Rolę czynników żywieniowych w profilaktyce chorób serca i regulacji ciśnienia badano wielokrotnie, a najlepiej udokumentowano pozytywny wpływ odpowiedniej ilości potasu, kwasów omega-3 i białka roślinnego1.
Składniki odżywcze i substancje aktywne, które przyjmujemy wraz z pokarmem lub pod postacią preparatów ziołowych czy suplementów, mają kluczowe znaczenie nie tylko dla centralnego organu układu krążenia: wpływają również na tętnice, kapilary, wścielający je śródbłonek oraz żyły i zastawki. Jednocześnie zwraca się uwagę na potencjalnie niekorzystny wpływ spożywania mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonego).
Dla zdrowego serca wybieraj rośliny zamiast mięsa
Badania wskazują, że wegetarianie mają zazwyczaj niższe ciśnienie, a dieta pozbawiona produktów mięsnych pozwala na jego trwałe obniżenie2. Być może chodzi głównie o to, że zapewnia ona duże ilości warzyw, owoców i błonnika, co pozytywnie wpływa na normalizację ciśnienia. Zwiększenie ilości tych składników w diecie powoduje bowiem jego spadek o 3/1 mmHg, a jednoczesne ograniczenie tłuszczów – o 6/3 mmHg3. Jednocześnie te składniki diety doskonale uzupełniają niedobory witamin i pomagają zmniejszyć stężenie cholesterolu.
Z drugiej strony wiele doniesień sugeruje korzystny wpływ ograniczenia produktów zwierzęcych w diecie. Przykładowo greccy autorzy metaanalizy badań poświęconych związkowi między spożyciem czerwonego mięsa i jego przetworów a rozwojem cukrzycy typu 2 i choroby wieńcowej wskazują, że każda dzienna porcja 100 g przetworzonego mięsa wiązała się z ponad 2-krotnie wyższym ryzykiem pierwszej oraz sprzyjała wystąpieniu drugiej, co uczeni przypisywali dużej zawartości sodu i azotanów w wędlinach. Jednak zdaniem Greków nie ma mocnych dowodów łączących spożycie nieprzetworzonego mięsa czerwonego z incydentami choroby niedokrwiennej serca4.
Najnowsze badania przynoszą jednak ciekawą konkluzję: otóż zamiana już 5% kalorii przyjmowanych dziennie z mięsa przetworzonego na roślinną alternatywę (np. orzechy czy warzywa) sprawi, że ryzyko chorób serca kolosalnie się zmniejszy.
Badacze z Uniwersytetu Harvarda monitorujący stan zdrowia oraz dietę ok. 37 tys. ludzi o średniej wieku wynoszącej 50 lat zauważyli, że u osób, które wprowadziły w życie nawet najmniejsze zmiany (zastąpienie 2% czerwonego lub przetwarzanego mięsa zdrowszym zamiennikiem), ryzyko chorób serca spadło o 32%. Największe korzyści zaobserwowali natomiast u tych, którzy na zdrowsze zamienili 5% białka pochodzącego z mięsa5.
Dieta na serce: najlepsze kolory dla twojego serca!
Zwiększenie spożycia warzyw i owoców wpływa pozytywnie na układ krążenia oraz ciśnienie krwi. Osoby w średnim wieku, które codziennie jedzą 100 g owoców jagodowych lub piją z nich sok, mogą obniżyć poziomu cholesterolu i wartości ciśnienia skurczowego, a także poprawić czynność płytek krwi6.
W jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim czarne i czerwone borówki, czarne porzeczki, truskawki, owoce aronii i maliny. Prócz nich warto sięgać po jabłka – zawierają one pektynę, czyli rodzaj błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega jego odkładaniu się na ściankach naczyń krwionośnych.
Jeśli zaś chodzi o warzywa szczególnie korzystne dla serca, prócz zielonych prym wiodą buraki i seler naciowy. Sok z tych pierwszych ma działanie wazodylatacyjne (rozszerzające naczynia krwionośne) i wazoprotekcyjne. Jedno z badań wykazało, że osoby, które wypijały szklankę tego napoju dziennie, już po dobie miały znacząco niższe ciśnienie tętnicze7.
Z kolei seler naciowy zawiera związek chemiczny o nazwie NBP, który wpływa na ściany tętnic, rozluźniając je i w efekcie obniżając ciśnienie krwi.
