Szczotkowanie na sucho – efekty, jaką szczotkę wybrać?

Jeżeli do tej pory szczotka kojarzyła ci się jedynie z pielęgnacją włosów, czas to zmienić. Wybierz odpowiednią szczotkę i usprawnij przepływ limfy w organizmie.

Artykuł na: 4-5 minut

Szczotkowanie na sucho to masaż skóry za pomocą szczotki o ostrym włosiu, który ma poprawiać jej ukrwienie i jędrność. Jakie korzyści płyną z takiego masażu?

Jakie są efekty szczotkowania na sucho?

Szczotkowanie na sucho jest terapią ajurwedyjską znaną od 5 tys. lat. Jej celem była poprawa przepływu limfy w organizmie, a w rezultacie – ulga w chorobie lub złagodzenie stresu. Innym wskazaniem do szczotkowania na sucho były stany zapalne węzłów chłonnych1.

Zdaniem ekspertów szczotkowanie na sucho przynosi wiele korzyści:

  • wspomaga przepływ limfy,
  • poprawia krążenie krwi w skórze,
  • otwiera pory w skórze i ujędrnia ją.

Dodatkowo, jak każdy masaż, szczotkowanie na sucho może redukować stres i poprawiać nastrój, ponieważ stymuluje układ nerwowy2. Niektórzy osoby stosujące masaż suchą szczotką twierdzą też, że zmniejsza on uczucie przelewania w brzuchu. Jednocześnie brak dowodów na to, że szczotkowanie na sucho redukuje cellulit3.

Do szczotkowania ciała wybieraj szczotki z naturalnego włosia, na początek najlepsze będą te z miękkim włosiem.

Szczotkowanie na sucho – jaką szczotkę wybrać?

Najlepsza jest szczotka z naturalnego, zwierzęcego lub roślinnego włosia. Możesz ją stosować do całego ciała (lepsza będzie taka z długim uchwytem) lub jedynie na udach i brzuchu (wtedy wybierz szczotkę bez rączki, za to z taśmą, pod którą wsuniesz dłoń). Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze szczotkowaniem na sucho, postaw na miękkie włosie. Z czasem pewnie zamienisz je na sztywniejszy włos, pamiętaj jednak, że na twarzy skóra jest delikatniejsza niż na pozostałych obszarach ciała.

Do szczotkowania na sucho twarzy używaj szczotki o miększym włosiu. Szczotkę z naturalnym włosiem znajdziesz w wielu drogeriach i sklepach internetowych.

Szczotkowanie na sucho – to ważne!

Nie wolno szczotkować skóry trądzikowej, z wypryskami lub innymi zmianami zapalnymi – tego typu masaż może prowadzić do ich rozprzestrzeniania. Szczotkuj tylko zdrową skórę. Omijaj wypukłe pieprzyki i inne znamiona – podejrzewa się, że mikrourazy niekiedy sprzyjają ich przemianie w nowotwory złośliwe4.

Bibliografia
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6435962/
  • https://health.clevelandclinic.org/the-truth-about-dry-brushing-and-what-it-does-for-you/
  • https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-can-anything-help-cellulite/
  • https://www.mskcc.org/news/don-t-scratch-mole-scientists-are-learning-more-about-inflammation-and-cancer
Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny