Po menopauzie zacznij pić sok z buraka

Szklanka soku z tego warzywa każdego dnia może wspomóc utrzymanie dobrej kondycji układu sercowo-naczyniowego. Kobiety po klimakterium są znacznie bardziej narażone na choroby serca. Dzieje się tak dlatego, że spadek poziomu estrogenów powoduje również obniżenie stężenia tlenku azotu, który jest niezbędny do zachowania zdrowia serca i naczyń krwionośnych.

22 listopad 2024
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Tlenek azotu wspomaga rozszerzanie naczyń krwionośnych i poprawia przepływ krwi, co jest szczególnie ważne w przypadku wystąpienia zawału serca. Azotany zawarte w pokarmach i napojach, takich jak buraki, szpinak i sałata, są przekształcane właśnie w ten związek, co zapewnia bezpieczną i naturalną wymianę – twierdzą naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanu Pensylwania.

Ocenili oni wpływ codziennego wypijania dwóch 70-mililitrowych butelek soku z buraka na grupę 24 kobiet po menopauzie, które praktykowały to przez tydzień. Spożycie napoju odpowiadało zjedzeniu 3 buraków. Kilka tygodni później kobietom podawano ten sam sok, ale pozbawiony azotanów.

Bogaty w azotany sok poprawia przepływ krwi w stopniu wystarczającym, by radykalnie obniżyć ryzyko rozwoju chorób serca u kobiet po menopauzie, jeśli pozostaje on częścią ich codziennej diety – stwierdzili naukowcy.

Jak dodają, nawet pacjentki, u których klimakterium wystąpiło kilka lat wcześniej, mogły odnieść korzyści z picia napoju z buraka, który jest bezpieczniejszą alternatywą niż terapie, np. hormonalna terapia zastępcza.

Bibliografia
  • Front Nutr 2024; 11: 1359671
Wczytaj więcej
Nasze magazyny