Witamina C kontra Candida

Ta substancja, obok wyeliminowania cukru z diety, wesprze walkę z grzybicą.

Matt jako profesjonalny sportowiec przebiegał maraton w czasie 2 godz. i 28 min, ale czuł, że mógłby osiągnąć lepszy wynik. Swoje niepowodzenie i niewykorzystany potencjał przypisywał "problemowi z drożdżakami" jak sam to określił.

Lekarze dopiero zapoznają się z tym zagadnieniem. Istnieje wiele gatunków grzybów z rodzaju Candida, zaliczanych do rzędu drożdżaków, a do najbardziej znanych należy Candida albicans, często obecny w mikroflorze jelitowej. Kłopoty zaczynają się wówczas, gdy rozwija się on w niewłaściwym miejscu (np. w górnym odcinku jelita cienkiego) lub kiedy zbytnio się namnaża, co prowadzi do infekcji i wielu objawów.

Nietrudno pojąć, dlaczego obecnie jesteśmy świadkami istnej epidemii tego problemu. Konsumenci zostali zasypani cukrem oraz skrobią, jakie dominują na supermarketowych półkach. W rezultacie osoby o niekoniecznie perfekcyjnym metabolizmie muszą się dziś zmagać z procesami fermentacyjnymi w jelitach.

Górny odcinek jelita cienkiego powinien być niemal sterylny, aby trawić białko i tłuszcz. Lecz u niektórych z nas dieta bogata w cukier uniemożliwia odkażanie jelit, odbierając im zdolność trawienia tych pokarmów. Panoszą się tam teraz drożdżaki i bakterie, doskonale przystosowane do życia w tych warunkach i regularnie karmione ulubionym cukrem i skrobią.

Dopiero zaczynamy rozumieć poważne konsekwencje biochemiczne i immunologiczne, jakie wywołują procesy fermentacyjne zachodzące w górnym jelicie cienkim. Cukier fermentuje w różne formy alkoholu, kwas mlekowy i inne substancje trujące organizm.

  
Fot. Pixabay / Daria-Yakovleva

Mikroby w jelicie potrzebują bardzo wielu mikroskładników odżywczych, przez co znaczna część naszego pożywienia odżywia nie nas, a właśnie tych niepożądanych lokatorów. Są oni w stanie przechwycić składniki odżywcze, ponieważ znajdują się z przodu kolejki: w górnym odcinku jelita cienkiego.

Aby trzymać drożdżaki w ryzach, jelita muszą zaprząc do pracy układ odpornościowy, a powstający w ten sposób stan zapalny napędza wiele dolegliwości, takich jak choroba wrzodowa, nieswoiste zapalenie jelit czy prawdopodobnie nawet rak. Co więcej, mikroby te przedostają się do krwiobiegu i mogą potencjalnie wywołać choroby w odległych miejscach, np. zapalenie stawów, infekcje pęcherza moczowego i wiele innych.

W latach 80. wprowadzono świetny test demonstrujący fermentację drożdżakową. Pobraną od pacjenta krew analizowano pod kątem obecności alkoholu, zarówno przed, jak i po spożyciu niewielkiej ilości glukozy. Moi pacjenci byli przerażeni "zespołem autobrowaru" w ich przewodzie pokarmowym. Mówimy o nim, gdy odurzające ilości etanolu powstają w przewodzie pokarmowym na drodze endogennej fermentacji - krótko mówiąc, gdy w jelitach zachodzi fermentacja.

Objawy przemęczenia, problemy z koncentracją i percepcją oraz wzdęcia mogą świadczyć o zespole autobrowaru. Ale jak się leczyć? Przede wszystkim należy przegłodzić mikroby za pomocą diety pozbawionej cukru, wybić je środkami przeciwgrzybiczymi i odbudować niedobory mikroskładników odżywczych.

Przekonałam się, że najlepszą bronią w walce z drożdżakami w jelicie jest witamina C. Doskonale się ją stosuje, jest bowiem bezpieczna, nie wymaga recepty od lekarza, a dawkę łatwo dobrać do indywidualnych potrzeb pacjenta. Drożdżaki giną w kontakcie z witaminą C, należy jedynie zastosować odpowiednią dawkę w wystarczająco krótkim czasie po ich pojawieniu się. Oznacza to konieczność silnego i szybkiego uderzenia, zanim zadomowią się w naszych wygodnych, ciepłych organizmach.

Dużą zaletą pracy ze sportowcami jest fakt, że są oni wysoce zmotywowani. Matt nie tylko wyeliminował z jadłospisu cukier, ale wręcz zaczął stosować dietę ketogeniczną, wyjątkowo ubogą w węglowodany, przy której organizm przemienia tłuszcz w ketony w celu pozyskania energii. Dziś wiadomo już, że pozwala to wygłodzić drożdżaki i wszelkie inne mikroby odpowiedzialne za procesy fermentacyjne w przewodzie pokarmowym. Do tego zaczął suplementować witaminę C, by nie tylko uzupełnić jej niedobory, ale i zapewnić sobie pewien zapas. Matt z radością stwierdził, że objawy przemęczenia i dolegliwości trawienne ustąpiły, ale najważniejsze było dla niego to, że poprawił swój wynik w maratonie o 12 min.

Dr Sarah Myhill

Sarah Myhill była lekarzem brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS) i prowadziła prywatną praktykę od 1981 r. Przez 17 lat pełniła funkcję honorowego sekretarza Brytyjskiego Towarzystwa Medycyny Ekologicznej. Nadal wspomaga prowadzenie kursów tej organizacji i regularnie prowadzi wykłady.

Artykuł ukazał się w magazynie "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą" w numerze lipiec 2018 pt. "Witamina C na drożdżaki".

Zobacz też:

Zobacz także

Kiszonki: samo zdrowie!

Kiszonki: samo zdrowie!

Są źródłem probiotyków, witamin i mikroelementów, a przy tym możesz jeść je do woli, ponieważ zawierają wyjątkowo mało kalorii. Najwyższy czas zaopatrzyć domową spiżarnię w kiszone warzywa własnej roboty!

Toksyczny łosoś

Toksyczny łosoś

Pełnego zdrowych, pożytecznych tłuszczów łososia uważa się za zdrową superrybę. Jednakże Cate Montana jest innego zdania. W ramach nowego "akwabiznesu" w supermarketach dostępne są bowiem głównie ryby hodowlane.

Wycięcie tarczycy: suplementy i dieta

Wycięcie tarczycy: suplementy i dieta

Bez tarczycy można żyć - pod warunkiem, że codziennie przyjmuje się suplementy jej hormonów i, o czym mało kto wie, stosuje odpowiednią dietę.

Przekąski w podróży

Przekąski w podróży

Spożywanie posiłków w drodze nie musi być nudne i zapychające.

Naturalne napoje izotoniczne

Naturalne napoje izotoniczne

To naturalne, że w czasie wakacji odczuwamy dużo większą ochotę na produkty odświeżające, nawilżające, takie jak soki, koktajle, sałatki, surówki, owoce, lody czy zimne napoje.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Nowości

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

14 luty 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store