Coraz mniej młodych osób pije alkohol

Dodano: 29 styczeń 2016

Rośnie liczba abstynentów - głównie dlatego, że picia alkoholu unika coraz więcej nastolatków i młodych dorosłych.

Nadużywanie alkoholu wśród młodych ludzi to poważny problem społeczny, prawda? W końcu zawsze fotografuje się ich pijanych na chodnikach na głównych ulicach miast albo mdlejących na plażach po całonocnych imprezach. Wyobrażenia tego nie potwierdzają jednak fakty.

Na zdrowie!

Wbrew pozorom coraz mniej młodych osób pije alkohol.W 2005 r. 29% młodzieży przyznawało się do upijania - spożywania jednego dnia co najmniej ośmiu jednostek alkoholu.

Statystyki z 2013 r. wskazują na to, że odsetek takich osób spadł o jedną trzecią, do zaledwie 18%!

Wśród nastolatków i młodych ludzi coraz więcej osób w ogóle nie spożywa alkoholu, mniej jest również tych upijających się. O zjawisku młodocianej abstynencji świadczą rosnące wskaźniki trzeźwości wśród młodych ludzi.

Młodociani abstynenci

Około 21% dorosłych w ogóle nie pije alkoholu. Oznacza to dwuprocentowy przyrost w stosunku do poprzednich statystyk, który jest wyłącznie skutkiem zwiększenia liczby młodych, 16-24-letnich abstynentów.

Spadają również wskaźniki upijania się. W 2005 r. do spożywania jednego dnia co najmniej ośmiu jednostek alkoholu przynajmniej raz na tydzień przyznawało się 18% dorosłych.

Jednakże najnowsze statystyki, oparte na badaniach zgromadzonych w 2013 r., wskazują na to, że regularnie upija się tylko 15% osób. Spadek ten - ponownie - jest wyłącznie zasługą zmiany nawyków młodych dorosłych. W tej grupie wiekowej do upijania się przyznaje się zaledwie 18% osób, podczas gdy w 2005 r. było to 29%. Oznacza to imponującą redukcję aż o jedną trzecią.

Rośnie liczba abstynentów - głównie dlatego, że picia alkoholu unika coraz więcej nastolatków i młodych dorosłych.

Bibliografia

  1. Health & Social Care Information Centre (hscic). ‘Statistics on Alcohol, England, 2015’, 25 June 2015; www.hscic.gov.uk

Wydaje się, że także młodsze dzieci mniej eksperymentują z alkoholem. Najnowsze dane wskazują na to, że 39% uczniów wyższych klas podstawówek i gimnazjów (w wieku od jedenastu do szesnastu lat) próbowało alkoholu przynajmniej raz. Oznacza to gwałtowny spadek w stosunku do poprzedniej statystyki, z której wynikało, że tego rodzaju doświadczenia miało aż 61% dzieci w tej grupie.

Najnowsze wskaźniki są właściwie najniższe od 1988 r., kiedy rozpoczęto badanie. Wygląda na to, że większość osób pijących, rozsądniej spożywa alkohol.

Około 63% mężczyzn i 64% kobiet czyni to w ramach bezpiecznych ilości określonych przez odpowiednie instytucje ochrony zdrowia. Coraz mniej wydajemy na alkohol spożywany w domu, a ponadto o 13% spadły wydatki na picie go w barach i winiarniach.

Phoenix FD "Beer" fluid test from Richard McDaniel on Vimeo.

Zobacz także

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store