Coraz mniej młodych osób pije alkohol

Dodano: 29 styczeń 2016

Rośnie liczba abstynentów - głównie dlatego, że picia alkoholu unika coraz więcej nastolatków i młodych dorosłych.

Nadużywanie alkoholu wśród młodych ludzi to poważny problem społeczny, prawda? W końcu zawsze fotografuje się ich pijanych na chodnikach na głównych ulicach miast albo mdlejących na plażach po całonocnych imprezach. Wyobrażenia tego nie potwierdzają jednak fakty.

Na zdrowie!

Wbrew pozorom coraz mniej młodych osób pije alkohol.W 2005 r. 29% młodzieży przyznawało się do upijania - spożywania jednego dnia co najmniej ośmiu jednostek alkoholu.

Statystyki z 2013 r. wskazują na to, że odsetek takich osób spadł o jedną trzecią, do zaledwie 18%!

Wśród nastolatków i młodych ludzi coraz więcej osób w ogóle nie spożywa alkoholu, mniej jest również tych upijających się. O zjawisku młodocianej abstynencji świadczą rosnące wskaźniki trzeźwości wśród młodych ludzi.

Młodociani abstynenci

Około 21% dorosłych w ogóle nie pije alkoholu. Oznacza to dwuprocentowy przyrost w stosunku do poprzednich statystyk, który jest wyłącznie skutkiem zwiększenia liczby młodych, 16-24-letnich abstynentów.

Spadają również wskaźniki upijania się. W 2005 r. do spożywania jednego dnia co najmniej ośmiu jednostek alkoholu przynajmniej raz na tydzień przyznawało się 18% dorosłych.

Jednakże najnowsze statystyki, oparte na badaniach zgromadzonych w 2013 r., wskazują na to, że regularnie upija się tylko 15% osób. Spadek ten - ponownie - jest wyłącznie zasługą zmiany nawyków młodych dorosłych. W tej grupie wiekowej do upijania się przyznaje się zaledwie 18% osób, podczas gdy w 2005 r. było to 29%. Oznacza to imponującą redukcję aż o jedną trzecią.

Rośnie liczba abstynentów - głównie dlatego, że picia alkoholu unika coraz więcej nastolatków i młodych dorosłych.

Bibliografia

  1. Health & Social Care Information Centre (hscic). ‘Statistics on Alcohol, England, 2015’, 25 June 2015; www.hscic.gov.uk

Wydaje się, że także młodsze dzieci mniej eksperymentują z alkoholem. Najnowsze dane wskazują na to, że 39% uczniów wyższych klas podstawówek i gimnazjów (w wieku od jedenastu do szesnastu lat) próbowało alkoholu przynajmniej raz. Oznacza to gwałtowny spadek w stosunku do poprzedniej statystyki, z której wynikało, że tego rodzaju doświadczenia miało aż 61% dzieci w tej grupie.

Najnowsze wskaźniki są właściwie najniższe od 1988 r., kiedy rozpoczęto badanie. Wygląda na to, że większość osób pijących, rozsądniej spożywa alkohol.

Około 63% mężczyzn i 64% kobiet czyni to w ramach bezpiecznych ilości określonych przez odpowiednie instytucje ochrony zdrowia. Coraz mniej wydajemy na alkohol spożywany w domu, a ponadto o 13% spadły wydatki na picie go w barach i winiarniach.

Phoenix FD "Beer" fluid test from Richard McDaniel on Vimeo.

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store