Picie każdego dnia soku z selera znacząco obniża również poziom cholesterolu. Jego nasiona zawierają cenne związki heksanowe, metanolowe i wodno-etanolowe, które usprawniają krążenie, a także pozwalają redukować stany zapalne w organizmie.
Po 7 tygodniach podawania szczurom ekstraktu z nich badacze zauważyli znaczącą poprawę poziomu ciśnienia krwi gryzoni w porównaniu do grupy karmionej tą samą dietą, ale bez ekstraktu z nasion. Ich zdaniem wiąże się to m.in. z tym, że poprawia on przepływ wapnia i potasu do komórek i poza nimi8.
Z kolei owoce dzikiej róży, pomidory, truskawki, kiwi, cytrusy, biała kapusta, papryka, czarna porzeczka oraz jarmuż są źródłem witaminy C, która zwiększa wytwarzanie związków rozszerzających naczynia krwionośne, co ułatwia przepływ krwi, zapobiega odkładaniu się płytki miażdżycowej i niedotlenieniu tkanek. Jest ona także niezbędna w syntezie kolagenu, budującego błonę podstawną – to na niej są osadzone komórki śródbłonka. Dzięki tej błonie może on spełniać swoje funkcje barierowe, pozwalające naczyniom krwionośnym zachować szczelność9.
Leki nasercowe na talerzu
Niektóre produkty żywnościowe zawierają substancje przypominające budową związki chemiczne obecne w lekach i niemal równie efektywne. Produkty takie jak rukola, sałata, rabarbar, buraki, orzeszki pinii, jarmuż, kapusta chińska, kapusta, koper włoski i szpinak są bogatymi źródłami azotanów.
Podczas jedzenia tych roślin enzymy i bakterie w ustach przetwarzają owe azotany w azotyny. Gdy te dostaną się do żołądka, zostają zredukowane do postaci niezwykle ważnego gazu: tlenku azotu. To dzięki niemu tętnice opierają się skurczom, blaszce miażdżycowej i zakrzepom krwi, uniemożliwiając w ten sposób wystąpienie zawału czy udaru.
Tlenek azotu sprawia, że tętnice są zdrowe, drożne i wolne od zakrzepów. Naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie wykazali, że spożycie posiłku bogatego w azotyny, na przykład miski sałaty, powoduje spadek ciśnienia krwi o średnio 11 mmHg w ciągu zaledwie kilku godzin. Co więcej, efekt ten utrzymuje się przez resztę dnia10. To różnica porównywalna do wyników osiąganych dzięki silnym lekom.
Jajka i ryby dla zdrowego serca
Dieta przyjazna dla serca nie musi być całkowicie roślinna. Co więcej, niektóre produkty odzwierzęce mogą odgrywać w niej szczególnie korzystną rolę.
Przykładem są jajka, w których znajduje się peptyd RVPSL, działający tak samo, jak popularne leki hipotensyjne, ale bez żadnych widocznych toksycznych skutków. Chińscy uczeni są zdania, że RVPSL obniża ciśnienie tętnicze porównywalnie do niskiej dawki inhibitora ACE o nazwie kaptopryl i wydaje się zachowywać swoje dobroczynne właściwości nawet po ugotowaniu11.
Z kolei ryby, zwłaszcza morskie (np. łosoś, tuńczyk, makrela, dorsz, pstrąg, halibut, śledź albo sardynka), są źródłem kwasów omega-3, które obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zawałom oraz udarom.
W pewnym badaniu osobom odżywiającym się w typowy dla zachodniej diety sposób podawano 40 ml oleju z wątroby dorsza (co dostarczało ok. 10 g omega-3 dziennie) przez 25 dni.
Ciśnienie tętnicze skurczowe mierzone w pozycji stojącej obniżyło się, jednak po 4 tygodniach od zaprzestania suplementacji wszelkie korzystne zmiany wróciły do wartości sprzed kuracji. Najprawdopodobniej kwasy omega-3 zmieniają elastyczność tętnic, która jest ściśle związana z funkcjonowaniem śródbłonka12. Ponadto zmniejszają przerost i zwłóknienie tkanek w układzie sercowo-naczyniowym, przez co chronią mięśnie gładkie naczyń13.
