Holistyczne i magnetyczne leczenie bólu

Ból nie jest zjawiskiem obiektywnym. Na jego odczuwanie wpływ może mieć szereg czynników. Czy naturalne metody leczenia takie jak podejście holistyczne i magnetoterapia mogą być skuteczne?

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Plecy Polek obolałe od długotrwałego siedzenia

Zaledwie 1/4 Polek nie odczuwa dolegliwości kostno-stawowych - wynika z badania "Profilaktyka zdrowia kobiet", które przeprowadzono wiosną 2022 r. Gedeon Richter Polska firma, dbająca o zdrowie kobiet i regularnie badająca ich potrzeby oraz edukująca w zakresie profilaktyki zdrowotnej, sprawdziła tym razem na jakie dolegliwości narządu ruchu skarżą się kobiety.

Praca przy biurku

Pierwsze miejsce na podium bolączek zajęły dolegliwości dotyczące kręgosłupa, cierpi na nie 22% ankietowanych, a im panie starsze - tym jest ich więcej. Powyżej 54 r.ż. problem zgłasza aż 58% kobiet. Niewątpliwie można powiązać to z naszym stylem życia.

Z raportu wynika, że głównym winowajcą jest spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej - ok. 1/3 pań siedzi przez 7-8 godzin dziennie. Z pewnością niepokojące jest też, że na bóle pleców uskarżają się coraz młodsze Polki - aż 14% kobiet w wieku 18-24 lat.

Holistyczne leczenie bólu

Opracowałem uporządkowany, samodzielnie prowadzony proces leczenia przewlekłego bólu o nazwie "kieruj własną opieką" (Direct your Own Care, DOC), składający się z narzędzi uspokajających i przeprogramowujących układ nerwowy. Obejmują one:

 • pracę somatyczną: łączenie myśli z fizycznymi odczuciami (pisanie ekspresyjne),
 • narzędzia relaksacyjne: aktywną medytację, medytację uważności, wizualizację,
 • przebaczanie: nie można jednocześnie iść naprzód i kurczowo trzymać się przeszłości,
 • powstrzymywanie się od rozmów na temat bólu czy opieki medycznej z kimkolwiek poza pracownikami systemu ochrony zdrowia - przekierowywanie uwagi z dala od bólu,
 • identyfikację czynników wyzwalających, które mają wpływ na objawy i radzenie sobie z nimi, powrót do znanych przyjemnych aktywności, takich jak zajęcia artystyczne, hobby, muzyka, taniec, sport itd.,
 • reedukację w zakresie tego, jak się wyluzować - antytezę złości,
 • przywracanie: nagrodę samą w sobie,
 • ponowne połączenie z wesołością jest szczególnie silne.

Wyniki są natychmiastowe, a powtarzalność może wzmocnić przyjemne obwody, zanim staną się nawykowe. Kiedy do tego dochodzi, ciało doświadcza gruntownej zmiany od hormonów stresu do hormonów odprężenia. Kiedy narządy rozkoszują się tą odświeżającą chemiczną kąpielą, fizyczne objawy, w tym ból, ustępują.

Ponieważ ból emocjonalny i fizyczny są przetwarzane w podobnych obszarach mózgu, u osób wyizolowanych społecznie często rozwijają się przewlekłe dolegliwości bólowe. Podstawowym składnikiem projektu DOC jest głęboka więź międzyludzka. Ludzie w naturalny sposób leczą się wzajemnie. Ponowne połączenie z rodziną i przyjaciółmi to potężna siła odsuwająca od bólu.

Kiedy następuje poszerzenie życiowej perspektywy, odzyskuje się najlepszą część samego siebie, co stwarza nieograniczone możliwości.

Aby uzyskać więcej informacji na temat moich strategii DOC, zajrzyj do mojej książki pt. "Back in Control: A Surgeon’s Roadmap Out of Chronic Pain" ("Z powrotem pod kontrolą - plan działania chirurga na zażegnanie przewlekłego bólu", Vertus Press, 2016).

Czy można przespać ból?

Badanie, w którym przez 4 lata obserwowano ponad 2 tys. osób, wykazało, że bezsenność miała związek z 40-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju chronicznego bólu pleców.

W innych analizach odkryto odwrotne połączenie, tzn. że doświadczanie przewlekłych dolegliwości bólowych może również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia bezsenności.

Czy polem magnetycznym można leczyć ból?

