Dlaczego niesteroidowe leki przeciwzapalne szkodzą układowi pokarmowemu

Popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe typu NLPZ mogą wywołać niepożądane efekty. W jaki sposób działają?

31 lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Wielka różnorodność skutków ubocznych niesteroidowych leków przeciwzapalnych ma związek ze sposobem ich działania. Obecny w organizmie enzym o nazwie cyklooksygenaza (COX) produkuje prostaglandyny, które z kolei inicjują stany zapalne, ból i gorączkę. Niesteroidowe leki przeciwzapalne blokują enzymy COX, zmniejszając w ten sposób produkcję prostaglandyn, a w rezultacie łagodząc reakcje zapalne, ból i gorączkę.

Istnieją 2 rodzaje enzymów COX: COX-1 i COX-2. Ten pierwszy znany jest jako enzym "gospodarczy", ponieważ odgrywa decydującą rolę w regeneracji i ochronie narządów (np. nerek) i śluzówki wyścielającej jelita. Ten aspekt jego działania częściowo wyjaśnia, dlaczego podczas jedzenia nie trawimy własnego żołądka. Z tej samej przyczyny przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zakłócających działanie COX-1, stanowi zagrożenie dla wyściółki naszych jelit.

- Jeżeli podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych występują dolegliwości żołądkowe, na ogół kojarzymy je z wrzodami żołądka. Ale znacznie poważniejszym zagrożeniem jest to, że regularne używanie tych leków powoduje owrzodzenia jelita cienkiego, co dotyczy nawet 75% osób - wyjaśnia Gary Kaplan z Georgetown University, dyrektor medyczny Kaplan Center for Integrative Medicine. - Jelito cienkie jest ostatecznym sędzią w sprawie tego, które ze spożywanych przez nas substancji mogą przedostać się do wnętrza naszego ciała, a co przejdzie przez całe jelito i zostanie usunięte w postaci stolca.

Uszkodzenie tego filtra przez niesteroidowe leki przeciwzapalne umożliwia wchłanianie substancji, które w normalnych warunkach nie miałyby wstępu do organizmu. Zwiększa to ryzyko reakcji alergicznych oraz pogłębienia wrażliwości na pewne produkty. Inny problem z NLPZ polega na tym, że zaburzają one mikrobiom jelitowy.

- Zniszczenie "dobrych" bakterii w naszych jelitach może doprowadzić do przerostu tych niepożądanych i potencjalnej szkody dla naszego zdrowia - mówi Kaplan.

Źródło: https://www.wddty.com/magazine/2016/september/painkillers-the-14-day-time-bomb.html

Wczytaj więcej