Czekolada jest zdrowa dla serca

Dodano: 7 grudzień 2015

Codzienna porcja czekolady wzmacnia pracę serca i chroni przed udarem mózgu.

Jedzenie jednej małej tabliczki czekolady każdego dnia może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Nieważne, czy wybierasz czekoladę ciemną, czy mleczną. Specjaliści potwierdzają, że jeżeli chodzi o serce, to obie mają na nie korzystny wpływ.Jedzenie czekolady nie może zaszkodzić Twojemu sercu. Nie wolno tylko przesadzać z jej ilością!

Ludzie, którzy jedzą 100 g czekolady dziennie – obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca o 11%, a udaru mózgu o 23% w porównaniu z osobami, które nie mają jej w swoim menu.

Najciekawsze jest jednak to, co zaskoczyło naukowców z Wielkiej Brytanii - okazuje się, że podobne korzyści dla serca przynosiło jedzenie zarówno ciemnej, jak i mlecznej czekolady.

Sugeruje to, że flawonoidy to nie jedyne zdrowe składniki czekolady. Wapń oraz kwasy tłuszczowe mogą również przyczyniać się do wzmacniania prawidłowej pracy serca.

Nie warto całkiem rezygnować z mlecznej czekolady. Wapń oraz kwasy tłuszczowe, które wchodzą w jej skład, mogą przyczyniać się do wzmacniania prawidłowej pracy serca. (fot. sxc,  Chocolate Heart 1 Free Photo, freepick.com, CC BY 2.0)Wyniki otrzymano na podstawie danych z badania EPIC-Norfolk, obejmującego prawie 21 tys. dorosłych Brytyjczyków, których styl życia i stan zdrowia zostały poddane dwunastoletniej obserwacji.

W tym czasie 3013 uczestników doznało udaru mózgu lub zapadło na chorobę serca. Naukowcy ostrzegają, że uczestnicy badań mogli celowo zaniżać ilość czekolady, jaką zjadali, a ci z chorobami serca mogli zdecydować się na ograniczenie jej spożywania.Serce kocha czekoadę! Ale w granicach rozsądku... We wszystkim należy mieć umiar.

Jedno jednak wydaje się pewne: jedzenie czekolady nie może zaszkodzić Twojemu sercu. Nie wolno tylko przesadzać z jej ilością!

Jeśli myślisz o oryginalnym prezencie gwiazdkowym, spróbuj wyczarować dla swoich najbliższych własnoręcznie robioną czekoladę. Wystarczy użyć starej foremki z bombonierki. Możesz dodać do niej ulubione owoce, orzechy, a nawet zioła. Nie ma nic lepszego niż aromatyczne czekoladki z tymiankiem!

Chocolate - Gelarto Rosa from artnroll creative solutions on Vimeo.

Źródło: Heart, 2015; doi: 10.1136/heartjnl-2014-307050

Zobacz też:

Zobacz także

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Właściciele psów żyją dłużej i są mniej narażeni na atak serca. Najwięcej korzyści przynoszą rasy myśliwskie.

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Powstająca w wyniku ekspozycji na słońce witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store