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, które bardzo często pociągają za sobą dolegliwości bólowe, to najczęściej na świecie spotykana w praktyce ortopedycznej i fizjoterapeutycznej przypadłość. Szczególnie dolegliwe dla pacjentów są bóle pleców, w tym odcinka krzyżowego.

Bólem przewlekłym określa się stan, w którym trwa on dłużej niż 12 tygodni. Jedną z najczęściej stosowanych metod fizykoterapii w leczeniu bólu jest magnetoterapia. Pole magnetyczne wykazuje lecznicze właściwości, dzięki przenikaniu wgłąb tkanek i mobilizacji ich do regeneracji - redukuje ból, stan zapalny, zmniejsza obrzęki, a także przyspiesza gojenie tkanek.

Badania in vitro udowodniły, że szlaki biochemiczne w organizmie są stymulowane przez impulsy elektromagnetyczne - stymulowana jest aktywność wzrostu osteoblastów, waskulogeneza, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, uwalniane są czynniki wzrostu i poprawia się ukrwienie tkanek1.

Pociąga to za sobą m.in. wzrost przepływu krwi - dla przykładu, w jednym z badań udowodniono, że wzrost ten w odcinku lędźwiowo-miedniczym poprawił stabilność tej okolicy po treningu u pacjentów z przewlekłym, nieswoistym bólem krzyża2.

Przejmowanie kontroli - studium przypadku

Kilka lat temu przyjaciel poprosił mnie o opinię na temat jego pleców. Odczuwał ból i odrętwienie wzdłuż boku jednej z nóg. Rezonans magnetyczny wykazał ostrogę kostną pomiędzy 5. kręgiem lędźwiowym a 1. krzyżowym, wystającą z kręgosłupa i otaczającą korzeń 5. nerwu lędźwiowego.

Odniosłem wrażenie, że mogłaby mu pomóc operacja. Pomyślałem jednak również, że mógłby jej uniknąć dzięki ćwiczeniom, które napinają i rozluźniają kręgosłup. Nie byłem przekonany, czy jego ból był wystarczająco silny, by usprawiedliwić związane z zabiegiem zagrożenia.

Mój przyjaciel wybrał chirurga w swojej ojczyźnie - Hiszpanii. Operacja pomogła mu na kilka miesięcy, po których powrócił ten sam ból. Ok. pół roku później przeszedł kolejny zabieg, który spowodował nasilenie dolegliwości.

Wtedy przyjrzałem się nowemu wynikowi badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i zauważyłem, że wciąż widać ostrogę kostną. Chirurg jej nie usunął - dwukrotnie - ponieważ pracował tylko w centrum kręgosłupa i niewystarczająco daleko w bok, nie w otworze, z którego w rzeczywistości wystawał nerw.

Po roku zajmowania się tym wszystkim mój przyjaciel powiedział mi, że w końcu ma dość i "zwolnił wszystkich". Żadnych więcej lekarzy, leków czy operacji - stwierdził. Zdecydował się na przejęcie kontroli i ruszenie naprzód na własnych warunkach. Jego ból ustąpił w ciągu tygodnia.

Minęło 5 lat, a on pozostaje wolny od dolegliwości i kilka razy w tygodniu grywa w golfa.

Utrzymuj ciało w ruchu

Trening

Zaciśnięte mięśnie i przykurcze stawów są bolesne. Ponieważ kontuzjowany obszar osiąga pełen zakres ruchu, organizm ostrzega Cię sygnałami bólowymi. W celu zwiększenia ochrony tych tkanek ból narasta przy mniejszym zakresie ruchu. Kiedy obniżasz poziom aktywności, osłabionemu organizmowi trudniej wspierać kręgosłup.

Niezbędne są praca w kierunku pełnego zakresu ruchu wszystkich bolesnych stawów, jak również 3-5 godzin w tygodniu aktywnych ćwiczeń oporowych, np. treningu siłowego. Zacznij od niewielkich ciężarów i wielu powtórzeń. Niektórzy ludzie uważają nawet, że powtórzenia mają uspokajający wpływ.