Stosuj zioła zamiast soli
Jak wiadomo, na ciśnienie i kondycję tętnic niekorzystnie wpływa nadmiar sodu, dlatego warto zrezygnować z zawierających go gotowych, przetworzonych produktów (jak wędliny, fast foody czy mrożone dania). Nie oznacza to jednak monotonii czy braku smaku kuchni – tak naprawdę wiele ziół może bardziej niż sól podkręcić smak potraw, a przy okazji wykazuje korzystne dla serca działanie.
- Czosnek znacząco obniża ciśnienie tętnicze, nawet wówczas, gdy zawodzą leki hipotensyjne14. Co więcej, poprawia poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia.
- Kurkuma, czyli główny składnik curry, jest z kolei bogata w kurkuminę, która według badań obniża poziom cholesterolu, trójglicerydów i glukozy we krwi, a ponadto poprawia działanie śródbłonka15.
- Imbir jest cenną rośliną o działaniu przeciwzapalnym, która rozrzedza krew i może pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Zupełnie odmienny w smaku cynamon to naturalny antyoksydant, który poprawia przepływ krwi i pozwala unormować poziom cukru we krwi, natomiast kolendra, jak wykazano w badaniach na zwierzętach, obniża poziom cholesterolu16.
Nawodnienie to serca odmłodzenie!
Na koniec warto wspomnieć, że serce i układ krążenia bardzo źle reagują na niedobór płynów niezbędnych do prawidłowego rozprowadzania substancji odżywczych i wydzielania toksyn. Najlepiej pić po prostu wodę niegazowaną i herbatę zieloną, ale pewne korzyści przynosi również kawa. Zdaniem badaczy mała czarna reguluje bowiem ciśnienie i tętno17. Inna propozycja to wyciąg z kwiatów głogu – istnieją dowody na to, że obniża stężenie cholesterolu i ciśnienie tętnicze oraz rozluźnia naczynia18.
Dieta dla serca w pigułce
Wybieraj:
- bogate w błonnik ziarna i produkty zbożowe (pieczywo i makarony pełnoziarniste, kasze, brązowy ryż);
- warzywa (brokuły, marchew, zieloną fasolę, zielony groszek, jarmuż, ziemniaki, szpinak, dynię, bataty, pomidory);
- owoce (jabłka, morele, banany, daktyle, winogrona, pomarańcze, grejpfruty, mango, melony, brzoskwinie, ananasy, rodzynki, truskawki, mandarynki);
- niskotłuszczowe produkty mleczne (sery, mleko, jogurt naturalny);
- olej rzepakowy i oliwę z oliwek jako źródła tłuszczu;
- chude mięso (najlepiej drób) i ryby;
- orzechy, ziarna i nasiona warzyw strączkowych.
Unikaj:
- tłuszczów trans i nasyconych (czerwonego i przetworzonego mięsa, np. parówek, wędlin; pełnotłustych produktów mlecznych, oleju kokosowego i palmowego);
- słodyczy oraz napojów z cukrem i/lub gazowanych;
- nadmiaru soli;
- białej mąki (pieczywa, makaronów itp.);
- produktów typu fast food, chipsów i innych słonych przekąsek;
- alkoholu.
- Hypertension 2006; 47:296
- N Engl. J. Med. 1997; 336:1117-24
- Hypertension 1998; 32:710-7
- Curr Atheroscler Rep. Author manuscript; available in PMC 2013 Dec 1
- Haslam DE, Rehm CD, Song M, Hu FB, Zhang FF, Bhupathiraju SN. American Heart Association EPI | LIFESTYLE 2020 Scientific Sessions - Abstracts P510 and P512. March 5, 2020
- Am J Clin Nutr, 2008; 87: 323-31
- Hypertension, 2010; 56: 274-81
- https://goo.gl/bdsWwS
- Antioxid Redox Signal. 2013 Dec 10; 19(17): 2068-83
- Hypertension 2013,5 (61): 1091-102
- J Agric Food Chem, 2014; 62: 912-7
- Circulation 1996; 94: 1774-80
- Am. J. Cardiol. 1992; 70: 1347-52
- BMC Cardiovasc Disord, 2008;8:13; Maturitas, 2010;67:144-50
- Curr Cardiol Rev. 2010 Nov; 6(4): 274-79
- Food Chem Toxicol. 2009 Jan;47(1): 22-34
- JACC: Clinical Electrophysiology 2018; 4(4):425-32
- BMJ, 2017; j5024