Słodki wytwór pszczół ma wysoką wartość odżywczą i liczne właściwości prozdrowotne: przeciwutleniające, immunomodulujące, prebiotyczne, jak również przeciwdrobnoustrojowe. Niestety, spora część związków bioaktywnych nie dociera do jelita – zostają zniszczone przez kwas żołądkowy.
Chcąc temu zapobiec zespół badawczy z Instytutu Technologii i Analizy Żywności na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej podjął się wyzwania, jakim jest utrwalenie miodu w postaci proszku. Dr hab. inż. Justyna Rosicka-Kaczmarek, dr inż. Gabriela Kowalska, dr inż. Karolina Miśkiewicz i dr hab. inż. Tomasz P. Olejnik skoncentrowali się przede wszystkim na doborze odpowiedniego materiału spłaszczającego. Następnie wykorzystali suszenie rozpyłowe i enkapsulację. W ten sposób uzyskali miód w postaci mikrokapsułek, które cechują się aż o 85% wyższą biostabilnością, co oznacza wyższe wchłanianie w jelicie cienkim w porównaniu do związków uwolnionych np. z miodu na kanapce.
Unikalne mikrokapsułki opatentowane przez polskich uczonych mogą zostać wykorzystane do wspomagania gojenia ran oraz jako nutraceutyk o działaniu immunomodulującym czy prebiotycznym.
Źródło: https://naukawpolsce.pl/