Bibliografia
 • Environmentalist. 2007;27:441–445; Electromagn Biol Med. 2007;26:153–165
 • J Phys Ther Sci. 2006;28:635–640
 • Brown, S and Vaughan, C. Play: How it Shapes the Brain, Opens the Imagination, and Invigorates the Soul (Penguin, 2010)
 • Psychosom Med, 2012; 74(2): 126–35
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Magazyn
O czym lekarze ci nie powiedzą
ma już 10 lat
Alicja Langsteiner
Alicja Langsteiner
Prezes i założycielka Spółki Langsteiner Sp. z o.o

W życiu i działalności biznesowej ważne są dla mnie te same wartości. Tworzenie rzeczy użytecznych, poprawiających zdrowie i komfort życia idą więc w parze ze wspieraniem rozwoju nauki. Jestem propagatorką holistycznego podejścia do zdrowia, wykorzystywania mądrości natury i siły nauki, w tworzeniu naszych produktów, suplementów diety i wyrobów medycznych. Jako laureaci licznych nagród, w tym Diamenty Forbes, Ambasador Polskiej Gospodarki czy Gazele Biznesu, cenimy współpracę z zaufanymi partnerami i odpowiedzialnymi mediami. Dlatego gościmy na łamach tego wydawnictwa.

Więcej
Ryszard Chęciński
Ryszard Chęciński
Prezes Gabinety Mumio Sp. z.o.o.

O czym lekarze Ci nie powiedzą?... na przestrzeni dziesięciolecia periodyku, okazuje się, że nie powiedzą Ci o wielu sprawach, możliwościach, lekach, sposobach, nadziejach wręcz.
W sposób jasny, przejrzysty, dostępny robi to za nich właśnie ten nasz miesięcznik. To na jego łamach dowiadujemy się, jak można z pominięciem medycyny konwencjonalnej postawić się na nogi, zapobiec schorzeniom czy nawet po prostu się uzdrowić. Skala źródeł, środków, ocen, podpowiedzi, adresów jest ogromna i z łatwością można dotrzeć zarówno
do wiarygodnych uzdrowicieli, jak i zdrowych suplementów diety, ziół czy sposobów uzdrawiania się samemu. Naszym zdaniem, może to i lepiej dla nas, że lekarze nie o wszystkim Ci powiedzą, a zrobi to dla nas dostępny, porządnie wydany i wiarygodny miesięcznik.

Więcej
Marcin Płoch
Marcin Płoch
Dyrektor ds. marketingu Xenico Pharma Sp. z o.o.

Żyjemy w czasach szerokiego dostępu do informacji, również do informacji o tym, jak najlepiej należy dbać o swoje zdrowie. Prewencja i profilaktyka to jest coś, co pozwala nam je jak najdłużej utrzymać w dobrej kondycji. W Xenico tworzymy wysokiej jakości, naturalne rozwiązania w oparciu o najnowsze doniesienia z całego świata. Od wielu już lat prezentujemy nasze produkty na łamach OCL. Mamy nadzieję na dobrą współpracę w kolejnych latach, w myśl wspólnie wyznawanej zasady – Twoje zdrowie w Twoich rękach.

Więcej
Marcin Fiedorowicz
Marcin Fiedorowicz
Dyrektor Operacyjny Herbal Pharmaceuticals

Doceniamy O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą za ich nieustępliwość w dążeniu do szerzenia wiedzy i za to, że wszystkie publikacje oraz informacje, na których bazuje pismo, są poparte rzetelnymi i zweryfikowanymi badaniami. To pokrewieństwo w podejściu do zdrowia i nauki sprawia, że nasza współpraca jest tak naturalna i trwała. Herbal Monasterium to kluczowa marka firmy Herbal Pharmaceuticals, która od lat szanuje tradycję stosowania naturalnych składników w celu promowania holistycznego podejścia do zdrowia. Oferujemy preparaty, które łączą w sobie mądrość tradycyjnego ziołolecznictwa z nowoczesnymi osiągnięciami medycyny. Nasza obietnica to dostarczenie produktów najwyższej jakości, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne, pozbawione zbędnych dodatków, konserwantów czy barwników. Sięgając po nasze produkty, dzięki określonej standaryzacji składników, otrzymuje się oczekiwaną skuteczność z wysokim poziomem bezpieczeństwa stosowania. Wyróżnia nas holistyczne podejście do zdrowia, które wykracza poza leczenie objawów i skupia się na pierwotnych przyczynach problemów zdrowotnych. Ponadto, kładziemy nacisk na etyczne praktyki i odpowiedzialność za środowisko. Herbal Monasterium to marka dla tych, którzy szukają naturalnych rozwiązań dla swojego zdrowia. Nasze produkty są odpowiedzią na potrzeby współczesnego Pacjenta, który chce łączyć tradycję z nowoczesnością.

