie i wyrównuje utratę wody.

Kremy z gliceryną

Bibliografia

  1. Journal of Cosmetic Dermatology 2014; 13: 277-287
  2. Postępy Fitoterapii 2005; 1-2: 50-52
  3. Int J of Immunopharm 1995; 17 (3): 183
  4. Postępy Fitoterapii 2002; 3-4: 50-52
  5. Chemik 2014; 68 (2): 103-110
  6. Photochem Photobiol 2004; 80 (2): 231-235
  7. Zeitschrift fur Phytotherapie 2002; 23: 26
  8. J Dtsch Dermatol Ges 2005; 3: 768-774
  9. J Am Acad Dermatol 1992; 26: 387-396
  10. Arch Dermatol Res 1996; 228: 103-107; Chemik 2014; 68 (2): 103-110
  11. Aptekarz Polski 2015; 106 (84): 19-22
  12. Problemy Nauk Biologicznych 2009; 58
  13. Transgen Plant J 2007; 1 (1): 81-98; Postępy Fitoterapii 2009; (3): 168-174

Glicerol należy do organicznych związków chemicznych o silnych właściwościach higroskopijnych, czyli mających zdolność trwałego wiązania i zatrzymywania wody z otoczenia8. Emulsje i kremy zawierające w swoim składzie glicerynę powodują długotrwałe ograniczenie utraty wody przez naskórek oraz wygładzenie jej powierzchni.

Jednocześnie glicerol ma właściwości okluzyjne (tworzy cienką błonę na powierzchni skóry), pobudza procesy złuszczania martwego naskórka (wpływa na przebieg procesów biochemicznych w warstwie rogowej) oraz umożliwia zachowanie struktury macierzy lipidowej9.

Pamiętaj jednak, że najskuteczniejsze są preparaty, które oprócz gliceryny zawierają w swoim składzie mieszaninę lipidów (lecytynę, cholesterol, kwas stearynowy) - takie połączenie powoduje synergistyczne działanie wszystkich substancji i zauważalny wzrost nawilżenia.

Kremy z mocznikiem

To jeden z naturalnych składników warstwy rogowej naskórka, stosowany w kosmetykach jako substancja nawilżająca i złuszczająca od ponad 70 lat. Na przestrzeni tego czasu jego skuteczność nawilżającą potwierdziły liczne badania. Kremy zawierające mocznik zmniejszają utratę wody przez naskórek oraz zwiększają biodostępność lipidów. Zwróć jednak uwagę na stężenie mocznika w danym preparacie, ponieważ od tego zależy jego skuteczność. Dopiero w koncentracji 3-10% składnik ten modyfikuje strukturę białek i osłania miejsce wiązania wody, dzięki czemu zwiększa się jej zawartość w warstwie rogowej naskórka, a zmniejsza utrata10.

Kremy z witaminą A

Często nazywana jest "witaminą młodości", ponieważ działa na organizm stymulująco i opóźnia efekty procesu starzenia. Mówiąc prościej: spłyca zmarszczki, wygładza skórę oraz zmniejsza jej rogowacenie.

Wszystko dzięki temu, że zwiększa proliferację komórek skóry, co przyspiesza jej regenerację11. W przypadku nadmiernej suchości lub łuszczenia się normalizuje zachodzące w skórze procesy i przywraca jej prawidłowy wygląd. W kremach i emulsjach szukaj przede wszystkim retinolu. To organiczny związek zaliczany do karotenoidów, który wraz z innymi retinoidami pełni funkcję witaminy A, a jako jej główna forma jest najbardziej efektywny i najlepiej wchłaniany przez skórę.

Kremy z witaminą E

To silny aktyoksydant, który chroni obecne w naskórku lipidy przed degradacją i ułatwia zachowanie prawidłowych funkcji skóry. Witamina E dobrze przenika przez naskórek, zapewniając odżywienie i poprawę elastyczności skóry, a jako składnik kremów i innych kosmetyków koi, nawilża, wygładza i ujędrnia, a przy tym wspomaga leczenie przebarwień12.

Kremy z algami morskimi

Glony wykorzystywane są w preparatach kosmetycznych likwidujących obrzęki, wypryski i stany zapalne, a także nawilżających suchą skórę oraz poprawiających jej elastyczność i jędrność. Obecne w nich kwaśne polisacharydy charakteryzują się właściwościami antyseptycznymi i intensywnie wiążącymi wodę. Niektóre z nich aktywują również biosyntezę kolagenu i proliferację fibroblastów, dzięki czemu przyspieszają regenerację naskórka oraz gojenie się ran. Długotrwałe nawilżenie i odnowę powodują zwłaszcza algi bogate w aminokwasy, peptydy, cukry, witaminy i sole mineralne: Codium tomantosum, Codium Mulleri, Enteromorpha compressa, Enteromorpha flexuosa i Enteromorpha intestinalis13.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny