Wymowne grafiki

Leki: ile wynosi marża?

Marża narzucana na lekarstwa należy do najwyższych na świecie, przez co przemysł farmaceutyczny przynosi nie mniejsze zyski niż bankowość.

Leki: ile wynosi marża?

Firmę Pfizer, molocha na rynku farmaceutycznym, ukarano niedawno rekordową grzywną w wysokości prawie 390 mln zł za wymuszenie wzrostu ceny leku na padaczkę o nazwie Epanutin o 2600%.

Niestety, w rzeczywistości nie było w tym nic niezwykłego. Narzucanie ogromnych marży to standardowa procedura w przemyśle farmaceutycznym, a brytyjski koncern i tak zachował względną powściągliwość. W Stanach Zjednoczonych, gdzie system zdrowia publicznego finansują przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, gigantyczne marże są na porządku dziennym.

W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi marża 200% nałożona na butelkę wina w restauracji, czy też fakt, że markowe ubrania kosztują 2000% więcej, niż wynosi cena materiałów i siły roboczej potrzebnych do ich uszycia. Jednak to właśnie ceny lekarstw i produktów medycznych są niewiarygodnie zawyżane.

569 958% wynosi marża nałożona na bazowe benzodiazepiny potrzebne do wyprodukowania Xanaxu, leku przeciwlękowego. Jeśli chodzi zaś o dobrze rozpoznawalny antydepresant Prozac, marża sięga 224 973%. Firmy farmaceutyczne pragną w ten sposób odzyskać pieniądze zainwestowane w prace badawczo-rozwojowe, a zdobycie pozwolenia na wypuszczenie nowego leku na rynek może kosztować nawet 600 mln zł. Nie można jednak powiedzieć, by przemysł farmaceutyczny na tym tracił.

Wręcz przeciwnie, produkcja i handel lekami przynoszą roczne korzyści rzędu 20%, a więc tyle samo, co cieszące się wątpliwą sympatią finanse i bankowość, co czyni z obu tych dziedzin najbardziej dochodowe sektory gospodarki na świecie.

Marże narzucane na leki spędzają sen z powiek wszystkim poza udziałowcami koncernów farmaceutycznych. Pewna grupa onkologów wystosowała ostatnio list otwarty do jednej z firm farmaceutycznych, w którym poproszono jej akcjonariuszy o obniżenie marży na leki wykorzystywane przy chemioterapii.

- Skoro na sprzedaży jednego leku zarabiają 3 mld dolarów, to może równie dobrze mogliby zarabiać 2 mld? - pyta jeden ze wspomnianych lekarzy dr Brian Druker z Knight Cancer Institute w amerykańskim stanie Oregon. - Gdzie kończy się zarabianie pieniędzy, a zaczyna zwyczajne szubrawstwo?

Prezesi koncernu najwyraźniej nie czytali listu: w kolejnym roku zgłosili jeszcze większy przychód ze sprzedaży chemioterapeutyku, tym razem sięgający aż 4,65 mld dolarów.

Zobacz też:

Zobacz także

Polacy jedzą za mało warzyw i owoców

Polacy jedzą za mało warzyw i owoców

Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę zbilansowanej diety, niestety większość z nas ...

Przetestuj swój mózg

Przetestuj swój mózg

Połączenia między neuronami mogą powstawać w mózgu przez całe życie! I co najważniejsze, ...

Jedz zgodnie z rytmem zegara

Jedz zgodnie z rytmem zegara

Pora jedzenia może mieć równie duże znaczenie, jak jakość naszych codziennych posiłków. ...

Zabójcze leki

Zabójcze leki

Nie wiadomo, ilu ludzi ginie corocznie w wyniku zażywania leków na receptę, ale najnowsze ...

Ile soli należy jeść?

Ile soli należy jeść?

Specjalnie powołany panel ekspertów przekonuje, że obowiązujące dziś wytyczne dotyczące ...

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Nowości

Albo cukrzyca, albo migrena

Albo cukrzyca, albo migrena

25 kwiecień 2018

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store