Więcej
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
mgr farm. Aleksandra Mróz-Lubińska
Prezes Zarządu Chemiczno-Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy ESPEFA

Nasza współpraca zrodziła się na łamach tego prestiżowego czasopisma i trwa nadal, owocując udanymi kampaniami. 10 ostatnich lat to dla nas inspirująca podróż do innowacji i rozwoju. ESPEFA w tym czasie z sukcesem wprowadzała na rynek nowe produkty, które znalazły miejsce na łamach czasopisma, dzięki czemu mogliśmy dotrzeć z ważnymi informacjami do odbiorców. Wspólnie edukowaliśmy czytelników, umożliwiając im podejmowanie bardziej świadomych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Więcej
Beata Iwanicka
Beata Iwanicka
General Manager Kenay

Współpracę z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą rozpoczęliśmy dokładnie 10 lat temu – zamieściliśmy reklamę już w drugim numerze pisma. Przez ten czas nasza firma rozrosła się i rozwinęła współpracę z najlepszymi zagranicznymi producentami renomowanych marek, z roku na rok poszerzając asortyment oraz kontynuując swoją misję propagowania zdrowego stylu życia i udowadniając, że zachowanie młodości i zdrowia przez długie lata – a co za tym idzie także poprawianie jakości codziennego życia – nie musi kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Wiemy, jak ważne jest zdrowie dla każdego, dlatego kierując się tym przekonaniem, obserwujemy światowy rynek suplementów diety zarówno poprzez uczestniczenie w międzynarodowych targach, analizę fachowej literatury, jak i poprzez rozwijanie współpracy z partnerami na całym świecie. W ten sposób staramy się zapewnić naszym klientom dostęp do najnowszych, najciekawszych, ekologicznych suplementów diety oraz superfoods. W tych działaniach sekunduje nam redakcja O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą. Lata współpracy zawodowej zaowocowały również przyjacielskimi relacjami osobistymi.

Więcej
Marta Skolmowska
Marta Skolmowska
Właścicielka Centrum Ziołolecznictwa Wilcaccora w Łomiankach

Nasza współpraca z Redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przyczyniła się niewątpliwie do poprawienia wiedzy Czytelników o naszych sztandarowych produktach, jakimi są zioła amazońskie, o ich zastosowaniu i skuteczności. Jako Centrum Ziołolecznictwa dokładamy wszelkich starań, aby nasze produkty były zawsze badane zarówno pod względem czystości, jak i skuteczności, dlatego staramy się podkreślać w artykułach, udostępnianych na łamach tego magazynu, jak ważna jest nasza współpraca z centrami naukowymi. Sądzimy, że dzięki naszej współpracy z gazetą rośnie w społeczeństwie świadomość, jak niezwykle ważna jest profilaktyka zdrowotna, gdyż łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, a lepiej jest zapobiegać środkami naturalnymi, aniżeli sztucznie wytworzonymi przez koncerny farmaceutyczne. Właśnie to propagowanie wśród Czytelników profilaktyki zdrowotnej uważamy za jedno z najważniejszych zadań, które magazyn O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą nam umożliwia, za co bardzo dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą wieloletnią i owocną współpracę.

Więcej
Agnieszka Wójcik
Agnieszka Wójcik
Prezes Onkomed Sp. z o.o.

Onkomed Sp. z o.o. współpracuje z redakcją O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą od wielu lat w ramach reklamy naszych oliwek ozonowanych OZONELLA i potwierdzamy dużą skuteczność naszych reklam oraz oczekiwany odzew. Mimo ogromnego postępu medycyna konwencjonalna ma swoje ograniczenia, zostawiając przestrzeń dla niekonwencjonalnych, sięgających natury, metod walki z różnymi dolegliwościami. Te właśnie metody w sposób bardzo przystępny prezentowane są na łamach miesięcznika. Wielu z naszych klientów
to jego czytelnicy. W dzisiejszych czasach ludzie chcą wiedzieć więcej, żyć zdrowo i naturalnie, dlatego chętnie sięgają do natury mającej tak wiele do zaoferowania. Warto podkreślić, że miesięcznik stale ewoluuje, reaguje na zmieniające się potrzeby swoich odbiorców i nieustannie dąży do tego, aby czymś nowym, niespotykanym zaskoczyć swoich czytelników i tym samym sprawia, że ich rzesza ciągle rośnie. W ciągu 10 lat istnienia na rynku stał się inspiracją i kopalnią wiedzy dla wielu osób, poszukujących różnych ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdrowego trybu życia.

Więcej
Nasze magazyny