Badacze z Uniwersytetu Syczuańskiego w Chengdu w Chinach przejrzeli dane 5 998 Brytyjczyków w wieku 37-73 lat oraz 7 931 Chińczyków w wieku 30-79 lat. Pytali uczestników o ich nawyki picia herbaty, włącznie z rodzajem herbaty i liczbą filiżanek wypijanych codziennie, po czym porównali odpowiedzi z markerami biologicznymi, oznaczającymi starzenie.
Wprawdzie wcześniejsze badania podkreślały korzyści płynące z picia zielonej herbaty, to jednak chińscy badacze stwierdzili, że zarówno herbata zielona, jak i czarna, częściej spożywana przez mieszkańców Zachodu, oferują zbliżone korzyści zdrowotne.
Korzyści te były na ogół największe u mężczyzn pijących alkohol i zdrowo się odżywiających. Byli oni również mniej zagrożeni bezsennością i lękiem. Jak stwierdzili badacze, optymalną ilością herbaty były 3 filiżanki o pojemności 200 ml lub 6-8 g liści herbaty dziennie.
Naukowcy podejrzewają, że za efekt przeciwstarzeniowy odpowiadają zawarte w herbacie polifenole, gdyż "modulują one mikrobiotę jelitową, co może mieć istotny wpływ na regulację związanych z wiekiem zmian odporności, metabolizmu i funkcji poznawczych".
Czytaj również:
7 mocnych stron herbaty
Herbata czarna czy zielona? Poznaj zalety różnych gatunków herbaty