Witamina C kontra Candida

Ta substancja, obok wyeliminowania cukru z diety, wesprze walkę z grzybicą.

Matt jako profesjonalny sportowiec przebiegał maraton w czasie 2 godz. i 28 min, ale czuł, że mógłby osiągnąć lepszy wynik. Swoje niepowodzenie i niewykorzystany potencjał przypisywał "problemowi z drożdżakami" jak sam to określił.

Lekarze dopiero zapoznają się z tym zagadnieniem. Istnieje wiele gatunków grzybów z rodzaju Candida, zaliczanych do rzędu drożdżaków, a do najbardziej znanych należy Candida albicans, często obecny w mikroflorze jelitowej. Kłopoty zaczynają się wówczas, gdy rozwija się on w niewłaściwym miejscu (np. w górnym odcinku jelita cienkiego) lub kiedy zbytnio się namnaża, co prowadzi do infekcji i wielu objawów.

Nietrudno pojąć, dlaczego obecnie jesteśmy świadkami istnej epidemii tego problemu. Konsumenci zostali zasypani cukrem oraz skrobią, jakie dominują na supermarketowych półkach. W rezultacie osoby o niekoniecznie perfekcyjnym metabolizmie muszą się dziś zmagać z procesami fermentacyjnymi w jelitach.

Górny odcinek jelita cienkiego powinien być niemal sterylny, aby trawić białko i tłuszcz. Lecz u niektórych z nas dieta bogata w cukier uniemożliwia odkażanie jelit, odbierając im zdolność trawienia tych pokarmów. Panoszą się tam teraz drożdżaki i bakterie, doskonale przystosowane do życia w tych warunkach i regularnie karmione ulubionym cukrem i skrobią.

Dopiero zaczynamy rozumieć poważne konsekwencje biochemiczne i immunologiczne, jakie wywołują procesy fermentacyjne zachodzące w górnym jelicie cienkim. Cukier fermentuje w różne formy alkoholu, kwas mlekowy i inne substancje trujące organizm.

  
Fot. Pixabay / Daria-Yakovleva

Mikroby w jelicie potrzebują bardzo wielu mikroskładników odżywczych, przez co znaczna część naszego pożywienia odżywia nie nas, a właśnie tych niepożądanych lokatorów. Są oni w stanie przechwycić składniki odżywcze, ponieważ znajdują się z przodu kolejki: w górnym odcinku jelita cienkiego.

Aby trzymać drożdżaki w ryzach, jelita muszą zaprząc do pracy układ odpornościowy, a powstający w ten sposób stan zapalny napędza wiele dolegliwości, takich jak choroba wrzodowa, nieswoiste zapalenie jelit czy prawdopodobnie nawet rak. Co więcej, mikroby te przedostają się do krwiobiegu i mogą potencjalnie wywołać choroby w odległych miejscach, np. zapalenie stawów, infekcje pęcherza moczowego i wiele innych.

W latach 80. wprowadzono świetny test demonstrujący fermentację drożdżakową. Pobraną od pacjenta krew analizowano pod kątem obecności alkoholu, zarówno przed, jak i po spożyciu niewielkiej ilości glukozy. Moi pacjenci byli przerażeni "zespołem autobrowaru" w ich przewodzie pokarmowym. Mówimy o nim, gdy odurzające ilości etanolu powstają w przewodzie pokarmowym na drodze endogennej fermentacji - krótko mówiąc, gdy w jelitach zachodzi fermentacja.

Objawy przemęczenia, problemy z koncentracją i percepcją oraz wzdęcia mogą świadczyć o zespole autobrowaru. Ale jak się leczyć? Przede wszystkim należy przegłodzić mikroby za pomocą diety pozbawionej cukru, wybić je środkami przeciwgrzybiczymi i odbudować niedobory mikroskładników odżywczych.

