- tak o jęczmieniu pisał Hipokrates. I słusznie doceniał jego prozdrowotne zalety. Dopóki nie wyparła go pszenica jęczmień gościł na stołach Egipcjan, Chińczyków, Sumerów i Asyryjczyków i stanowił główne pożywienie rzymskich gladiatorów.
Istną witaminową i aminokwasową bombą, która dodatkowo oczyszcza organizm i chroni go przed nowotworami, jęczmień jest - można rzec - w swoich "najmłodszych latach". To jego młode pędy, popularne w postaci sproszkowanego soku lub trawy (pod postacią z kolei tabletek, kapsułek czy saszetek), są dla nas najcenniejsze.
Młody jęczmień - właściwości
Młody jęczmień zawiera w swoim składzie:
- beta-karoten
- witaminy A,C,E i z grupy B
- błonnik
- wapń
- żelazo
- potas
- magnez
- miedź
- cynk
Młody jęczmień ma właściwości przeciwutleniające i przeciwdziała wpływowi wolnych rodników przyczyniających się do powstawania nowotworów. Oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia odporność. Obniża też poziom cholesterolu we krwi, chroni przed rozwojem niedokrwistości.
Młody jęczmień ma smak nienależący do najlepszych, dlatego najlepiej łączyć go z takimi, które go nieco zniwelują. Doskonale nadają się do tego wyraziste owoce czy roślinne mleka. Młodego jęczmienia nie należy poddawać go obróbce termicznej.
Młody jęczmień - dawkowanie
Nie ma przeciwwskazań dotyczących zażywania młodego jęczmienia, niemniej nie należy przekraczać zalecanych dziennych dawek. Uważać powinny osoby z wrażliwym żołądkiem, ponieważ młody jęczmień zawiera dużo błonnika, więc może powodować rozwolnienie, a także wrażliwe na gluten. Sok z młodego jęczmienia go co prawda nie zawiera, ale gotowe produkty mogą nim gotowe produkty mogą zostać nim zanieczyszczone w procesie produkcji.
Osoby przewlekle chore planujące rozpocząć suplementację tą skarbnicą witamin i minerałów powinny skonsultować się z lekarzem.