Podczas procesu jonizacji, którą można przeprowadzić zasadą elektrolizy, struktura wody zmienia się w taki sposób, że jest łatwiej wchłaniana przez komórki, ponieważ jej klastry składają się z mniejszej ilości cząstek.
Każda woda składa się z cząsteczek obojętnych oraz jonów, które mają ładunek. W 99% ładunek ten jest dodatni, woda z kranu ma od +120 do +280 ORP.
Dzięki jonizowaniu H2O możemy doprowadzić do oddzielenia w niej jonów dodatnich od jonów ujemnych w taki sposób że woda alkaliczna ma ładunek ujemny od –400 do –600 ORP.
Jonizacja wody podnosi pH wody do bardzo zasadowego i obniża wartość potencjału redoks. Im jest on niższy, tym woda ma większe właściwości antyoksydacyjne – oddaje bowiem wolne elektrony wolnym rodnikom, niwelując ich szkodliwe działanie.
Podzielona woda z jednej strony ma odczyn kwaśny, z drugiej zaś odczyn zasadowy, czyli alkaliczny. Każdą z nich można stosować do różnych rzeczy. Pierwszą np. do zmywania i dezynfekcji ponieważ ma działanie bakteriobójcze. Natomiast alkaliczną – nazywaną też żywą wodą – do picia.
Uczeni zaobserwowali, że po kwadransie od wypicia zjonizowanej wody zmniejsza się gęstość krwi. Inne badania wskazują, że może pomóc poprawić gęstość kości u osób po menopauzie z osteoporozą. Natomiast eksperymenty na myszach dowodzą, że codzienne spożycie alkalicznej wody poprawia markery starzenia DNA oraz zmniejsza objawy NAFLD (niealkoholowego stłuszczenia wątroby)1.
Woda z aktywnym wodorem
Niektóre jonizatory mają możliwość wytworzenia wody wzbogaconej wodorem. Może być ona stosowana jako suplement w celu poprawy wydajności i zmniejszenia zmęczenia. Hiszpańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak codzienne spożycie takiej wody wpłynie na wydajność tlenową i beztlenową u cyklistów.
Pod koniec 7-dniowego eksperymentu wydajność oceniono za pomocą przyrostowego testu VO2max oraz maksymalnego testu anaerobowego (beztlenowego). Po przyjmowaniu wody z aktywnym wodorem u wytrenowanych rowerzystów poprawiła się wydajność w teście beztlenowym ze wzrostem mocy szczytowej i średniej mocy, a także nastąpił spadek wskaźnika zmęczenia. Oznacza, to, że woda wzbogacona wodorem może poprawiać wydajność w czasie treningów2.
Woda jonizowana - właściwości
- Wspiera spalanie tkanki tłuszczowej z uwagi na wysoką dostępopść wapnia, cynku i magnezu.
- Zwiększa wydolność i poprawia kondycję za sprawą zasadowego pH, nie dopuszczając do odkładania się kwasu w mięśniach.
- To optymalny dotleniacz, bogaty w ujemme jony OH - łagodzi skutki zakwasów i skurczów.
- Wspiera prawidłowe działanie procesów metabolicznych, wzmacniając stawy, mięśnie i kości.
- Dodaje energii, witalności i wpływa na zmniejszenie stresu oksydacyjnego.
- 1. J Int Soc Sports Nutr. 2016 Nov 28:13:45; J Menopausal Med. 2021 Aug 27;27(2):94-101; J Enzyme Inhib Med Chem. 2020 Dec;35(1):657-64; World J Gastroenterol. 2018 Dec 7;24(45):5095-108
- 2. Biol Sport. 2020 Oct 22;38(2):269-75