Czy jonizowanie wody jest potrzebne? Poznaj zalety wody alkalicznej

Dobra woda to fundament codziennego funkcjonowania. Jakość spożywanej wody ma niezwykle istotne znaczenie już na etapie komórkowym. Im lepiej zostanie wchłonięta przez pojedyncze komórki, tym bardziej nawodnione będzie nasze ciało, wskutek czego ulegnie spowolnieniu proces starzenia się całego organizmu i nie dojdzie do uszkodzeń prowadzących do rozwoju chorób cywilizacyjnych.

22 listopad 2024
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Podczas procesu jonizacji, którą można przeprowadzić zasadą elektrolizy, struktura wody zmienia się w taki sposób, że jest łatwiej wchłaniana przez komórki, ponieważ jej klastry składają się z mniejszej ilości cząstek.

Każda woda składa się z cząsteczek obojętnych oraz jonów, które mają ładunek. W 99% ładunek ten jest dodatni, woda z kranu ma od +120 do +280 ORP.

Dzięki jonizowaniu H2O możemy doprowadzić do oddzielenia w niej jonów dodatnich od jonów ujemnych w taki sposób że woda alkaliczna ma ładunek ujemny od –400 do –600 ORP.

Jonizacja wody podnosi pH wody do bardzo zasadowego i obniża wartość potencjału redoks. Im jest on niższy, tym woda ma większe właściwości antyoksydacyjne – oddaje bowiem wolne elektrony wolnym rodnikom, niwelując ich szkodliwe działanie.

Podzielona woda z jednej strony ma odczyn kwaśny, z drugiej zaś odczyn zasadowy, czyli alkaliczny. Każdą z nich można stosować do różnych rzeczy. Pierwszą np. do zmywania i dezynfekcji ponieważ ma działanie bakteriobójcze. Natomiast alkaliczną – nazywaną też żywą wodą – do picia.

Uczeni zaobserwowali, że po kwadransie od wypicia zjonizowanej wody zmniejsza się gęstość krwi. Inne badania wskazują, że może pomóc poprawić gęstość kości u osób po menopauzie z osteoporozą. Natomiast eksperymenty na myszach dowodzą, że codzienne spożycie alkalicznej wody poprawia markery starzenia DNA oraz zmniejsza objawy NAFLD (niealkoholowego stłuszczenia wątroby)1.

Woda z aktywnym wodorem

Niektóre jonizatory mają możliwość wytworzenia wody wzbogaconej wodorem. Może być ona stosowana jako suplement w celu poprawy wydajności i zmniejszenia zmęczenia. Hiszpańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak codzienne spożycie takiej wody wpłynie na wydajność tlenową i beztlenową u cyklistów.

Pod koniec 7-dniowego eksperymentu wydajność oceniono za pomocą przyrostowego testu VO2max oraz maksymalnego testu anaerobowego (beztlenowego). Po przyjmowaniu wody z aktywnym wodorem u wytrenowanych rowerzystów poprawiła się wydajność w teście beztlenowym ze wzrostem mocy szczytowej i średniej mocy, a także nastąpił spadek wskaźnika zmęczenia. Oznacza, to, że woda wzbogacona wodorem może poprawiać wydajność w czasie treningów2.

 

Woda jonizowana - właściwości

  • Wspiera spalanie tkanki tłuszczowej z uwagi na wysoką dostępopść wapnia, cynku i magnezu.
  • Zwiększa wydolność i poprawia kondycję za sprawą zasadowego pH, nie dopuszczając do odkładania się kwasu w mięśniach.
  • To optymalny dotleniacz, bogaty w ujemme jony OH - łagodzi skutki zakwasów i skurczów.
  • Wspiera prawidłowe działanie procesów metabolicznych, wzmacniając stawy, mięśnie i kości.
  • Dodaje energii, witalności i wpływa na zmniejszenie stresu oksydacyjnego.
Bibliografia
  • 1. J Int Soc Sports Nutr. 2016 Nov 28:13:45; J Menopausal Med. 2021 Aug 27;27(2):94-101; J Enzyme Inhib Med Chem. 2020 Dec;35(1):657-64; World J Gastroenterol. 2018 Dec 7;24(45):5095-108
  • 2. Biol Sport. 2020 Oct 22;38(2):269-75

 

 

 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny