Holistyczne i magnetyczne leczenie bólu

Ból nie jest zjawiskiem obiektywnym. Na jego odczuwanie wpływ może mieć szereg czynników. Czy naturalne metody leczenia takie jak podejście holistyczne i magnetoterapia mogą być skuteczne?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Plecy Polek obolałe od długotrwałego siedzenia

Zaledwie 1/4 Polek nie odczuwa dolegliwości kostno-stawowych - wynika z badania "Profilaktyka zdrowia kobiet", które przeprowadzono wiosną 2022 r. Gedeon Richter Polska firma, dbająca o zdrowie kobiet i regularnie badająca ich potrzeby oraz edukująca w zakresie profilaktyki zdrowotnej, sprawdziła tym razem na jakie dolegliwości narządu ruchu skarżą się kobiety.

Praca przy biurku

Pierwsze miejsce na podium bolączek zajęły dolegliwości dotyczące kręgosłupa, cierpi na nie 22% ankietowanych, a im panie starsze - tym jest ich więcej. Powyżej 54 r.ż. problem zgłasza aż 58% kobiet. Niewątpliwie można powiązać to z naszym stylem życia.

Z raportu wynika, że głównym winowajcą jest spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej - ok. 1/3 pań siedzi przez 7-8 godzin dziennie. Z pewnością niepokojące jest też, że na bóle pleców uskarżają się coraz młodsze Polki - aż 14% kobiet w wieku 18-24 lat.

Holistyczne leczenie bólu

Opracowałem uporządkowany, samodzielnie prowadzony proces leczenia przewlekłego bólu o nazwie "kieruj własną opieką" (Direct your Own Care, DOC), składający się z narzędzi uspokajających i przeprogramowujących układ nerwowy. Obejmują one:

 • pracę somatyczną: łączenie myśli z fizycznymi odczuciami (pisanie ekspresyjne),
 • narzędzia relaksacyjne: aktywną medytację, medytację uważności, wizualizację,
 • przebaczanie: nie można jednocześnie iść naprzód i kurczowo trzymać się przeszłości,
 • powstrzymywanie się od rozmów na temat bólu czy opieki medycznej z kimkolwiek poza pracownikami systemu ochrony zdrowia - przekierowywanie uwagi z dala od bólu,
 • identyfikację czynników wyzwalających, które mają wpływ na objawy i radzenie sobie z nimi, powrót do znanych przyjemnych aktywności, takich jak zajęcia artystyczne, hobby, muzyka, taniec, sport itd.,
 • reedukację w zakresie tego, jak się wyluzować - antytezę złości,
 • przywracanie: nagrodę samą w sobie,
 • ponowne połączenie z wesołością jest szczególnie silne.

Wyniki są natychmiastowe, a powtarzalność może wzmocnić przyjemne obwody, zanim staną się nawykowe. Kiedy do tego dochodzi, ciało doświadcza gruntownej zmiany od hormonów stresu do hormonów odprężenia. Kiedy narządy rozkoszują się tą odświeżającą chemiczną kąpielą, fizyczne objawy, w tym ból, ustępują.

Ponieważ ból emocjonalny i fizyczny są przetwarzane w podobnych obszarach mózgu, u osób wyizolowanych społecznie często rozwijają się przewlekłe dolegliwości bólowe. Podstawowym składnikiem projektu DOC jest głęboka więź międzyludzka. Ludzie w naturalny sposób leczą się wzajemnie. Ponowne połączenie z rodziną i przyjaciółmi to potężna siła odsuwająca od bólu.

Kiedy następuje poszerzenie życiowej perspektywy, odzyskuje się najlepszą część samego siebie, co stwarza nieograniczone możliwości.

Aby uzyskać więcej informacji na temat moich strategii DOC, zajrzyj do mojej książki pt. "Back in Control: A Surgeon’s Roadmap Out of Chronic Pain" ("Z powrotem pod kontrolą - plan działania chirurga na zażegnanie przewlekłego bólu", Vertus Press, 2016).

Czy można przespać ból?

Badanie, w którym przez 4 lata obserwowano ponad 2 tys. osób, wykazało, że bezsenność miała związek z 40-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju chronicznego bólu pleców.

W innych analizach odkryto odwrotne połączenie, tzn. że doświadczanie przewlekłych dolegliwości bólowych może również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia bezsenności.

Czy polem magnetycznym można leczyć ból?

