Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco twierdzą, że najważniejszym czynnikiem determinującym wiek biologiczny jest właśnie spożycie cukru. Na podstawie badań śliny oszacowali oni wiek biologiczny 342 kobiet w średnim wieku 39 lat i porównali ich diety.
Spożycie dodanego cukru w tej grupie wynosiło przeciętnie ok. 61,5 g dziennie, chociaż jego zakres wahał się od zaledwie 2,7 do aż 316 g. Według zaleceń amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) w przypadku dorosłych nie powinno przekraczać 50 g na dobę. 45-gramowa tabliczka mlecznej czekolady zawiera ok. 25 g dodanego cukru, a 330-mililitrowa puszka coca-coli ok. 39 g.
Okazało się, że u pań spożywających dużo cukru szybciej starzały się komórki – ich wiek biologiczny był wyższy niż rzeczywisty. Natomiast u tych, które zamiast tego stosowały zdrową dietę śródziemnomorską z niską zawartością cukru, stwierdzono niższy od fizycznego wiek biologiczny.
Na szczęście nigdy nie jest za późno na zmianę. Wykluczenie z menu 10 g dodanego cukru dziennie cofa zegar biologiczny o 2,4 miesiąca, pod warunkiem, że zmiana jest konsekwentna – twierdzą naukowcy.
- JAMA Netw Open 2024; 7(7): e2422749