Przekonałam się, że najlepszą bronią w walce z drożdżakami w jelicie jest witamina C. Doskonale się ją stosuje, jest bowiem bezpieczna, nie wymaga recepty od lekarza, a dawkę łatwo dobrać do indywidualnych potrzeb pacjenta. Drożdżaki giną w kontakcie z witaminą C, należy jedynie zastosować odpowiednią dawkę w wystarczająco krótkim czasie po ich pojawieniu się. Oznacza to konieczność silnego i szybkiego uderzenia, zanim zadomowią się w naszych wygodnych, ciepłych organizmach.

Dużą zaletą pracy ze sportowcami jest fakt, że są oni wysoce zmotywowani. Matt nie tylko wyeliminował z jadłospisu cukier, ale wręcz zaczął stosować dietę ketogeniczną, wyjątkowo ubogą w węglowodany, przy której organizm przemienia tłuszcz w ketony w celu pozyskania energii. Dziś wiadomo już, że pozwala to wygłodzić drożdżaki i wszelkie inne mikroby odpowiedzialne za procesy fermentacyjne w przewodzie pokarmowym. Do tego zaczął suplementować witaminę C, by nie tylko uzupełnić jej niedobory, ale i zapewnić sobie pewien zapas. Matt z radością stwierdził, że objawy przemęczenia i dolegliwości trawienne ustąpiły, ale najważniejsze było dla niego to, że poprawił swój wynik w maratonie o 12 min.

Dr Sarah Myhill

Sarah Myhill była lekarzem brytyjskiej publicznej służby zdrowia (NHS) i prowadziła prywatną praktykę od 1981 r. Przez 17 lat pełniła funkcję honorowego sekretarza Brytyjskiego Towarzystwa Medycyny Ekologicznej. Nadal wspomaga prowadzenie kursów tej organizacji i regularnie prowadzi wykłady.

Artykuł ukazał się w magazynie "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą" w numerze lipiec 2018 pt. "Witamina C na drożdżaki".

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Anemia w ciąży - przyczyny, dieta

Anemia w ciąży - przyczyny, dieta

Ogólne osłabienie, częste bóle głowy, bladość i trudności z koncentracją to objawy mogące wskazywać na anemię. Powoduje ją najczęściej niedobór żelaza. Ale zdarzają się wyjątki. U Magdy jej przyczyną okazała się nadczynność przytarczyc, której skutkiem jest wysoki poziom wapnia we krwi, utrudniający przyswajanie żelaza.

Rozwój dziecka - jak zapewnić dziecku rozwój intelektualny?

Rozwój dziecka - jak zapewnić dziecku rozwój intelektualny?

Aby zadbać o dobre wyniki w nauce ucznia, trzeba dać mu podwaliny pod opanowanie zdolności skupiania uwagi i odpowiednio doładować jego neurony

Czy woda może być niezdrowa?

Czy woda może być niezdrowa?

Przez tysiące lat nękały nas różne choroby wywołane bakteriami. Ludzkość nie umiała bronić się przed nimi, bo drobnoustrojów nie widać gołym okiem. Gdy ktoś zjadł stare mięso, to zachorował on, cała rodzina albo goście weselni, którym taki posiłek zaserwował. Gorzej było, gdy chorobotwórcze bakterie znalazły się w studni miejskiej albo w rzece, będącej źródłem wody pitnej dla dużych populacji - wtedy choroby dopadały setki albo tysiące ludzi.

Rozwój dziecka - co robić, aby dziecko było zdrowe?

Rozwój dziecka - co robić, aby dziecko było zdrowe?

By zapewnić dzieciom prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny, należy pamiętać o podstawowych zasadach żywienia i stylu życia oraz zapomnieć o kilku grzechach codzienności

Fuleren C60 - cząsteczka węgla, która wydłuża życie

Fuleren C60 - cząsteczka węgla, która wydłuża życie

Ta mało znana cząsteczka - jeden z najpotężniejszych przeciwutleniaczy - rewolucjonizuje opiekę zdrowotną i perspektywy długowieczności. Szczegółowo przedstawia ją Cate Montana.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

4 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store