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, które bardzo często pociągają za sobą dolegliwości bólowe, to najczęściej na świecie spotykana w praktyce ortopedycznej i fizjoterapeutycznej przypadłość. Szczególnie dolegliwe dla pacjentów są bóle pleców, w tym odcinka krzyżowego.

Bólem przewlekłym określa się stan, w którym trwa on dłużej niż 12 tygodni. Jedną z najczęściej stosowanych metod fizykoterapii w leczeniu bólu jest magnetoterapia. Pole magnetyczne wykazuje lecznicze właściwości, dzięki przenikaniu wgłąb tkanek i mobilizacji ich do regeneracji - redukuje ból, stan zapalny, zmniejsza obrzęki, a także przyspiesza gojenie tkanek.

Badania in vitro udowodniły, że szlaki biochemiczne w organizmie są stymulowane przez impulsy elektromagnetyczne - stymulowana jest aktywność wzrostu osteoblastów, waskulogeneza, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, uwalniane są czynniki wzrostu i poprawia się ukrwienie tkanek1.

Pociąga to za sobą m.in. wzrost przepływu krwi - dla przykładu, w jednym z badań udowodniono, że wzrost ten w odcinku lędźwiowo-miedniczym poprawił stabilność tej okolicy po treningu u pacjentów z przewlekłym, nieswoistym bólem krzyża2.

Przejmowanie kontroli - studium przypadku

Kilka lat temu przyjaciel poprosił mnie o opinię na temat jego pleców. Odczuwał ból i odrętwienie wzdłuż boku jednej z nóg. Rezonans magnetyczny wykazał ostrogę kostną pomiędzy 5. kręgiem lędźwiowym a 1. krzyżowym, wystającą z kręgosłupa i otaczającą korzeń 5. nerwu lędźwiowego.

Odniosłem wrażenie, że mogłaby mu pomóc operacja. Pomyślałem jednak również, że mógłby jej uniknąć dzięki ćwiczeniom, które napinają i rozluźniają kręgosłup. Nie byłem przekonany, czy jego ból był wystarczająco silny, by usprawiedliwić związane z zabiegiem zagrożenia.

Mój przyjaciel wybrał chirurga w swojej ojczyźnie - Hiszpanii. Operacja pomogła mu na kilka miesięcy, po których powrócił ten sam ból. Ok. pół roku później przeszedł kolejny zabieg, który spowodował nasilenie dolegliwości.

Wtedy przyjrzałem się nowemu wynikowi badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i zauważyłem, że wciąż widać ostrogę kostną. Chirurg jej nie usunął - dwukrotnie - ponieważ pracował tylko w centrum kręgosłupa i niewystarczająco daleko w bok, nie w otworze, z którego w rzeczywistości wystawał nerw.

Po roku zajmowania się tym wszystkim mój przyjaciel powiedział mi, że w końcu ma dość i "zwolnił wszystkich". Żadnych więcej lekarzy, leków czy operacji - stwierdził. Zdecydował się na przejęcie kontroli i ruszenie naprzód na własnych warunkach. Jego ból ustąpił w ciągu tygodnia.

Minęło 5 lat, a on pozostaje wolny od dolegliwości i kilka razy w tygodniu grywa w golfa.

Utrzymuj ciało w ruchu

Trening

Zaciśnięte mięśnie i przykurcze stawów są bolesne. Ponieważ kontuzjowany obszar osiąga pełen zakres ruchu, organizm ostrzega Cię sygnałami bólowymi. W celu zwiększenia ochrony tych tkanek ból narasta przy mniejszym zakresie ruchu. Kiedy obniżasz poziom aktywności, osłabionemu organizmowi trudniej wspierać kręgosłup.

Niezbędne są praca w kierunku pełnego zakresu ruchu wszystkich bolesnych stawów, jak również 3-5 godzin w tygodniu aktywnych ćwiczeń oporowych, np. treningu siłowego. Zacznij od niewielkich ciężarów i wielu powtórzeń. Niektórzy ludzie uważają nawet, że powtórzenia mają uspokajający wpływ.

Bibliografia
 • Environmentalist. 2007;27:441–445; Electromagn Biol Med. 2007;26:153–165
 • J Phys Ther Sci. 2006;28:635–640
 • Brown, S and Vaughan, C. Play: How it Shapes the Brain, Opens the Imagination, and Invigorates the Soul (Penguin, 2010)
 • Psychosom Med, 2012; 74(2): 126–35
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny